Եթե պատերազմը շարունակվի մինչև հունիս, նավթի գները կարող են հասնել 200 դոլարի. Reuters
Նավթի համաշխարհային շուկաներում ուրբաթ օրը գրանցվել է շաբաթական անկման միտում՝ այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը 10 օրով երկարաձգեց Իրանի էներգետիկ օբյեկտների վրա հարձակումների դադարեցումը։ Չնայած այս քայլը դիտվում է որպես լարվածությունը մեղմացնելու փորձ, ներդրողները շարունակում են զգուշավոր լինել՝ հակամարտության արագ ավարտի նկատմամբ վստահության պակասի պատճառով։
Վերջին տվյալներով՝ նավթի հիմնական ցուցանիշները գրեթե անփոփոխ են մնացել նախորդ աճից հետո։ Brent crude oil տեսակի նավթի ֆյուչերսները նվազել են 4 ցենտով՝ հասնելով 107.97 դոլարի մեկ բարելի համար, իսկ West Texas Intermediate (WTI)-ը նվազել է 40 ցենտով՝ կազմելով 94.08 դոլար մեկ բարելի դիմաց։
Միաժամանակ Վաշինգտոնը մինչև ապրիլի 6-ը երկարաձգել է Իրանի համար սահմանված վերջնաժամկետը՝ պահանջելով վերականգնել նավթային փոխադրումները Հորմուզի նեղուցով: Հակառակ դեպքում ԱՄՆ-ն սպառնում է թիրախավորել Իրանի էներգետիկ ենթակառուցվածքները։ Նշվում է նաև, որ ԱՄՆ-ը տարածաշրջան է տեղափոխել հազարավոր զինվորներ և քննարկում է ցամաքային գործողությունների հնարավորությունը՝ վերահսկելու Իրանի գլխավոր նավթային հանգույցներից մեկը։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ Իրանի պաշտոնյաներից մեկը ԱՄՆ-ի ներկայացրած 15 կետանոց առաջարկը բնութագրել է որպես «միակողմանի և անարդար»։
Վերլուծաբանների գնահատմամբ՝ եթե հակամարտությունը մոտ ժամանակում սկսի մարել, նավթի գները կարող են արագ նվազել՝ պահպանվելով մինչպատերազմյան մակարդակից բարձր։ Սակայն հակառակ սցենարի դեպքում՝ երկարատև բախումների ու մինչև հունիս հասնելու պարագայում,  հնարավոր է գների կտրուկ աճ՝ մինչև 200 դոլար մեկ բարելի համար։

Oil prices could rise to $200 if Iran war drags on, analysts warn
Oil prices were on track for ​a weekly decline on Friday after U.S. President Donald Trump extended a ‌pause in attacks on Iran's energy plants for 10 days, though investors remained on edge as an imminent resolution to the conflict looked unlikely, Reuters reported.
On Friday, the benchmarks were little changed after a bullish previous session. ​Brent futures fell 4 cents to $107.97 per barrel as of 0608 GMT, while ​U.S. West Texas Intermediate futures were down 40 cents at $94.08 per barrel.
WTI futures, which have jumped 40% since the U.S. and Israel launched strikes on Iran on ​February 28, fell 4.6% this week, while Brent, up more than 48% since the war ​began, was down 4% for the week.
"Despite talks of de-escalation, oil is trading on war longevity, not just headlines. Any direct damage to oil infrastructure or prolonged conflict could force markets to rapidly reprice higher," ​said Priyanka Sachdeva, analyst at Phillip Nova.
While Trump extended to April 6 his deadline for ​Iran to reopen the Strait of Hormuz or face the destruction of its energy infrastructure, the U.S. has ‌also ⁠sent thousands of troops to the Middle East, with Trump weighing whether to use ground forces to seize Iran's strategic oil hub of Kharg Island.
An Iranian official told Reuters that a 15-point U.S. proposal, conveyed to Tehran by Pakistan, was "one-sided and unfair".
The war has taken 11 ​million barrels of oil ​per day out of ⁠global supply, with the International Energy Agency describing the crisis as worse than the two oil shocks of the 1970s and the Russia-Ukraine ​war on gas put together.
Analysts at Macquarie Group said if the ​war begins to ⁠wind down soon, oil prices will fall quickly in coming months, but still remain at pre-conflict levels. However, prices could rise to $200 if the war drags on until end of June, ⁠they said.
"With ​each passing day, market pressure is building. Asian countries ​are tapping buffer stocks and weighing demand adjustments," said Mukesh Sahdev, founder & CEO of Australia-based consultancy XAnalysts.