Մենք էդ գերանը կոտրելու ենք, մենք խեղճությանը հաղթելու ենք. Ծառուկյան
«Երեկ ամբողջ օրը շրջում էի մեր գյուղերով։ Եղել եմ Արմավիրի մարզի Նալբանդյան, Նոր Արմավիր, Ամասիա, Նոր Կեսարիա, Շենավան գյուղերում։ Շփվել եմ հարյուրավոր մարդկանց հետ, խոսել ենք, տուն են հրավիրել՝ գնացել եմ, հաճելի ու դժվար խոսքեր եմ լսել»,-գրում է ԱԺ նախկին պատգամավոր, «Առաջարկ Հայաստանին» նախագծի հիմնադիր Գագիկ Ծառուկյանը։
«Մեծագույն երջանկություն է, երբ մարդ կարող է ազատ շրջել իր երկրի գյուղերով, բարևել, գրկախառնվել հարյուրավոր անծանոթ իր հայրենակիցների հետ, լսել նրանց հոգսերը, փորձել լուծումներ գտնել։ Ես միշտ էլ գնում եմ գյուղեր, ծանոթ եմ խնդիրներին։ Ում ինչով կարողացել եմ՝ օգնել եմ, ում ինչ խոստացել եմ՝ արել եմ, օդի մեջ բան չեմ խոսել։ Ես պարզճակատ մտել եմ մեր գյուղերը և իմ հայրենակիցներն ինձ հարազատի պես ընդունել են։ Սա իսկապես երջանկություն է, բայց նաև մեծ պատասխանատվություն։
Ամասիա գյուղում Ռադիկը հրավիրեց իրենց տուն, ազնիվ արդար հայի տուն։ Խոսեցինք, լսեցինք իրար։ Ռադիկն ասում է. «Ծառուկյան ջան, դու որ կանգնես մեր գյուղացիների կողքին, մենք գերան կկոտրենք»։ Ես ասացի.՝ գյուղը պետք է Ծառուկյանի կողքին լինի, որ կարողանանք գերանը կոտրել։
Գերանն էն խեղճությունն է, որ մեզ պատել է, որը մեզ իսկապես սազական չէ, էն հուսահատությունն է, որի մեջ մեր երկիրը հայտնվել է, էն բազմաթիվ խնդիրներն են, որոնք լուծում ունեն, որոնք վաղուց պիտի լուծված լինեին, բայց չեն լուծվել, էն անարդարությունն է, որի մեջ ապրում են մարդիկ, էն հազար ու մի խնդիրն է, որ մարդկանց կյանքը դժվարացնում է...
Մենք էդ գերանը կոտրելու ենք, մենք խեղճությանը հաղթելու ենք։ Մենք հատ-հատ քննարկել ենք մարդկանց հուզող բոլոր խնդիրները՝ խոշոր հարցերից մինչև առօրյա փոքր հարցեր։ Ես հիացած եմ մեր ժողովրդի իմաստությամբ։ Առաջիկայում շրջելու եմ հանրապետության բոլոր մարզերի գյուղերով, լսելու եմ մարդկանց հարցերը, ներկայացնելու եմ մեր թիմի մոտեցումները։

Гагик Царукян: Мы эти горы свернем, мы победим бедность
«Вчера весь день ездил по нашим селам. Побывал в селах Налбандян, Нор Армавир, Амасия, Нор Кесария, Шенаван Армавирской области. Пообщался с сотнями людей, поговорили, меня приглашали в дома – я заходил, слышал и приятные, и тяжелые слова», – пишет бывший депутат НС, основатель проекта «Предложение для Армении» Гагик Царукян.
«Величайшее счастье – когда человек может свободно ездить по селам своей страны, здороваться, обниматься с сотнями незнакомых соотечественников, слушать об их заботах, пытаться находить решения. Я всегда бываю в селах, знаком с проблемами. Кому чем мог – помогал, что обещал – делал, слов на ветер не бросал. Я с открытым лицом входил в наши села, и мои соотечественники принимали меня как родного. Это действительно счастье, но и большая ответственность.
В селе Амасия Радик пригласил меня к себе домой – в дом честного, порядочного армянина. Поговорили, выслушали друг друга. Радик говорит: ʺЦарукян джан, если ты встанешь рядом с нашими сельчанами, мы горы свернемʺ. Я ответил: село должно встать рядом с Царукяном, чтобы мы смогли свернуть горы.
Эти “горы” – это та бедность, которая нас охватила, которая нам на самом деле не к лицу, это та безысходность, в которой оказалась наша страна, это многочисленные проблемы, у которых есть решения, которые давно должны были быть решены, но не решены, это та несправедливость, в которой живут люди, это тысячи и одна проблема, усложняющая жизнь людей...» – указывает Царукян.
«Мы эти “горы” свернем, мы победим бедность. Мы подробно обсудили все волнующие людей вопросы – от крупных до повседневных мелких. Я восхищен мудростью нашего народа. В ближайшее время я побываю в селах всех областей республики, выслушаю проблемы людей, представлю подходы нашей команды.