«Ադրբեջանական մշակույթ-2040» հայեցակարգով ռեստավրացիան դառնալու է ուղղակի գործիք, որով Արցախի մշակութային ժառանգությունը վերացվելու է. monumentwatch.org
«Օկուպացված Արցախի տարածքում միայն լրատվականներով ու հարցազրույցնեով բարձրաձայնվող գործողությունները այժմ ստացել են հստակ ռազմավարություն՝ միայն թե քողարկված «վերականգնում» բառի տակ»,- այս մասին գրել է Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում իրականացնող monumentwatch.org կայքը՝ վերլուծելով Արցախը «Ադրբեջանական մշակույթ – 2040» հայեցակարգը։
«Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը ստորագրել է հրամանագիր, որով հաստատվել է «Ադրբեջանական մշակույթ - 2040» մշակութային հայեցակարգը։ Փաստաթուղթը երկարաժամկետ ռազմավարություն է, որը նախատեսված է առաջիկա երկու տասնամյակների ընթացքում ձևավորել երկրի մշակութային զարգացման հիմնական ուղղությունները։ Հայեցակարգը կառավարվում է Ադրբեջանի մշակույթի նախարարության կողմից և նախատեսում է իրականացման փուլային ու ինտեգրված մոտեցում՝ երեք փուլով՝ 2026–2030, 2031–2035 և 2036–2040 թվականներ, որոնցից յուրաքանչյուրի համար սահմանված են նպատակները և դրանց իրականացման ինստիտուցիոնալ մեխանիզմները։
Հայեցակարգում Արցախը ներկայացվում է որպես «ազատագրված տարածք»։ Փաստաթղթի 3-րդ բաժնում՝ «Ներկայիս իրավիճակի վերլուծություն» ենթաբաժնում, նշվում է, որ երկրում ստեղծվել են նոր թանգարաններ և պատկերասրահներ, իսկ Բաքվում բացվել են «Հայրենական պատերազմի» հուշահամալիրը և «Հաղթանակի թանգարանը»։ Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ «ազատագրված տարածքներում» դրվել են «Օկուպացիայի» և «Հաղթանակի» թանգարանային համալիրների հիմքերը։ Կարող ենք փաստել, որ այս թանգարանների գլխավոր նպատակը Արցախի բնիկ բնակչություն հանդիսացող հայությանը և առհասարակ հայությանը ներկայացնել որպես «օկուպանտ», որի դեմ տարվել է «հաղթանակ»: Նման թանգարանները նպաստելու են հայատյացության խորացմանը: Ըստ երևույթին այս թանգարանների հիմնումը հենց Արցախի տարածքում խորհրդանշելու է հայկական Արցախի ոչնչացումը և հայության էթնիկ զտումները:
Հայեցակարգի 5-րդ բաժնում ներկայացված են մշակութային քաղաքականության հիմնական նպատակները։ Մասնավորապես, 5.1.15 կետում նշվում է մշակութային հաստատությունների վերականգնումը, նոր մշակութային ենթակառուցվածքների ստեղծումը, մշակութային կյանքի վերակենդանացումը և մշակութային ժառանգության պաշտպանությունը «օկուպացիայից ազատագրված տարածքներում»։
Հաշվի առնելով 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Արցախի տարածքում հայկական մշակութային ժառանգության ճակատագիրը, այս հայեցակարգը ենթադրելու է հայկական հետքի լիակատար ջնջում, քողարկում, վերափոխում և լռության մատնում: Ասվածի լավագույն օրինակը Շուշիում «վերականգնվող» Ղազանչեցոց տաճարն է, վերականգնման անվան տակ հիմնահատակ ոչնչացված Կանաչ ժամը, Շուշիի, Հադրութի թալանված և միտումնավոր վնասված թանգարանները և մշակութային կենտրոնները, Արցախի բազմաթիվ գյուղերում Հայրենական պատերազմի քանդված, վնասված, վանդալիզմի ենթարկված հուշարձանները, ռազմական նպատակներով օգտագործվող դպրոցների, մշակույթի տների տարածքները: Այս դրույթով ուղղակի վտանգի տակ է հայտնվում Արցախի միջնադարյան հայկական մշակութային ժառանգությունը, որը, հաշվի առնելով վերջին 5 տարիների հայտարարությունները, «պետք է բերվի նախնական տեսքի»՝ սրանով վտանգ է ստեղծվում հարյուրավոր հայերեն վիմագիր արձանագրությունների, խաչքարերի, խաչային հորինվածքների համար: Կարող ենք փաստել, որ այս կետով ռեստավրացիան դառնալու է ուղղակի գործիք, որով Արցախի մշակութային ժառանգությունը վերացվելու է:
