Այս իշխանությունն ամեն գնով փորձում է փակել լրագրողների բերանը, զսպաշապիկ հագցնել. Արմինե Օհանյան
«Ես 30 և ավելի տարիներ լրագրության մեջ եմ, իշխանության կողմից միշտ էլ եղել են ճնշումներ լրատվամիջոցների նկատմամբ՝ ուղղակի տարբեր փուլերում տարբեր ձևով են արտահայտվել»,- ասուլիսում ասաց «Հրապարակ» օրաթերթի խմբագիր Արմինե Օհանյանը։
Նա նշեց, որ 2018-ին չէր պատկերացնում, որ քաղհասարակությունից, մամուլից իշխանության եղած մարդիկ դաժան ճնշումներ կկիրառեն լրատվամիջոցների նկատմամբ։
«2018-ից հետո բազաթիվ իրադարձություններ եղան լրատվամիջոցների հետ կապված, որոնք վկայում են՝ այս մարդիկ, այս իշխանությունը հարգանք չունի լրատվամիջոցների նկատմամբ, ամեն գնով փորձում են փակել մեր բերանը, զսպաշապիկ հագցնել, այնպես անել, որպեսզի մեր աշխաանքի հնարավորությունները սուղ լինեն, ավելի կաշկանդված լինենք, քան նակինում էինք»,- ասաց Ա. Օհանյանը։
Նա մանրամասն անդրադարձավ «Հրապարակ» թերթի նկատմամբ իշխանության քայլերին, դատական գործերին, ապա նշեց. «Սովոր ենք դատական հայցերին, շատ ենք ունեցել, մեծ մասի դեպքում հաղթանակ ենք արձանագրել, հիմա իրավիճակը փոխվել է՝ թերթի դեմ երկրի ղեկավարն է դիմել դատարան»։
Ինչ վերաբերում է լրատվամիջոցների ֆինանսավորմանը, որոնց մասին պարբերաբար իշխանության ներկայացուցիչներն են հարցադրումներ անում, թե որտեղից այս կամ այն լրատվամիջոցի ֆինանսավորումը, Ա. Օհանյանն ասաց. «Բոլոր լրատվամիջոցները շատ բարեխիղճ հարկատուներ են։ Մեր հարկային հաշվետվությունը դրել եմ իմ էջում, որպեսզի Ռուբեն Ռուբինյանը տեսնի, որ այս փոքրիկ խմբագրությունն ինչքան օգուտ է տալիս այս պետությանը։
Մեր բոլոր գովազդները մեր կայքերում բաց տեղադրված են, քիչ թե շատ գրագետ մարդ մտնում է կայքերը, տեսնում՝ ինչ գովազներ են դրված, տարրական հաշվարկ անում։
Իրենց արածի իմաստն է՝ վարկաբեկել, արժեզրկել լրատվական դաշտը, քանի որ իրենք մուտիլովշիկ են, իրենց հնչեցրած մեղադրանքների տակ հիմք չկա։
Եթե մեզ մեծ գումարներ հետաքրքրեր, մենք այս գործով չէինք զբաղվի, եթե ուզեինք ավելին վաստակել, կգրեինք ճիշտ հակառակը»։

Армине Оганян: Эта власть любой ценой стремится закрыть рот журналистам, надеть на них «смирительные рубашки»
17:24 31/03/2026
«Я более 30 лет в журналистике, и давление со стороны власти на СМИ было всегда – просто на разных этапах оно проявлялось по-разному», – заявила на пресс-конференции 31 марта главный редактор газеты «Грапарак» Армине Оганян.
Она отметила, что в 2018 году не могла представить, что люди, пришедшие к власти из гражданского общества и медиа, будут применять жесткое давление на средства массовой информации.
«После 2018 года произошло множество событий, связанных со СМИ, которые свидетельствуют: у этих людей, у этой власти нет уважения к медиа. Они любой ценой пытаются закрыть нам рот, надеть на нас “смирительную рубашку”, сделать так, чтобы наши возможности работать были ограничены, чтобы мы были более скованы, чем прежде», – сказала Оганян.
Она подробно остановилась на действиях властей в отношении газеты «Грапарак», судебных процессах, а затем добавила: «К судебным искам мы привыкли, их было много, и в большинстве случаев мы выигрывали. Сейчас ситуация изменилась – против газеты в суд обратился руководитель страны».
Говоря о вопросе финансирования СМИ, который часто поднимают представители власти, Оганян подчеркнула: «Все СМИ являются добросовестными налогоплательщиками. Я опубликовала наш налоговый отчет на своей странице в соцсети, чтобы Рубен Рубинян увидел, какую пользу эта маленькая редакция приносит государству.
Вся реклама на сайтах СМИ размещена открыто – любой более или менее грамотный человек может зайти, посмотреть, какая реклама размещена, и сделать элементарные расчеты.
Смысл их действий – дискредитировать и обесценить медиаполе, потому что они сами занимаются манипуляциями, а под их обвинениями нет оснований.
Если бы нас интересовали большие деньги, мы бы не занимались этой работой. Если бы хотели зарабатывать больше, писали бы прямо противоположное».
Подробнее – в видеоматериалах на армянском языке ниже: