Եթե ընտրությունների հետևանքով այս իշխանությունը նորից վերարտադրվի, ապա մենք հետզհետե կորցնելու ենք մեր ինքնության ձողերը. Վազգեն Մանուկյան
12:53 30/03/2026
ԱԺՄ նախագահ Վազգեն Մանուկյանը  հանդես է եկել հայտարարությամբ առաջիկա ընտրությունների վերաբերյալ, որտեղ ասված է.
«Առջևում հերթական ընտրություններն են, որոնք այնուամենայնիվ հերթական չեն իրենց նշանակությամբ։ Այս տեսանկյունից մտահոգիչ է, որ ընդդիմության գործելակերպը նման է սովորական ընտրություններին մասնակցելուն։ Իսկ թե ինչ է նշանակում գնալ սովորական ընտրությունների, մենք դա արդեն տեսել ենք։
Մեր կուսակցությունն առաջարկել է, թե ինչպես է ճիշտ այս ընտրություններում ընդդիմության մասնակցությունը․ ընտրություններին գնալ 2-3 քաղաքական ուժերով՝ ունենալով մեկ միասնական մանիֆեստ գաղափարների և գործելակերպի վերաբերյալ, որը պետք է դառնա Նիկոլ Փաշինյանի կործանարար պրոյեկտի հակակշիռը (հղումը՝ այստեղ) :
Այս իշխանությունն արդեն սպառված է։ Բայց եթե ընտրությունների հետևանքով նորից վերարտադրվի, ապա մենք հետզհետե կորցնելու ենք մեր ինքնության ձողերը, մեր կամքը և զրկվելու ենք բարեկեցիկ, ազատ, ապահով և հպարտորեն առաջ գնացող անկախ պետություն ունենալու հնարավորությունից, որի բոլոր նախնական պայմանները կան։
Իշխանությունների դեմ պայքարում կան բազմաթիվ քաղաքական ուժեր, որոնք մեր ժողովրդին առաջարկում են այս խորը փոսից դուրս գալու տարբեր ճանապարհներ և փորձում կանխել ներկա իշխանությունների վերարտադրության հնարավորությունը։ Մենք այդ պայքարի մեջ ենք եղել և կանք՝ օգնելով և աջակցելով այդ քաղաքական ուժերին։
Այժմ շատ կարևոր է, որպեսզի ընտրությունների ժամանակ տեղի չունենա ձայների փոշիացում, և ամբողջ ժողովուրդը մասնակցի ընտրություններին։
Մեր բաժին առաքելությունն այս ընտրություններում մենք տեսնում ենք ոչ թե մեր կուսակցությամբ առանձին մասնակցելու կամ արդեն ձևավորված անցողիկ քաղաքական ուժերից որևէ մեկին միանալու ձևաչափով, այլ այդ ուժերին օգնելով իրականացնելու իրենց ծրագրերը, այն է՝ դուրս բերել Հայաստանը դեպի զարգացման ուղի։
Կոչ ենք անում մեր կուսակցության անդամներին ու համակիրներին ակտիվորեն աջակցել ընդդիմադիր այն քաղաքական ուժերին, որոնք իրենց գաղափարներով մոտ են մեր գաղափարներին՝ անկախություն, ինքնիշխանություն, պաշտպանություն, Արցախյան հարց, երկրի ներքին կյանքի կազմակերպման հարցեր, հայկական պետության համակարգված աշխատանք համաշխարհային հայկական կառույցների հետ և այլն։ Այդ գաղափարների համար մենք պայքարել ենք տասնյակ տարիներ։
Ընդդիմության հաղթանակը հնարավոր է։ Անկախ ընտրությունների արդյունքներից՝ ԱԺՄ-ն շարունակելու է պայքարել իր գաղափարների իրագործման համար»։

Партия Вазгена Манукяна не примет участия в парламентских выборах, но…
Глава партии «Национально-демократический союз» (НДС) Вазген Манукян выступил с заявлением в преддверии парламентских выборов в Армении:
«Впереди – очередные выборы, которые, однако, не являются очередными по своему значению. В этом контексте вызывает обеспокоенность то, что поведение оппозиции похоже на участие в обычных выборах. А что значит идти на обычные выборы – мы уже видели.
Наша партия предложила, как правильно должна участвовать оппозиция в этих выборах: идти на выборы 2-3 политическими силами, имея единый манифест – как по идеям, так и по подходам к действиям, который должен стать противовесом разрушительному проекту Никола Пашиняна.
Эта власть уже исчерпала себя. Но если по итогам выборов она вновь будет воспроизведена, то мы постепенно утратим основы нашей идентичности, нашу волю и лишимся возможности иметь благополучное, свободное, безопасное и уверенно развивающееся независимое государство, для чего имеются все предпосылки.
В борьбе против власти участвуют многочисленные политические силы, которые предлагают народу различные пути выхода из нынешнего глубокого кризиса и пытаются предотвратить воспроизводство действующей власти. Мы были и остаемся частью этой борьбы, помогая и поддерживая эти политсилы.
Сейчас крайне важно, чтобы в ходе выборов не произошло распыления голосов, и чтобы весь народ принял участие в голосовании.
Свою миссию на этих выборах мы видим не в том, чтобы участвовать отдельно или присоединяться к уже сформированным и способным преодолеть проходной порог политическим силам, а в том, чтобы помогать им реализовывать свои программы – вывести Армению на путь развития.
Призываем членов и сторонников нашей партии активно поддерживать те оппозиционные политические силы, чьи идеи близки нашим – независимость, суверенитет, безопасность, Арцахский вопрос, вопросы организации внутренней жизни страны, скоординированная  работа армянского государства с мировыми армянскими структурами и др.. За эти идеи мы боролись десятилетиями.
Победа оппозиции возможна. Независимо от результатов выборов, НДС продолжит борьбу за реализацию своих идей».