Փաշինյանն այսօր փորձում է ստանձնել ՀՀ-ում Ադրբեջանի ուղիղ կառավարումն ապահովող կուսակալի նnղկալի դերը. ՀԱԿ
09:38 27/03/2026
«Փաշինյանն այսօր Հայոց պետականության և ինքնիշխանության գլխավոր սպառնալիքն է, ում հեռացնելու պատմական հնարավորությունը հայ ժողովուրդը կունենա հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրություններում»,- նշված է ՀԱԿ հայտարարության մեջ։
Հայ ազգային կոնգրեսը հայտարարություն է տարածել՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններից մեկին. «Անդրադառնալով 2023 թվականին Արցախի բնակչության տեղահանության հարցին, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է․ «Լևոն Տեր-Պետրոսյանն է իր առաջնորդությամբ Հայաստանին ու հայ ժողովրդին ներքաշել այս ավանտյուրայի մեջ»։
Բանից պարզվում է, Փաշինյանը Հայոց հին և միջնադարյան, ո՛չ էլ նորօրյա պատմությանը բացարձակապես չի տիրապետում։
Ղարաբաղյան շարժումը սկսվել է ԼՂԻՄ մարզխորհրդի փետրվարի 20-ի պաշտոնական որոշմամբ, որին Հայաստանի ժողովուրդը արձագանքեց զանգվածային ցույցերով։ Սկզբնական շրջանում դրանք գլխավորում էին Զորի Բալայանը եւ Իգոր Մուրադյանը, որոնց շուրջ որպես առաջին «Ղարաբաղ կոմիտեի» անդամներ աստիճանաբար ընդգրկվել են Վանո Սիրադեղյանը, Աշոտ Մանուչարյանը, Համբարձում Գալստյանը, Ալեքսան Հակոբյանը, Վազգեն Մանուկյանը, Սամվել Գեւորգյանը եւ Սամսոն Ղազարյանը։ Իսկ Ռաֆայել Ղազարյանը, Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, Բաբկեն Արարքցյանը եւ Դավիթ Վարդանյանը կոմիտեում ընդգրկվել են 1988թ. մայիսի վերջերին։ Այսքանը հանուն պատմական ճշմարտության։
Իսկ այժմ անդրադառնանք Փաշինյանի հայտարարության շարժառիթներին։ Դա հնչում է մի մարդու շուրթերից, որի 8 տարվա կառավարման օրոք ունեցել ենք տասը բախում Ադրբեջանի հետ, այդ թվում երեք զինված հակամարտություն, որոնց ընթացքում Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը կրել են աղետալի կորուստներ և պարտություններ․
1․ 2020թ․ 44-օրյա աղետաբեր պատերազմը, որը տեղի ունեցավ այն բանից հետո, երբ նա մերժեց արցախյան հակամարտության կարգավորման հայանպաստ ծրագիրը՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի երաշխավորությամբ,
2․ 2022թ․ սեպտեմբերյան պատերազմը, որի հետևանքով կորցրեցինք Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներ Վարդենիսում, Ջերմուկում եւ Սյունիքում, ինչը հետեւանք էր 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ առաջարկված պլանի մերժման փաշինյանական քաղաքականության,
3․ 2023թ․ պատերազմը, որը տեղի ունեցավ Փաշինյանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղը Ադրբեջանի տարածք ճանաչելու հետևանքով և ավարտվեց Արցախի բնակչության դեմ կատարված ցեղասպանությամբ՝ տեղահանությամբ։
Արցախի կորուստը և Հայոց պետականության աղետալի թուլացումը Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման գլխավոր արդյունքներն են։ Փաշինյանը շատ լավ է հասկանում հայ ժողովրդի նկատմամբ իր գործած ոճիրը և ողորմելի ջանքեր գործադրում հայ ժողովրդի և պատմության առաջ պատասխանատվությունից խուսափելու համար։
Իրականում, 1988-ի շարժումը ուղղված էր Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի կյանքի և մարդու տարրական իրավունքների պաշտպանությանը, և ի սկզբանե կրում էր ոչ բռնի, սահմանադրական, օրինական բնույթ։ Երբ Ադրբեջանը դրան պատասխանեց ռազմական ագրեսիայով, Լեռնային Ղարաբաղում կազմակերպվեց ինքնապաշտպանություն, ինչի շնորհիվ ապահովվեց Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ու ազատությունը։
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը հնարավոր էր լուծել խաղաղ եղանակով, եթե որդեգրվեր միջազգային հանրության կողմից առաջարկված փոխզիջումային կարգավորման պլանը։ Ամենամեծ «ավանտյուրան»՝ բախտախնդրությունը, դա չանելն էր։ Հայ ժողովրդին և նրա պետականությանը աղետալի հարվածներ հասցրած այդ բախտախնդրության գլխավոր դերակատարը հենց Նիկոլ Փաշինյանն է։ Պատասխանատվությունից խուսափելու և իշխանությունը պահպանելու նպատակով նա այսօր փորձում է ստանձնել Հայաստանում Ադրբեջանի ուղիղ կառավարումն ապահովող կուսակալի նողկալի դերը։ Փաշինյանի բերած «խաղաղությունը» Ալիևից և Էրդողանից կախվածությունն է։ Ուրիշ ոչինչ։
