Ինձ մտահոգում է այն մթնոլորտը, որում մենք այսօր ապրում ենք. Շաքե Իսայան
«Այսօր 18-ամյա Դավիթ Մինասյանը կալանավորվեց, բայց դեռ քրեակատարողական հիմնարկ մուտք չգործած, գիտակցությունը կորցրել է և նրան տեղափոխել են Արմավիր ԲԿ... Այս պատմությունը միայն Դավիթի մասին չէ, և ոչ էլ ինձ հետաքրքրում է հարցի իրավական կողմը։ Ինձ մտահոգում է այն մթնոլորտը, որում մենք այսօր ապրում ենք»,-գրում է ԲՀԿ-ական գործիչ Շաքե Իսայանը։
«Մթնոլորտ, որտեղ երեխաները սկսում են վախենալ ոչ միայն սխալվելուց, այլ նույնիսկ՝ սեփական կարծիքն արտահայտելուց։ Մթնոլորտ, որտեղ «մեծանալը» աստիճանաբար սկսում է ասոցացվել ոչ թե պատասխանատվության, այլ վտանգի հետ։ Ի՞նչ ուղերձ ենք մենք տալիս մեր երեխաներին։ Որ այս պահին է դեռ դպրոցում սովորող երիտասարդը կարո՞ղ է հայտնվել փակ դռների հետևում։ Որ երկխոսությունից առաջ մեր երկրում գալիս է պատի՞ժը։ Ուզո՞ւմ ենք ունենալ սերունդ, որը լուռ է՝ որովհետև վախենում է․․․
Պետությունը ուժեղ է ոչ թե այն ժամանակ, երբ վախեցնում է, այլ երբ վստահություն է ներշնչում իր քաղաքացիներին՝ հատկապես երիտասարդներին։
Հ․Գ․ Ի գիտություն՝ եկեղեցին այն վայրն է, որտեղ մարդը գալիս է լռության, աղոթքի և ներքին հանդարտության համար։ Այն չի կարող դառնալ ցուցադրականության, շքախմբերով մուտքերի կամ բախումների հարթակ։ Եվ ամենակարևորը՝ այնտեղ լռությունը պետք է պահպանել, ոչ թե խախտել ուժով։

Меня беспокоит та атмосфера, в которой мы сегодня живем – Шаке Исаян
«Сегодня 18-летний Давид Минасян был арестован, но еще до того, как он вошел в уголовно-исполнительное учреждение, потерял сознание и был доставлен в медицинский центр ʺАрмавирʺ… Эта история не только о Давиде, и меня не интересует правовая сторона вопроса. Меня беспокоит та атмосфера, в которой мы сегодня живем», – пишет представитель партии «Процветающая Армения» Шаке Исаян.
«Атмосфера, в которой дети начинают бояться не только совершать ошибки, но даже высказывать собственное мнение. Атмосфера, в которой “взросление” постепенно начинает ассоциироваться не с ответственностью, а с опасностью. Какой месседж мы передаем нашим детям? Что еще учащийся в школе молодой человек может оказаться за закрытыми дверями? Что в нашей стране наказание опережает диалог? Мы хотим иметь поколение, которое молчит – потому что боится?..
Государство сильно не тогда, когда оно внушает страх, а тогда, когда оно внушает доверие своим гражданам – особенно молодежи.
P.S. К сведению: церковь – это место, куда человек приходит за тишиной, молитвой и внутренним спокойствием. Она не может быть площадкой для показухи, прихода со свитой или столкновений. И самое главное – там тишина должна соблюдаться, а не нарушаться силой.