Փաշինյանը Բաքվին հավաստիացնում է, որ ամեն գնով հասնելու է Ադրբեջանի ներկայացրած պահանջների կատարմանը. Տիգրան Աբրահամյան
12:26 27/03/2026
«Զոհվածների և անհետ կորածների ծնողներն ու հարազատները պահանջում են հանրայնացնել 44-օրյա պետերազմի քննիչ հանձնաժողովի զեկույց»,-ԱԺ ճեպազրույցների ժամին ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նկատեց, որ պատերազմից հետո, երբ էմոցիոնալ ֆոնը բարձր էր, իշխանությունները մարդկանց խոստացել էին, զեկույցի միջոցով արձագանքել և հստակ նշել  պատերազմի մեղավորներին պատասխանատուներին, տարբեր դրվագների հետ կապված հստակ գնահատականներ, որոնք վերաբերում են մարդկանց զոհվելուն, անհետ կորածներին։
Նկատելով, որ զեկույցի հետ կապված հակասություններ կա նաև իշխանության ներսում՝ Աբրահամյանը տեղեկացրեց, որ այն ներկայում ունի արխիվացված կարգավիճակ։
Նշելով, որ խնդիրն այլ տեղ է՝ Տիգրան Աբրահամյանը հիշեցրեց, որ երբ ստեղծվում էր քննիչ հանձնաժողովը, «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հստակ դիրքորոշում էր հայտնել, որ պատերազմի ժամանակ պաշտոն և պատասխանատվություն ունեցող անձինք չէին կարող արդար և օբյեկտիվ քննություն անցկացնել և բացահայտել պատասխանատուների շրջանակը։
«Քաննիչ հանձնաժողովը քննություն անցկացրել է և եկել է մի հակասական կետի»,-ասաց ընդդիմադիր պատգամավորը և, տեղեկացնելով, որ ծանոթ է զեկույցին, բայց գաղտնիության ռեժիմը թույլ չի տալիս բովանդակությունը բացել, հավելեց.
«Կար իշխանության խոստումը, որ այդ զեկույցը պետք է բավարարի թեմայի հիմնական շահառուներին, բայց իշխանությունը, ըստ էության, իր խոտումը չի կատարել»։
Պատգամավորը հայտարարեց, որ աջակցելու են, որ զեկույցը հրապարակվի։
Աբրահամյանը նաև հայտարարեց, որ սատարում է զոհվածների ծնողների՝ ընդդեմ Նիկոլ Փաշինյանի Գլխավոր դատախազություն հայց ներկայացնելուն, քանի որ վարչապետի պաշտոն զբաղեցնողն ամբիոններից հակասական հայտարարություններ է անում։
Անդրադառնոլվ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, թե արցախցիները փախել են՝ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղարն հարցադրում արեց. «Եթե 2023 թվականին ադրբեջանի կողմից իրականացրած ագրեսիայի պայմաններում  արցախցիները չեն կռվել, ապա ինչպես է պատահել, որ նույն այդ պատերազմական գործողությունների ժամանակ չկռված ՊԲ հրամանատարն իր ծառայությունը շարունակում է ՀՀ ԶՈւ-երում։ Սա երկու բան կարող է նշանակել՝ կա՛մ Նիկոլ Փաշինյանը ստում է, հերթական անգամ ապատեղեկատվության միջոցով փորձում է մանիպուլացնել դաշտը, կա՛մ Փաշինյանի համար նպաստավոր է բոլոր այն իրավիճակները, երբ ՀՀ ԶՈւ-ում ծառայության են անցնում մարդիկ, որոնք, իր գնահատականներով, «փախածներ» են»։
Աբրահամյանը նաև հիշեցրեց, որ 2023 թ. ագրեսիայի երկու օրվա ընթացքում արցախցիները տվել են 230 զոհ, ևս 3 տասնյակն անհետ կորած են։
Մեկնաբանելով Փաշինյանի հայտարարությունը, թե անհրաժեշտության դեպքում կրկնակի հանրաքվե կանցկացնեն Անկախության հռչակագիրը Սահմանադրությունից հանելու համար՝ Աբրահամյանն ասաց. Սեփական վերարտադրությունը կատարելու ճանապարհին նա Բաքվին հավաստիացնում է, որ ամեն գնով  հասնելու է ադրբեջանի կողմից ներկայացված պահանջների կատարմանը

Armenian opposition lawmaker Tigran Abrahamyan on Friday accused Prime Minister Nikol Pashinyan of signaling a readiness to meet Azerbaijan’s demands “at any cost”.
Speaking during a parliamentary briefing, Abrahamyan, secretary of the opposition Pativ Unem faction, said families of soldiers killed or missing in the 2020 Nagorno-Karabakh war are demanding the release of a long-awaited report by a parliamentary investigative commission.
He said the authorities had pledged after the war to produce a report identifying those responsible and providing clear assessments of key events, including the circumstances surrounding deaths and missing personnel. However, the report has not been made public and currently remains classified.
Abrahamyan also pointed to disagreements within the ruling party over the report, reiterating his faction’s position that officials who held responsibilities during the war could not ensure an impartial investigation.
“The commission has conducted its inquiry and reached a controversial point,” he said, declining to provide further details due to confidentiality restrictions. He added that the government had failed to fulfill its promise to address the concerns of victims’ families.
The opposition will support efforts to make the report public, he added.
Abrahamyan also backed legal action by relatives of fallen soldiers against Pashinyan, accusing the prime minister of making contradictory public statements.
Referring to Pashinyan’s recent remarks suggesting that ethnic Armenians fled Nagorno-Karabakh without resisting during Azerbaijan’s 2023 military offensive, Abrahamyan questioned the claim. He noted that the commander of the Artsakh Defense Army continues to serve in Armenia’s armed forces.
“This raises two possibilities: either the prime minister is misleading the public, or he considers it acceptable that individuals he has described as having fled are now serving in the Armenian military,” Abrahamyan said.
He added that more than 230 Armenians were killed and several dozen remain missing during the two-day escalation in 2023.
Commenting on Pashinyan’s suggestion that a second referendum could be held to remove references to Armenia’s Declaration of Independence from the constitution, Abrahamyan said the move reflects broader political calculations.
“In an effort to secure his political future, he is signaling to Baku that he is prepared to ensure the fulfillment of Azerbaijan’s demands at any cost,” Abrahamyan said.