Այսօր խոսում ենք կայացած կոլեկտիվի մասին, որը տարածաշրջանում թելադրում է օրակարգ, ժանրային ոճ. Սերգեյ Սմբատյան
13:45 26/03/2026
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-րդ հոբելյանական համերգաշրջանը ներառում է մի շարք հետաքրքիր նախագծեր, մեծամասշտաբ համերգային գործունեություն Հայաստանում և արտերկրում։ Ասուլիսում ասաց Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի տնօրեն Սարգիս Բալբաբյանը։
«Ունենք հետաքրքիր ծրագրեր երիտասարդների համար՝  նպատակ ունենալով նրանց մոտեցնել դասական երաժշտությանը։ Այն ծրագրերը, որոնք իրականացնում ենք, արդեն մեծ ազդեություն ունի նոր ունկնդրի ներգրավման մասով»,- նշեց նա։
Սարգիս Բալբաբյանի խոսքով, Հայաստանն առանձնանում է շատ երկրներից հենց երիտասարդ ունկնդրի մեծ կշիռ ունենալու առումով։
«Մեր նվագախմբի անցած 20 տարվա  աշխատանքի կարևոր ձեռբերումներից է երիտասարդացնել ու հետաքրքրություն առաջացնել   դասական երաժշտության նկատմամբ»,- ասաց նվագախմբի տնօրենը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը հայտարարեց, որ իրենց կոլեկտիվի նպատակն է արժեքներ ստեղծել, արժեհամակարգ ձևավորել։ Կոլեկտիվը 2025 թվականին նվագել է 133 համերգ՝ 65-ը Երևանում, 15-ը՝ մազերում, 53-ը՝ Հայաստանից դուրս։
«Դա այն նշաձողն է, որտեղ Եվրոպայի լավագույն նվագախմբերը, կարծեք,  զարմանում են, ինչը մեզ համար մեծ ձեռքբերում է»,- ասաց Ս.Սմբատյանը։
Նա հայտնեց, որ այժմ բանակցում են՝ կազմակերպելու  «Սիմֆոնիկ Համասյան», «Սիմֆոնիկ Մեսչյան» համերգներ։
«Մեծ պլաններ ունենք»,- ընդգծեց նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավարը։
Նա նշեց, որ Հայաստանում դասական երաժշտության հետ կապված բոլոր ալգորիթմենրը՝ եկած դեռևս Սովետական միությունից, ուժեղ են։
«Այսօր մենք խոսում ենք կայացած կոլեկտիվի մասին, որը տարածաշրջանում թելադրում է  օրակարգ, ժանրային ոճ»,- ասաց Սմբատյանը։
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի 20-ամյակի գալա համերգին՝ ապրիլի 14-ին Երևանում ելույթ կունենա աշխարհահռչակ դաշնակահար Լանգ Լանգը։
«Նա համաձայնեց ոչ միայն նվագախմբի հետ ելույթ ունենալ, նաև համերգը ձայնագրվի, ինչը մեծ հաջողություն է, փաստը կարձանագվի, որ Լանգ Լանգը մեզ հետ նշեց մեր 20-ամյակը, աշխարհը կտեսնի, որ Լանգ Լանգը Հայաստանում է, նշում մեզ հետ մեր տոնը»,- ասաց Ս.Սմբատյանը։

Смбатян: Симфонический оркестр Армении дал 133 концерта за год и формирует повестку региона
Государственный симфонический оркестр Армении проведет 20-й юбилейный концертный сезон, который включает ряд интересных проектов и масштабную концертную деятельность в Армении и за рубежом. Об этом на пресс-конференции сообщил директор Государственного симфонического оркестра Армении Саргис Балбабян.
«У нас есть интересные программы для молодежи с целью приблизить их к классической музыке. Реализуемые нами проекты уже оказывают значительное влияние на привлечение новой аудитории», – отметил он.
По словам Балбабяна, Армения выделяется среди многих стран именно высокой долей молодой аудитории.
«Одним из важных достижений 20-летней работы нашего оркестра является омоложение и формирование интереса к классической музыке», — сказал директор оркестра.
«Одним из важных достижений 20-летней работы нашего оркестра является формирование интереса к классической музыке у молодежи», – сказал директор оркестра.
Художественный руководитель и главный дирижер Государственного симфонического оркестра Армении Сергей Смбатян заявил, что цель коллектива – создавать ценности и формировать систему ценностей. В 2025 году оркестр дал 133 концерта: 65 – в Ереване, 15 – в областях республики, 53 – за пределами Армении.
«Это та планка, которой, кажется, удивляются лучшие оркестры Европы, и для нас это большое достижение», – отметил Смбатян.
Он сообщил, что сейчас ведутся переговоры об организации концертов «Симфонический Амасян» и «Симфонический Месчян».
«У нас большие планы», – подчеркнул художественный руководитель оркестра.
«Сегодня мы говорим о состоявшемся коллективе, который формирует повестку и задает жанровые стандарты в регионе», – заявил Смбатян.
На гала-концерте в честь 20-летия Государственного симфонического оркестра Армении, который состоится 14 апреля в Ереване, выступит всемирно известный пианист Ланг Ланг.
«Он согласился не только выступить с оркестром, но и записать концерт, что является большим успехом. Это будет зафиксировано как факт: Ланг Ланг отметил с нами наш 20-летний юбилей, и весь мир увидит, что он был в Армении и разделил с нами наш праздник», – сказал Смбатян.