Հայ Ազգային Կոնգրեսը կողմ է Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման և հաշտեցման գործընթացին, և ի տարբերություն Նիկոլ Փաշինյանի՝ միշտ է հանդես եկել այդ դիրքերից, բայց կտրականապես մերժում է Հայաստանի ինքնիշխանությունը սահմանափակելու և մեր ներքին գործերին միջամտելու որևէ փորձ։
Փաշինյանն այսօր Հայոց պետականության և ինքնիշխանության գլխավոր սպառնալիքն է, ում հեռացնելու պատմական հնարավորությունը հայ ժողովուրդը կունենա հունիսի 7-ի Ազգային ժողովի ընտրություններում»։

АНК: Пашинян пытается стать наместником, обеспечивающим прямое управление Азербайджана в Армении
Никол Пашинян сегодня - главная угроза Армянской государственности и суверенитету, и 7 июня во время парламентских выборов у армянского народа появится историческая возможность отстранить его. Об этом говорится в заявлении партии «Армянский национальный конгресс».
«Касаясь вопроса переселения населения Арцаха в 2023 году, премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил: "Именно Левон Тер-Петросян своим руководством втянул Армению и армянский народ в эту авантюру".
Оказывается, Пашинян совершенно ничего не знает об армянской древней, средневековой и современной истории.
Карабахское движение началось с официального решения областного совета НКАО от 20 февраля, на которое народ Армении отреагировал массовыми демонстрациями. Первоначально его возглавили Зорий Балаян и Игорь Мурадян, затем постепенно в первый "Карабахский комитет" вошли Вано Сирадегян, Ашот Манучарян, Амбарцум Галстян, Алексан Акопян, Вазген Манукян, Самвел Геворкян и Самсон Казарян. А Рафаэл Казарян, Левон Тер-Петросян, Бабкен Араркцян и Давид Варданян вошли в состав комитета в конце мая 1988 года. Столько - во имя исторической правды.
А сейчас коснемся мотивов заявления Пашиняна. Оно звучит из уст человека, при восьмилетнем управлении которого было 10 столкновений с Азербайджаном, включая 3 вооруженных конфликта, в ходе которых Армения и Нагорный Карабах понесли катастрофические потери и поражения», - говорится в заявлении АНК.
«Потеря Арцаха и катастрофическое ослабление армянской государственности - главные итоги управления Никола Пашиняна. Он прекрасно понимает преступление, совершенное им против армянского народа, и предпринимает жалкие попытки избежать ответственности перед армянским народом и историей.
В действительности, движение 1988 года было направлено на защиту жизни и элементарных прав народа Нагорного Карабаха и с самого начала носило ненасильственный, конституционный, законный характер. Когда Азербайджан на это ответил военной агрессией, в Нагорном Карабахе была организована самооборона, что обеспечило безопасность и свободу населения Нагорного Карабаха.
Проблему Нагорного Карабаха можно было урегулировать мирным путем, если был бы принят взаимный компромиссный план урегулирования, предложенный международным сообществом. Самой большой "авантюрой" был отказ от этого. Главным актором этой авантюры, нанесшей катастрофические удары армянскому народу и его государственности, является сам Никол Пашинян. Чтобы избежать ответственности и удержать власть, он сейчас пытается сыграть гнусную роль наместника, обеспечивающего прямое управление Азербайджана в Армении. «Мир», который принес Пашинян, - зависимость от Алиева и Эрдогана. Ничего более.
АНК выступает за процесс нормализации отношений и примирения с Азербайджаном и Турцией и, в отличие от Никола Пашиняна, всегда выступал с этой позиции, но категорически отвергает любые попытки ограничения суверенитета Армении и вмешательства в наши внутренние дела.
Cегодня Пашинян - главная угроза Армянской государственности и суверенитету, и 7 июня у армянского народа появится историческая возможность отстранить его во время парламентских выборов», - подчеркивается в заявлении.