Նիկոլը հստակ ընտրել է իր քարոզարշավի տրամաբանությունը. ամեն օր՝ նոր այլանդակություն. Վահե Հովհաննիսյան
10:27 27/03/2026
«Նիկոլը հստակ ընտրել է իր քարոզարշավի տրամաբանությունը. ամեն օր՝ նոր այլանդակություն։ Սա լավի կամ վատի հարց չէ։ Սա գիտակցված որոշում է, փաստ»,- գրել է «Այլընտրանքային նախագծեր» խմբի համահիմնադիր, քաղաքագետ Վահե Հովհաննիսյանը։
Ըստ նրա, ընդդիմադիր համակարգերը պետք է լինեն ճկուն և համարժեք այդ որոշմանը։ Հակառակ դեպքում առաջիկա կարևոր ամիսները վերածվելու են «զռռարշավի»։
«Մոնոտոն ներկայացնել սեփական ծրագրային դրույթները՝ բավարար չէ։ Դրանք խլացվելու են իշխանական այլանդակության մեջ, որը լինելու է ամեն օր, և ամեն օր՝ ավելի այլանդակ լինելու միտումով։
Արձագանքել այլանդակություններին հազվադեպ կարելի է, բայց դա չի կարող լինել հիմնական մարտավարություն։
Ստեղծված իրավիճակում քաղաքական ընդդիմության և հանրային առողջ շերտերի միասնական մարտավարությունը պետք է դառնա նոր հանրային պրոյեկտը. կյանքը՝ հունիս 7-ից հետո։ Սա և´ մարտավարություն է, և´ հոգեբանություն։ Սա միասնական գործելու եզակի հենք է։ Ընդդիմադիր համակարգերը միմյանց հետ և, որ ամենակարևորն է՝ հանրության հետ, պիտի շփվեն և իրենց հարաբերությունները կառուցեն հենց այս տրամաբանության մեջ։ Ի՞նչ ենք անելու, ո՞նց ենք իրար հետ աշխատելու, ո՞նց ենք առաջ գնալու, ի՞նչ ենք պայմանավորվում, ի՞նչն ենք մերժում, ո՞նց ենք սրանց թողած աղետների ժառանգությունից քայլ առ քայլ դուրս գալու, և այլն։
Մեր ծրագրերը պետք է հասարակությանը ներկայացնել հենց այս մարտավարությամբ։
Սա թույլ կտա փոխել հանրային մթնոլորտը, ստեղծել փոփոխությունների մեծ ամպը, որը կկախվի մեր երկնքում և հունիսի 7-ին տեխնիկապես կհանգուցալուծվի։
Առաջիկա ընտրությունները բացառապես ներհայաստանյան ընտրություններ են, որտեղ մենք որոշելու ենք մեր ներքին կյանքն առաջիկա տարիների համար. այլանդակությո՞ւն, թե՞ բանականություն։
Պետք է համատարած բացատրել, որ կյանքը հունիսի 7-ից հետո նախ և առաջ լուծելու է ամենապարզ ու ամենակարևոր խնդիրը՝ բանականությունը վերադարձնել իշխանություն, պետական համակարգ։
Ինչ վերաբերում է այլանդակության մասնավոր նարատիվին՝ զռռալու դրվագին, ապա պետք է ունենալ խիզախություն և ընդունել, որ արդեն 5-6 տարի է՝ մեզ աշխարհը և հատկապես մեր հարևան երկրները դրել են զռռանի տեղ դրել ու որպես էքսպերիմենտ հետևում են, թե ինչքան կարող է մի ժողովուրդ այս ամենը հանդուժել։ Սրա մասին պետք է իսկապես բաց խոսել իրար հետ և սեփական ժողովրդի հետ՝ այնպես, որ հունիսի յոթից սկսած այս ամոթալի վիճակները սկսեն վերջապես մոռացվել»,- գրել է Վահե Հովհաննիսյանը։

Ваге Оганнисян: Никол четко выбрал логику своей агиткампании – каждый день новое безобразие
Никол четко выбрал логику своей агиткампании: каждый день новое безобразие. Это не вопрос «хорошо» или «плохо». Это осознанное решение, факт, написал соучредитель группы «Альтернативные проекты», политолог Ваге Оганнисян.
«Оппозиционные системы должны быть гибкими и адекватно реагировать на это решение. В противном случае ближайшие важные месяцы превратятся в сплошной шум.
Монотонного изложения собственных программных положений недостаточно. Они будут заглушаться безобразиями власти, которые с каждым днем будет только усиливаться.
Реагировать на эти безобразия можно лишь изредка, но это не может быть основной тактикой.
В сложившейся ситуации единой тактикой политической оппозиции и здоровых общественных слоев должен стать новый общественный проект – жизнь после 7 июня. Это и тактика, и психология. Это уникальная база для совместных действий.
Оппозиционные системы должны выстраивать взаимодействие как между собой, так и, что особенно важно, с обществом – именно в этой логике. Что мы будем делать? Как будем работать друг с другом? Как двигаться вперед? О чем договариваться, что отвергать? Как шаг за шагом выходить из наследия катастроф, оставленных нынешней властью? И так далее.
Наши программы необходимо представлять обществу именно с такой тактикой.
Это позволит изменить общественную атмосферу и сформировать масштабный запрос на перемены, который к 7 июня найдет свое практическое разрешение.
Предстоящие выборы – исключительно выборы внутри Армении, на которых мы определим нашу жизнь на ближайшие годы: безобразие или разум.
Необходимо повсеместно объяснять, что жизнь после 7 июня, прежде всего, должна решить самую простую и одновременно ключевую задачу – вернуть разум во власть и в государственную систему.
Что касается частного нарратива безобразия – эпизода с шумом, то нужно набраться смелости и признать: уже 5-6 лет мир, и особенно наши соседние страны, воспринимают нас как объект для насмешек и наблюдают за нами как за экспериментом: насколько долго народ способен это терпеть.
Об этом нужно говорить открыто друг с другом и с обществом, чтобы после 7 июня эти позорные ситуации, наконец, были забыты», – написал Ваге Оганнисян.