Սուտ է այն պնդումը, որ իշխանության չվերարտադրման պարագայում պատերազմ է լինելու միայն այդ փաստի ուժով. Սուրեն Սարգսյան
09:52 27/03/2026
«Սուտ է այն պնդումը, որ իշխանության չվերարտադրման պարագայում պատերազմ է լինելու միայն այդ փաստի ուժով»,- նշել է միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
Ըստ նրա, պատերազմը չի պայմանավորվում մեկ անձի ընտրվելով կամ չընտրվելով։ Պատերազմի համար անհրաժեշտ է մի շարք գործոնների համադրություն, ինչպիսիք են տարածաշրջանային գործընթացները (Իրանի և ԱՄՆ-ի միջև պատերազմը և դրա ձգձգումը, Թուրքիայի գործոնի ամրապնդումը, Ռուսաստանի ազդեցության շարունակական նվազումը), Հայաստանում առկա իշխանության ինքնապաշտպանության կազմակերպման ունայնությունը, ինչպես նաև այլ հանգամանքներ։
«Իրականում ԱՄՆ/Իսրայել–Իրան պատերազմից չափազանց շատ բան է կախված Ադրբեջանի ախորժակի առումով, ինչը Հայաստանի իշխանության վերարտադրման հետ ուղղակի կապ չունի։
Պատերազմ չի լինի, եթե լինի ուժեղ բանակ, հավասարակշռված դիվանագիտություն և կանխատեսելի քաղաքականություն, ինչը նշանակում է, որ իշխանության չվերարտադրվելն այս առումով ավելի նպաստավոր է:
Ինչ վերաբերում է պատերազմին, ապա այն հրահրելուց առաջ անհրաժեշտ են տասնյակ գործոնների առկայություն, մի շարք նախապայմաններ, նախապատրաստական աշխատանքներ, ակտիվ դիվանագիտական գործունեություն և բարենպաստ միջազգային իրավիճակ ու միջավայր։
Փաշինյանի չվերարտադրվելը այդ գործոններից որևէ մեկի վրա ինքնին ազդեցություն չի ունենալու։ Հետևաբար, նման ձևակերպումը լոկ մանիպուլյացիա է»,- գրել է Ս.Սարգսյանը։

Сурен Саркисян: Утверждение о том, при отсутствии воспроизводства нынешней власти начнется война – лишь в силу этого факта, является ложным
12:23 27/03/2026
Утверждение о том, при отсутствии воспроизводства нынешней власти начнется война – лишь в силу этого факта, является ложным. Об этом написал на своей странице в Facebook политолог-международник Сурен Саркисян.
По его словам, война не зависит от избрания или не избрания одного человека.
«Для войны требуется совокупность факторов – таких, как региональные процессы (война между Ираном и США и ее затягивание, усиление фактора Турции, продолжительное падение влияния России), неспособность власти в Армении организовать самооборону, а также ряд других обстоятельств.
«В действительности от войны США/Израиль - Иран чересчур многое зависит в плане аппетита Азербайджана, что абсолютно не связано с воспроизводством власти в Армении.
Войны не будет при наличии сильной армии, сбалансированной дипломатии и предсказуемой политики. Это означает, что отсутствие воспроизводства власти более благоприятно в этом плане», – отметил Саркисян.
«Что касается войны, то для ее начала необходимы наличие десятков факторов, ряд предусловий, подготовительные работы, активная дипломатическая деятельность, а также благоприятная международная ситуация и обстановка.
Отсутствие возможности воспроизводства у Пашиняна само по себе не повлияет ни на один из этих факторов. Следовательно, подобная формулировка – всего лишь манипуляция», –   резюмировал Сурен Саркисян.