Իշխանությունն առաջնորդվում է հանրությանը պատերազմով սպառնալու սկզբունքով. Աբրահամյան
«Իշխանության կանխատեսելի վարքագիծը ընտրական գործընթացներում նոր թափ է հավաքում, որի առանցքում «պատերազմ և խաղաղություն» հավերժական դիսկուրսն է»,- Աժ-ում հայտարարությունների ժամին ունեցած ելույթում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, իշխանությունն ի սկզբանե առաջնորդվում է ոչ թե խաղաղության երաշխիքների առկայության, այլ հանրությանը պատերազմով սպառնալու սկզբունքով:
«Իշխող ռեժիմն իր երկարակեցության ապահովման հիմքում դնում է իր՝ ամեն գնով՝ զիջումներով, պարտությամբ և հպատակությամբ, թվացյալ՝ կարճաժամկետ, խաղաղություն ապահովելու սկզբունքը: Սակայն հանրային ցուցիչի և պրագմատիկ մոտեցման տեսանկյունից, քաղաքական ուժը, որի պաշտոնավարման օրոք երկիրը 5-6 անգամ ագրեսիայի և հարձակումների է ենթարկվել, ակնհայտորեն խաղաղություն բերողի ռեպուտացիա չի կարող ունենալ:
Երկրորդ, իշխանության պնդումը, թե իրենց՝ պետության ղեկին չմնալու պարագայում երկիրը պատերազմի հորձանուտ կմտնի, ևս մեկ հիմնավորումն է առ այն, որ սահմանին առկա ստատուս քվոն ոչ այնքան խաղաղություն է, որքան չկառավարվող հրադադար:
Երրորդ, Ադրբեջանի պահանջներն ու հավակնությունները վերջին 5 տարվա ընթացքում կայուն աճել են և չկա որևէ երաշխիք, որ դրանք ընտրություններից հետո՝ գործողների վերարտադրման պարագայում, չեն ավելանա, ինչը կամ նոր զիջումների կբերի կամ նոր պատերազմի:
Չորրորդ, պատերազմում հաջողություն ունենալու հարցում ի սկզբանե տապալված են այն երկրները, որտեղ հասարակության շրջանում խորը բաժանարար գծեր կան, տարբեր խմբերի միջև թշնամություն և ատելություն է սերմանված, իսկ կառավարող ռեժիմը այն սնուցում է և օգտագործում ներքաղաքական շահերի ապահովման համար»,- նշեց Աբրահամյանը։
Ընդդիմադիր պատգամավորը նշեց, որ իրական խաղաղության բանաձևը՝ պետական շահերն ապահովող, անվտանգության և դիվանագիտությամբ անհրաժեշտ մեխանիզմների ներդրումն է, որի ճկունությունը մի կողմից փոխզիջում է ենթադրում, մյուս կողմից՝ ապահովում անհրաժետ անվտանգության բարձիկները:
«Ժողովուրդը հոգնել է ձեր սին խոստումներից, անընդհատ լարվածության տանող ու հոգեբանական բռնություն ենթադրող վարքագծից և իրական խաղաղություն է փնտրում: Մեր հասարակություն հոգնել է պատերազմներից, բայց առավել շատ հոգնել է ձեր բերած պարտություններից, անարժանապատիվ կեցվածքից, չավարտվող դժբախտություններից և ստի անսահման չափաբաժնից: Ի վերջո հանրությունը հոգնել է ձեզանից և ձեր հետագա հնարավոր մասնակցությունը քաղաքական գործընթացներում նոր ձախողումների, կորուստների, զիջումների և պատերազմի հեռանկար է ուրվագծում»,- ասաց Տիգրան Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Власти руководствуются принципом запугивания общества войной
Секретарь оппозиционной фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в ходе часа заявлений в Национальном Собрании Армении заявил, что «предсказуемое поведение власти в избирательных процессах набирает новые обороты, в центре которого находится вечный дискурс “войны и мира”».
По его словам, власти изначально руководствуются не наличием гарантий мира, а принципом запугивания общества войной.
«Правящий режим в основу своего долголетия закладывает принцип обеспечения, любой ценой – за счет уступок, поражений и подчинения – кажущегося краткосрочного мира. Однако с точки зрения общественных индикаторов и прагматического подхода политическая сила, при которой страна 5-6 раз подвергалась агрессии и атакам, очевидно, не может иметь репутацию силы, приносящей мир», – отметил Абрамян.
Он также заявил, что утверждения властей о том, что в случае их ухода страна окажется в омуте войны, свидетельствуют о том, что существующий статус-кво на границе является не столько миром, сколько неуправляемым прекращением огня.
Кроме того, по его словам, требования и притязания Азербайджана за последние пять лет устойчиво росли, и нет гарантий, что после выборов – в случае воспроизводства действующей власти – они не усилятся, что может привести либо к новым уступкам, либо к новой войне.
Абрамян добавил, что страны, где в обществе существуют глубокие разделительные линии, взаимная вражда и ненависть между различными группами, изначально имеют низкие шансы на успех в случае войны, а нынешний режим подпитывает эти процессы и использует для обеспечения внутриполитических интересов.
По мнению депутата, формула реального мира заключается в обеспечении государственных интересов, внедрении необходимых механизмов безопасности и дипломатии, предполагающих как компромиссы, так и создание «подушек безопасности».
«Народ устал от ваших пустых обещаний, поведения, ведущего к постоянному напряжению и психологическому давлению, и ищет реальный мир. Наше общество  устало от войн, но еще больше – от принесенных вами поражений, недостойного поведения, бесконечных бедствий и лжи. Наконец, общество устало от вас, а ваше дальнейшее участие в политических процессах рисует перспективу новых провалов, потерь, уступок и войны», – заявил Абрамян.