6-րդ բաժնում ներկայացվում են մշակութային քաղաքականության առաջնահերթ ոլորտները։ 6.1.6.2 ենթակետում սահմանվում են ձեռնարկվելիք միջոցառումները, որոնցից 6.1.6.2.6 կետը նախատեսում է միջոցներ ձեռնարկել «ազատագրված տարածքներում» մշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ հնագիտական հուշարձանների պաշտպանության հետ կապված գործունեության բարելավման ուղղությամբ։ Միաժամանակ նախատեսվում է բարձրացնել միջազգային հանրության իրազեկվածությունը մշակութային ժառանգությանը հասցված վնասների վերաբերյալ և ձեռնարկել քայլեր դրանց փոխհատուցման համար։ Ակնհայտ է, որ անտիկ և միջնադարյան հնագիտական հուշարձանների պեղումները ենթադրում են նաև պատմամշակութային կոնտեքստի և միջավայրի քննարկում, ինչն ադրբեջանական կողմն անելու է ելնելով իր քարոզչական շահերից: Մի գիծ, որն առկա էր խորհրդային տարիներին, երբ ակնհայտ պատմական և մշակութային փաստերը խեղաթյուրվում էին:
Հայեցակարգի 8-րդ բաժնում ներկայացված է 2026–2030 թվականների համար նախատեսված իրականացման գործողությունների ծրագիրը։ 8.6 ենթաբաժնում ընդգրկված են մշակութային ժառանգության պահպանումն ու զարգացումը։ Ըստ 8.6.6 կետի նախատեսվում է կատարելագործել «ազատագրված տարածքներում» մշակութային ժառանգության, այդ թվում՝ հնագիտական հուշարձանների պաշտպանության հետ կապված գործունեությունը և բարձրացնել միջազգային հանրության իրազեկվածությունը մշակութային ժառանգությանը հասցված վնասների վերաբերյալ և ձեռնարկել միջոցառումներ դրանց փոխհատուցման համար։
Վարչական քայլերը ենթադրում են 2026–2030 թվականների ընթացքում ներկայիս իրավիճակի վերլուծում, տվյալների համակարգում, միջոցառումների պլանի պատրաստում և իրականացում, ինչպես նաև դրանց արդյունքների ինտեգրում «e‑culture» համակարգում:
Այսպիսով, կարող ենք տեսնել, որ նախքան 2026 թվականը օկուպացված Արցախի տարածքում միայն լրատվականներով ու հարցազրույցնեով բարձրաձայնվող գործողությունները այժմ ստացել են հստակ ռազմավարություն՝ միայն թե քողարկված «վերականգնում» բառի տակ: Վերականգնում, որը գրեթե բացառելու է երկրամասի հայկական հետքը, իսկ միակ թույլատրելի ներկայացումը լինելու «օկուպացիայի և հաղթանակի» թանգարաններում»,- գրել է կայքը։

Monumentwatch.org: «Восстановление» по концепции «Азербайджанская культура – 2040» превращается в инструмент уничтожения культурного наследия Арцаха
11:50 25/03/2026
Независимая академическая платформа MONUMENT WATCH бьет тревогу:
«14-го января 2026-го года президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ, которым была утверждена культурная концепция «Азербайджанская культура – 2040». Документ представляет собой долгосрочную стратегию, направленную на формирование основных направлений культурного развития страны в течение последующих двух десятилетий. Реализация концепции координируется Министерством культуры Азербайджана и предусматривает поэтапный и интегрированный подход в три этапа: 2026–2030, 2031–2035 и 2036–2040 годы, для каждого из которых определены цели и институциональные механизмы их реализации.
