«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
«Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 1-ին մասի համաձայն` Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի պատգամավոր Թադևոս Ավետիսյանը  2026 թվականի մարտի 26-ին հրաժարականի դիմում է ներկայացրել:
««Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 155-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` եթե հրաժարականի հրապարակումից հետո՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում, պատգամավորը գրավոր դիմումով հետ է վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա Ազգային ժողովի նախագահն այդ մասին հանդես է գալիս հայտարարությամբ, եթե հետ չի վերցնում հրաժարականի մասին իր դիմումը, ապա նրա լիազորությունների դադարման մասին կազմվում է արձանագրություն, որը ստորագրում եւ հրապարակում է Ազգային ժողովի նախագահը: Արձանագրության հրապարակման պահից հրաժարականը համարվում է ընդունված»,- նշված է ԱԺ նախագահի հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ «Մրցակցության և սպառողների շահերի պաշտպանության հանձնաժողովի անդամի պաշտոնի համար «Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները համաձայնեցված միասնական թեկնածու են ներկայացրել Թադևոս Ավետիսյանի թեկնածությունը։

В соответствии со ст.155.1 Конституционного закона «Регламент НС», депутат НС Тадевос Аветисян представил 26 марта 2026 г. прошение об отставке.
«В соответствии со ст.155.2 Конституционного закона "Регламент НС", если после публикации прошения об отставке депутат в течение одной недели в письменной форме отзывает его, Председатель НС выступает с соответствующим заявлением, если же не отзывает свое прошение об отставке, составляется протокол о прекращении его полномочий, который подписывается и оглашается Председателем НС. Отставка считается принятой с момента публикации протокола», - сообщает пресс-служба парламента.
Отметим, что фракции «Армения» и «Честь имею» выдвинули Тадевоса Аветисяна как согласованного единого кандидата на должность члена Комиссии по конкуренции и защите интересов потребителей.