Վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողն էլ պետք է գա դատարան, պատասխան տա. Բագրատ Սրբազան
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն այսօր 18 արդարների գործով դատական նիստին  կարծիք հայտնեց, որ պետք է դատարան գան ու վկայություն տան նաև գլխավոր դատախազը, Քննչական կոմիտեի նախագահն ու այլ պաշտոնյաներ, «որոնք բերանները բացել են ու ինչ ուզել ասել են»։
«Ես ձեզ ավելին ասեմ, երկրի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողն էլ պետք է գա պատասխան տա, որովհետև նա էլ է մեղսակից, ավելին, Եվրախորհրդարանում էլ է հայտարարություններ արել կոնկրետ մեղադրանքներով։ Էլ որտե՞ղ պետք է պատասխան տան, վկայի կարգավիճակով թող գան, վկայություն տան»,-ասաց Բագրատ Սրբազանը, նրա խոսքն ընդհատվեց ծափահարություններով։
Նա նշեց, որ մեղադրական եզրակացության մեջ կան ծավալուն մաս, որտեղ գրված է «չի լսվում»։
Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանը նկատեց, մարդիկ կարող են մարդկանց մասին ինչ ուզեն խոսեն, նրանց ճակատագրի վրա ազդեն ու մնան անպատասխան։
«Մարդիկ, որոնք անմեղության կանխավարկածը ոտքի տակ տված հայտարարություններ են արել, հիմա հրաժարվում են դրանցից։ Փաստորեն, ՀՀ քաղաքացին պաշտպանված չէ; Բայց այդ մարդիկ պետք է պատասխան տան, եթե ոչ դատարաններում, ապա որտե՞ղ, փողոցո՞ւմ, իրենց տա՞նը, Աստծո առա՞ջ»,-հարցեր հնչեցրեց Սրբազանը։
Նշենք, հանրային մեղադրողը դատարանին միջնորդեց, որ հարցաքննության չկանչվեն գլխավոր դատախազը, ՔԿ նախագահը.  «Որևէ իրավական հիմնավորում չի ներկայացվել, նշված անձանց թե կարգավիճակը, թե պաշտոնական դիրքը, թե գործառույթները չեն կարող հանդիսանալ դատարանում նրանց հարցաքննությունների հիմք»։
Նրանց դատարան կանչելու ու հարցաքննելու միջնորդություն ներկայացրել էր Բագրատ Սրբազանի պաշտպան Հովհաննես Խուդոյանը։

Архиепископ Баграт Галстанян: Занимающий пост премьера Армении тоже должен явиться в суд и ответить
Архиепископ Баграт Галстанян на сегодняшнем судебном заседании по делу 18 представителей движения «Священная борьба» заявил, что в суд для дачи показаний должны быть вызваны также генеральный прокурор, председатель Следственного комитета и другие должностные лица, «которые открывали рот и говорили все, что вздумается».
«Скажу больше: в суд должен прийти и человек, занимающий должность премьер-министра страны, поскольку он тоже является соучастником. Более того, он озвучивал заявления с конкретными обвинениями и в Европарламенте. Где еще они должны отвечать? Пусть придут в статусе свидетелей и дадут показания», – заявил архиепископ Баграт Галстанян. Его слова были прерваны аплодисментами.
По словам архиепископа, выходит, что люди могут говорить все, что угодно о других, влиять на их судьбы и оставаться безнаказанными.
«Люди, которые, попирая презумпцию невиновности, делали заявления, теперь отказываются от них. Получается, гражданин Армении не защищен. Но эти люди должны ответить – если не в судах, то где? На улице? У себя дома? Перед Богом?» – озвучил вопросы арестованный лидер движения «Священная борьба» архиепископ Баграт Галстанян.
Отметим, что государственный обвинитель ходатайствовал перед судом о том, чтобы не вызывать на допрос генерального прокурора и председателя Следственного комитета, указав, что «не представлено каких-либо правовых оснований, а их статус, должностное положение и функции не могут служить основанием для допроса в суде».
Ходатайство о вызове в суд и допросе указанных лиц подал адвокат архиепископа Галстаняна – Ованнес Худоян.