В концепции Арцах представлен как «освобождённая территория». В подразделе «Анализ текущей ситуации» третьего раздела документа отмечается, что в стране созданы новые музеи и галереи, а в Баку открыты мемориальный комплекс «Отечественной войны» и «Музей Победы». Одновременно указывается, что на «освобождённых территориях» заложены основы музейных комплексов «Оккупации» и «Победы». Можно констатировать, что основной целью этих музеев является представление коренного населения Арцаха — армян, а также армян в целом, в качестве «оккупантов», против которых была одержана «победа». Подобные музеи будут способствовать углублению армянофобии. По всей вероятности, создание таких музеев непосредственно на территории Арцаха будет символизировать уничтожение армянского Арцаха и этнические чистки армянского населения.
В разделе 5 концепции представлены основные цели культурной политики. В частности, пункт 5.1.15 предусматривает восстановление культурных учреждений, создание новой культурной инфраструктуры, оживление культурной жизни и защиту культурного наследия на «освобождённых от оккупации территориях». Учитывая судьбу армянского культурного наследия на территории Арцаха после 44-дневной войны 2020-го года, данная концепция предполагает полное стирание, сокрытие, трансформацию и замалчивание армянского следа. Наиболее наглядными примерами этого являются «реставрируемый» в Шуши кафедральный собор Казанчецоц, уничтоженная под видом реставрации церковь Канач Жам, разграбленные и преднамеренно повреждённые музеи и культурные центры Шуши и Гадрута, разрушенные, повреждённые и подвергшиеся вандализму памятники Отечественной войны во многих сёлах Арцаха, а также использование территорий школ и домов культуры в военных целях. Данное положение напрямую ставит под угрозу средневековое армянское культурное наследие Арцаха, которое, согласно заявлениям последних пяти лет, «должно быть приведено к первоначальному виду», что создаёт угрозу для сотен армянских лапидарных надписей, хачкаров и крестовых композиций. Можно констатировать, что в рамках данного пункта реставрация превращается в инструмент уничтожения культурного наследия Арцаха.
В разделе 6 представлены приоритетные направления культурной политики. В подпункте 6.1.6.2 определяются планируемые мероприятия, из которых пункт 6.1.6.2.6 предусматривает принятие мер по совершенствованию деятельности, связанной с защитой культурного наследия, включая археологические памятники, на «освобождённых территориях». Одновременно предполагается повышение осведомлённости международного сообщества о нанесённом культурному наследию ущербе и принятие шагов по его компенсации. Очевидно, что раскопки античных и средневековых археологических памятников предполагают также интерпретацию историко-культурного контекста и среды, что азербайджанская сторона будет осуществлять, исходя из своих пропагандистских интересов. Это линия, которая уже прослеживалась в советский период, когда очевидные исторические и культурные факты подвергались искажению.
В разделе 8 концепции представлен план действий по реализации на 2026–2030-е годы. Подраздел 8.6 посвящён сохранению и развитию культурного наследия. Согласно пункту 8.6.6, предусматривается совершенствование деятельности, связанной с защитой культурного наследия, включая археологические памятники, на «освобождённых территориях», а также повышение осведомлённости международного сообщества о нанесённом культурному наследию ущербе и принятие мер по его компенсации.
Административные шаги предполагают в период 2026–2030-х годов анализ текущей ситуации, систематизацию данных, разработку и реализацию плана мероприятий, а также интеграцию их результатов в систему «e-culture».
Таким образом, можно заметить, что действия на оккупированной территории Арцаха, до 2026-го года озвучиваемые лишь в СМИ и интервью, теперь получили чёткую стратегию, пусть и замаскированную под понятием «восстановление». Это «восстановление» практически исключит армянский след в регионе, а единственно допустимой формой его представления станет экспозиция в музеях «оккупации» и «победы»».