Փաշինյանն անհանգիստ ու վախեցած վիճակում է, չգիտի՝ ապագայում ինչ է իրեն սպասվում. Արմինե Օհանյան
«Ակնհայտ է, որ իշխանությունները փորձում են լռեցնել, սաստել, սահմանափակել լրատվամիջոցների աշխատանքը, դժվար աշխատանքային պայմաններ, հոգեբանորեն ծանր իրավիճակ ստեղծել»,- ասուլիսում ասաց «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագիր Արմինե Օհանյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի՝ հաճախ լրագրողների հասցեին ուղղված հայտարարություններին։
Միաժամանակ նշեց, որ լրագրողներն իմունիտետ են ձեռք բերել, հեշտ չէ լրագրողների աշխատանքը խոսքով, տարբեր քայլերով, քրեական գործերով, քաղաքացիական հայցերով սահմանափակել։
«Ի վերջո, ազատ խոսքի պահանջը բնական պահանջ է, ամենակարևոր ձեռքբերումներից է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ունեցել է  այս 30-40 տարվա ընթացքում։ Ինչո՞ւ պետք է մենք կամովին հրաժարվենք մեր ձեռքբերումներից»,- ասաց Ա. Օհանյանը։
Նա նշեց, որ ժամանակը գնում է,  պետությունը փոխվում է, մարդիկ են փոխվում. «Ի վերջո, 2018 թվականին ձեզ բերեցինք, որ գաք ու նորից Շմայսի, Թոխմախի Մհերի հետ համեմատվե՞ք։
Թույլ չենք տա։ Ձեր մեջ էլ շմայսներ կան։  Ռուբեն Ռուբինյանն ու Վահագն Ալեքսանյանն ինչո՞վ են Շմայսից տարբերվում։ Ոչնչով։ Շմայսը կգար, ներողություն կխնդրեր, կասեր՝ «անգրագետ մարդ եմ, կներեք», իսկ իրենք ասում են՝ «կրթություն ենք ստացել եվրոպաներում», դա՞ է ձեր կրթությունն ու շնորհքը»։
Ըստ Օհանյանի, Փաշինյանը հասկանում է մամուլի, խոսքի ուժի ազդեցությունը. «Ինքը գիտի, որ հենց այդ խոսքի ուժով է  եկել իշխանության, դրա համար էլ  վախենում է, որ կարող է իր իշխանությունն  իր ձեռքից խլեն հենց խոսքի ուժ ունեցող մարդիկ։ Նաև դա է պատճառը»։
«Հրապարակ» օրաթերթի խմբագիրը նշեց, որ այս վերջին 1-2  տարիներին իշխանությունը նյարդային, անհավասարակշիռ, ցնցումային, հիստերիկ  վիճակում է, դժվար է տրամաբանություն տեսնել իրենց գործողություններում։ Ըստ նրա, Փաշինյանը չկողմնորոշված, անորոշ վիճակում է,  չգիտի՝ ապագայում ինչ է իրեն սպասվում։
«Երևում է՝  անհանգիստ է, վախեցած է, այս ընտրությունները շատ նյարդային վիճակում են իրենց բոլորին դրել, չգիտեն՝ իրենց ապագան»,- ասաց Արմինե Օհանյանը։
Նրա խոսքով, ՔՊ-ում այս տարիների ընթացքում նոր մարդիկ չեն հայտնվել,
«Իրենց թիմում մի նոր մարդ չկա։ Իրենք մնացել են իրենց 2018 թվականի թիմի, այն էլ մի մասի հույսին։ Նույնիսկ լավերը թողել, գնացել են, մնացել է մի խումբ, որը պատրաստ է խելակորույս, առանց առարկության ենթարկվել Նիկոլին. ուսապարկի, կոճակ սեղմողի դերում իրենց արդարացրել են։ Միայն այդ մարդիկ են մնացել այդ թիմի կազմում»,- ասաց Ա. Օհանյանը։
Դիտարկմանը՝ այդ անհանգստությունը հնարավո՞ր է բացատրել նրանով, որ կարող է իրենք չվերարտադրվել, Ա. Օհանյանն ասաց. «Այո, իհարկե»։

Editor says Pashinyan appears 'anxious and fearful' ahead of elections
Armine Ohanyan, the editor-in-chief of Hraparak daily, claims that Prime Minister Nikol Pashinyan and his ruling Civil Contract party are showing signs of nervousness and uncertainty as elections approach, accusing the government of trying to restrict press freedom and silence critical voices.
Speaking at a press conference on Tuesday, Ohanyan argued that the authorities have attempted to “restrain and intimidate” journalists through lawsuits, criminal cases and hostile rhetoric. She said reporters have developed resilience against such pressure, emphasizing that “freedom of speech is a natural demand and one of the most important achievements of the past 30–40 years in Armenia.”
Ohanyan criticized Pashinyan’s team for failing to bring in new members since 2018, claiming that many capable figures have left while those remaining act as “button-pushers” loyal to the prime minister. She compared current officials to controversial figures from Armenia’s former governments, saying they differ little despite their claims of European education.
According to Ohanyan, Pashinyan fears the power of words because his own rise to office was fueled by public discourse and protest. “He knows that people with the power of speech could take away his authority,” she said.
The editor described the government’s recent behavior as “nervous, unbalanced and hysterical,” adding that Pashinyan himself appears unsettled. “He is anxious, fearful and does not know what awaits him in the future,” she said, adding the upcoming elections have placed the ruling party in a “very tense state”.
Ohanyan concluded that the government’s unease stems from the possibility that it may fail to secure reelection.