Ամերիաբանկն այս տարի Հայաստանի լավագույն բանկն է` ըստ Global Finance ամսագրի
Global Finance ամսագրի «Աշխարհի լավագույն բանկեր» 33-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության շրջանակում Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն բանկ։ Հաղթող 23 բանկերն ընտրվել են շուրջ 150 երկրից ու տարածքից` հիմնվելով այնպիսի չափանիշների վրա, ինչպիսիք են ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական գործընկերությունները, բիզնեսի զարգացումն ու նորարարությունը: Գնահատման ընթացքում հաշվի են առնել նաև ֆինանսական շուկաների ու վարկանիշային գործակալությունների վերլուծաբանների, բանկային խորհրդատուների և ֆինանսական ոլորտում ներգրավված այլ մասնագետների կարծիքները:
Global Finance-ը շեշտում է, որ 2026թ.-ի մրցանակակիր բանկերը բարդ շուկայական պայմաններում կարողացել են արձագանքել իրենց հաճախորդների կարիքներին և արձանագրել տպավորիչ արդյունքներ՝ միաժամանակ հիմք ստեղծելով ապագա հաջողությունների համար։ Ամսագրի գնահատմամբ, հաղթող կազմակերպությունները սակագների և համաշխարհային առևտրի շուրջ շարունակվող անորոշության պայմաններում հմուտ կերպով կառավարել են իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները։
«Աշխարհաքաղաքական անկայունության, աճող ֆինթեք մրցակցության պայմաններում բանկային համակարգը շարունակում է ցուցաբերել դիմադրողականություն», - նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն: «2026 թվականի «Աշխարհի լավագույն բանկեր»  մրցանակաբաշխությունը պարգևատրում է այն հաստատություններին, որոնք լավագույնս կառավարում են իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները՝ միաժամանակ ներդրումներ կատարելով թվային նորարարության և արհեստական ​​բանականության մեջ՝ իրենց հաճախորդների փոփոխվող կարիքները բավարարելու համար»։
«Հայաստանի լավագույն բանկ» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է 11-րդ անգամ։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում Global Finance-ին այս հեղինակավոր մրցանակի համար։
Այս ձեռքբերումը փոփոխվող միջավայրում մարդակենտրոնությունը պահպանելու, ինչպես նաև թվային հարթակները զարգացնելու ու տեխնոլոգիական նորարարություններին համընթաց քայլելու մեր հանձնառության ճանաչումն է: Եվս մեկ անգամ Հայաստանի լավագույն բանկ ճանաչվելը մեզ համար շատ պատվաբեր և, միևնույն ժամանակ, պարտավորեցնող է: Ամերիաբանկը շարունակում է  հավատարիմ մնալ հաճախորդներին միջազգային որակի ֆինանսական ծառայություններ և գործարար լուծումներ տրամադրելու իր առաքելությանը», - նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Հավելենք, որ Ամերիաբանկը` որպես Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մաս, 2026թ. մարտի 20-ին արդեն պաշտոնապես միացել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի` Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի (London Stock Exchange) FTSE 100 ինդեքսին։ 2026թ մարտի 23-ին այս փոփոխությունը մտել է ուժի մեջ:

Журнал Global Finance признал Америабанк лучшим банком года в Армении
Америабанк признан лучшим банком в Армении в рамках 33-й ежегодной церемонии награждения лучших банков мира, проводимой журналом Global Finance. 23 банка-победителя отбирались почти в 150 странах и территориях с учетом таких критериев, как рост активов, рентабельность, географический охват, стратегическое партнерство, развитие бизнеса и инновационность. В процессе оценки также учитывались мнения аналитиков финансовых рынков и кредитного рейтинга, банковских консультантов и прочих лиц, вовлеченных в финансовую индустрию.
Журнал Global Finance подчеркивает, что банки, получившие награды в этом году, смогли отреагировать на потребности своих клиентов и добиться впечатляющих результатов в сложных условиях рынка, заложив при этом основу для будущего успеха. По мнению журнала, организации-победители умело управляли своими активами и обязательствами в условиях сохраняющейся неопределенности с тарифами и мировой торговлей.
«Банковская система продолжает демонстрировать устойчивость в условиях геополитической нестабильности и растущей конкуренции в сфере финтех», - отметил Джозеф Д. Джиаррапуто, издатель и главный редактор журнала Global Finance. «Награды в рамках премии «Лучшие банки мира» присуждаются учреждениям, которые наилучшим образом управляют своими активами и обязательствами, одновременно инвестируя в цифровые инновации и искусственный интеллект с целью удовлетворения меняющихся потребностей своих клиентов».
Америабанк признается «Лучшим банком в Армении» в одиннадцатый раз.
«Я хотел бы поблагодарить Global Finance за эту престижную награду. Это достижение является признанием нашей приверженности сохранению человекоцентричного подхода в меняющейся среде, а также развитию цифровых платформ и следованию технологическим инновациям. Для нас большая честь и одновременно большая ответственность вновь получить награду «Лучший банк» в Армении. Америабанк по-прежнему привержен своей миссии предоставления нашим клиентам финансовых услуг и бизнес-решений мирового уровня», - отметил председатель Директората – генеральный директор Америабанка Артак Анесян.
Отметим также, что 20 марта 2026 г. после закрытия торгов Америабанк, в составе международной финансовой группы Lion Finance Group (LFG), уже официально присоединился к индексу FTSE 100 одной из ведущих мировых бирж — Лондонской фондовой биржи. Изменение вступило в силу 23 марта 2026 г.