Ինչ ճակատագիր է սպասվում Կանազի այրված շենքին. Արաբկիրի թաղապետի պարզաբանումը
Կանազի շենքի ճակատագրի վերաբերյալ քննարկումներ եղել են թե քաղաքապետւի, թե փոխքաղաքապետի գլխավորությամբ։ Լրագրողների հետ զրույցում ասել է Արաբկիր վարչական շրջանի ղեկավար Սուրեն Վարոսյանը։
Նրա խոսքով, հիմա շենքի վերակառուցման նախագիծ է մշակվում, որպեսզի այն հետագայում ծառայի բնակիչներին։
«Համենայն դեպս շենքը քանդելու ոչ մի ծրագիր քաղաքապետարանը չունի, ունի վերակառուցելու ու ժողովրդին ծառայեցնելու մտադրություն»,-ասաց վարչական շրջանի ղեկավարը՝ անդրադառնալով այն խոսակցություններին, որ մտադրություն կա շենքը վերածել հյուրանոցի կամ տեղում բազմաբնակարան համալիր կառուցել։
«Ես բացառում եմ նմանատիպ որևէ քննարկում»,-նշեց Վարոսյանը;
Նրա խոսքով, ՆԳՆ փրկարար ծառայության աշխատակիցների հետ քիչ առաջ զրուցել է, ասել են, որ հնարավոր է պահպանել շենքի ճարտարապետական տեսքը, վերակառուցումն էլ կլինի ճարտարապետական տեսքի պահպանմամբ։
Հիշեցնենք, որ երեկ երեկոյան ժամը 19։12-ին ՆԳՆ ՓԾ-ն ահազանգ է ստացել, որ հրդեհը բռնկվել է Երևանի Ազատության պողոտայի 19 հասցեում գտնվող նախկին «Կանազ» մշակույթի տան չգործող չորսհարկանի շինությունում։ Հրդեհը կարողացել են մարել ավելի քան չորս ու կես ժամ հետո՝ ժամը 23։44-ին։
Հրշեջ-փրկարարներին հաջողվել է կանխել հրդեհի տարածումը դեպի շինության առաջին հարկ և հարակից բնակելի շենքեր։

Какая судьба ждет сгоревшее здание бывшего дома культуры «Каназ»? Разъяснение главы Арабкира
Вопросы, касающиеся будущего здания бывшего Дома культуры Канакерского алюминиевого завода (Каназ), обсуждались как под руководством мэра, так и вице-мэра. Об этом в беседе с журналистами заявил глава административного района Арабкир Сурен Варосян.
По его словам, в настоящее время разрабатывается проект реконструкции здания, чтобы в дальнейшем оно могло служить жителям.
«Во всяком случае, у мэрии нет никаких планов сносить здание. Есть намерение реконструировать его и использовать в интересах населения», – сказал глава района, комментируя слухи о возможном превращении здания в гостиницу или строительстве на его месте многоквартирного комплекса.
«Я исключаю любые подобные обсуждения», – отметил Варосян.
По его словам, он недавно обсудил ситуацию с сотрудниками спасательной службы МВД, которые сообщили, что возможно сохранить архитектурный облик здания, а реконструкция будет проводиться с его сохранением.
Напомним, 25-го марта в 19:12 в центр оперативного управления 112 МВД был получен звонок о том, что вспыхнул пожар в одном из зданий, расположенных на проспекте Азатутян города Ереван. Выяснилось, что пожар вспыхнул в неэксплуатируемом четырехэтажном здании бывшего дома культуры «Каназ», расположенном по адресу проспект Азатутян 19 города Ереван.
Пожар был локализован в 21:11 и потушен в 23:44. Пожарным-спасателям удалось предотвратить распространение пожара в сторону первого этажа здания и прилегающих жилых домов.