Լարված իրավիճակ՝ Արմավիրի մարզում. Տարոնիկցիների համբերության բաժակը լցվել է
Այսօր լարված իրավիճակն է ստեղծվել Արմավիրի մարզում։ Shamshyan.com-ի փոխանցմամբ, Տարոնիկ բնակավայրի բնակիչները, կարելի է ասել՝ ամբողջ գյուղը, ի նշան բողոքի գյուղից շարժվում են դեպի Երևան-Արմավիր գլխավոր ճանապարհ, որպեսզի իրականացնեն իրենց բողոքի ակցիան։
«Մարտի 15-ին էր, որ ուզում էինք նույն գործողությունն իրականացնել, այն է գյուղի մոտ 1 կիլոմետրանոց անբարեկարգ ճանապարհի պատճառով այդ օրը ցանկություն էր առաջացել ամբողջ գյուղով պարալիզացնեինք գլխավոր ճանապարհը,։ Մեր ու մանուկ, ահել-ջահել, կին-տղամարդ դուրս էինք եկել ու արդեն պիտի ճանապարհը փակեինք, բայց վերջին պահին հրաժարվեցինք դիմել այդ ծայրահեղ միջոցին, քանի որ մեզ խոստացան, որ խնդիրը կլուծվի։ Խնդիր, որը 30 տարվա պատմություն ունի։
Հիմա մեզ կմեղադրեն, թե բա ինչի 30 տարի չէիք բարձրաձայնում խնդրի մասին։ Միշտ էլ բարձրաձայնել ենք, թե՛ նախորդ իշխանություններին, թե՛ ներկա, թե՛ բանավոր, թե՛ գրավոր, ու բոլորն էլ ամեն անգամ խոստացել են, որ ի շահ բնակչի ասֆալտապատումը կարվի, բայց հայտնի ֆիլմի հայտնի Գիքորի նման՝ օրերը մթնել, անց են կացել, բայց էս խնդիրը չի լուծվել։
Ուրախ ենք, որ կառավարությունը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ մեր գյուղում ընտիր մանկապարտեզ կառուցեց, ինչի համար ողջ գյուղը երախտապարտ է։ Բայց ո՞ւմ է պետք, որ մանկապարտեզ հասնելու համար երեխաները անձրևին ոտքից գլուխ ցեխոտվում են, ամառն էլ փոշին է խեղդում։ Դրա համար էլ ոչ մարզպետին ենք վստահում, ոչ քաղաքապետին։ Մեր հույսը վարչապետն է, ով գյուղին նվիրեց ընտիր մանկատխպատեզ, հիմա էլ ուզում ենք իր հսկողությամբ էս 1 կմ-անոց՝ վարորդներիս համար պատուհաս դարձած ճանապարհը հիմնանորոգվի»,-ասել են բնակիչները։
Ֆոտոլրագրողը հայտնում է, որ բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման էին ժամանել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության, նույն նախարարության «Ճանապարհային դեպարտամենտ» հիմնադրամի պատասխանատուներն ու վարչական շրջանի ղեկավարը, ինչպես նաև ճանապարհը կառուցելու համար մրցույթը շահած կառուցապատողները, այդպես էին ասում հավաքվածները, ինչից հետո գյուղացիները, այս անգամ հավատալով պատասխանատուների խոսքերին, հրաժարվեցին ճանապարհ փակելուց։

Residents of Taronik, a village in Armenia’s Armavir Province, on Thursday staged a protest over a long-standing road problem, threatening to block a major highway linking Yerevan and Armavir.
Villagers said they had planned a similar action on March 15 but called it off after authorities promised to address the issue. The dispute centers on a roughly 1-kilometer section of the road that locals say has remained in poor condition for about three decades despite repeated complaints to successive governments.
“We have raised this issue for years, both verbally and in writing, and have always been promised repairs, but nothing has changed,” residents said.
While expressing gratitude for the recent construction of a new kindergarten in the village, locals argued that the damaged road makes access difficult, especially for children, who must navigate mud during rain and heavy dust in dry weather.
Protesters also voiced a lack of confidence in the local and regional authorities, appealing instead to Prime Minister Nikol Pashinyan to personally oversee the project.
Officials from the Ministry of Territorial Administration and Infrastructure, representatives of the Road Department, and contractors said to have won the construction tender met with residents at the site.
Following the talks, villagers agreed to suspend plans to block the highway after officials pledged that repair work would begin on April 30.