Ամերիաբանկն այս տարի Հայաստանի լավագույն բանկն է` ըստ Global Finance ամսագրի
Global Finance ամսագրի «Աշխարհի լավագույն բանկեր» 33-րդ ամենամյա մրցանակաբաշխության շրջանակում Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն բանկ։ Հաղթող 23 բանկերն ընտրվել են շուրջ 150 երկրից ու տարածքից` հիմնվելով այնպիսի չափանիշների վրա, ինչպիսիք են ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական գործընկերությունները, բիզնեսի զարգացումն ու նորարարությունը: Գնահատման ընթացքում հաշվի են առնել նաև ֆինանսական շուկաների ու վարկանիշային գործակալությունների վերլուծաբանների, բանկային խորհրդատուների և ֆինանսական ոլորտում ներգրավված այլ մասնագետների կարծիքները:
Global Finance-ը շեշտում է, որ 2026թ.-ի մրցանակակիր բանկերը բարդ շուկայական պայմաններում կարողացել են արձագանքել իրենց հաճախորդների կարիքներին և արձանագրել տպավորիչ արդյունքներ՝ միաժամանակ հիմք ստեղծելով ապագա հաջողությունների համար։ Ամսագրի գնահատմամբ, հաղթող կազմակերպությունները սակագների և համաշխարհային առևտրի շուրջ շարունակվող անորոշության պայմաններում հմուտ կերպով կառավարել են իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները։
«Աշխարհաքաղաքական անկայունության, աճող ֆինթեք մրցակցության պայմաններում բանկային համակարգը շարունակում է ցուցաբերել դիմադրողականություն», - նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն: «2026 թվականի «Աշխարհի լավագույն բանկեր»  մրցանակաբաշխությունը պարգևատրում է այն հաստատություններին, որոնք լավագույնս կառավարում են իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները՝ միաժամանակ ներդրումներ կատարելով թվային նորարարության և արհեստական ​​բանականության մեջ՝ իրենց հաճախորդների փոփոխվող կարիքները բավարարելու համար»։
«Հայաստանի լավագույն բանկ» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է 11-րդ անգամ։
«Շնորհակալություն եմ հայտնում Global Finance-ին այս հեղինակավոր մրցանակի համար։
Այս ձեռքբերումը փոփոխվող միջավայրում մարդակենտրոնությունը պահպանելու, ինչպես նաև թվային հարթակները զարգացնելու ու տեխնոլոգիական նորարարություններին համընթաց քայլելու մեր հանձնառության ճանաչումն է: Եվս մեկ անգամ Հայաստանի լավագույն բանկ ճանաչվելը մեզ համար շատ պատվաբեր և, միևնույն ժամանակ, պարտավորեցնող է: Ամերիաբանկը շարունակում է  հավատարիմ մնալ հաճախորդներին միջազգային որակի ֆինանսական ծառայություններ և գործարար լուծումներ տրամադրելու իր առաքելությանը», - նշել է Ամերիաբանկի Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Հավելենք, որ Ամերիաբանկը` որպես Lion Finance Group (LFG) միջազգային ֆինանսական խմբի մաս, 2026թ. մարտի 20-ին արդեն պաշտոնապես միացել է աշխարհի առաջատար բորսաներից մեկի` Լոնդոնի ֆոնդային բորսայի (London Stock Exchange) FTSE 100 ինդեքսին։ 2026թ մարտի 23-ին այս փոփոխությունը մտել է ուժի մեջ:

Ameriabank named the Best Bank in Armenia for 2026 by Global Finance magazine
Ameriabank was named the Best Bank in Armenia by Global Finance magazine in its 33rd annual awards for the World’s Best Banks. The winning 23 banks were chosen in nearly 150 countries and territories with consideration of criteria such as growth in assets, profitability, geographic reach, strategic relationships, business development and innovation. The opinions of equity analysts, credit rating analysts, banking consultants, and others involved in the industry were considered as well.
According to Global Finance, the winners of this year’s awards are those banks that attended carefully to their customers’ needs in difficult markets and accomplished strong results while laying the foundations for future success. The magazine emphasizes that the winning organizations managed their assets and liabilities in a savvy way in light of consistent uncertainty over tariffs and global trade.
“The global banking sector continues to demonstrate resilience despite geopolitical volatility and growing fintech competition,” said Joseph D. Giarraputo, founder and editorial director of Global Finance. “The Best Bank Awards 2026 honor the institutions that best manage their assets and liabilities while investing in digital innovation and artificial intelligence to meet the changing needs of their clients.”
Ameriabank has been awarded the Best Bank of Armenia for the 11th time.
“I would like to extend my gratitude to Global Finance for this prestigious award. This achievement is a recognition of our commitment to maintaining human-centricity in a changing environment, as well as developing digital platforms and keeping pace with technological innovations. Being named the best bank in Armenia once again is very honorable and at the same time binding for us. Ameriabank remains committed to the mission of providing our clients with world-class financial services and business solutions”, - Artak Hanesyan, Chairman of the Management Board-CEO at Ameriabank, commented.
To note, Ameriabank, as part of Lion Finance Group (LFG), has already officially joined the FTSE 100 Index of one of the world’s leading stock exchanges, the London Stock Exchange, on March 20, 2026, after market closure. The change took effect on March 23, 2026.
Ameriabank is a leading financial and technology company in Armenia, a major contributor to the Armenian economy. In line with its digital transformation strategy, the bank continually introduces and enhances innovative products, services, and platforms designed to meet the evolving financial and non-financial needs of its customers. Ameriabank, as a dynamically growing fintech space, offers seamless solutions to improve the quality of life.