Գործատուն կարող է աշխատանքից ազատել աշխատակցին ապրիլի 1-ին կատակներ անելու համար, եթե նա խախտում է աշխատանքային էթիկան կամ պարունակում է վիրավորանքներ։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Նախագահական ակադեմիայի փորձագետ Մարիա Կուտարովան։
«Եթե «կատակը» խախտում է ներքին կանոնակարգերը կամ աշխատանքային էթիկան, պարունակում է վիրավորանքներ, խաթարում է ընկերության հեղինակությունը կամ խանգարում է աշխատանքին, գործատուն իրավունք ունի կիրառել կարգապահական տույժ՝ նկատողություն կամ նախազգուշացում։ Որոշ դեպքերում հնարավոր են ավելի լուրջ հետևանքներ, այդ թվում՝ աշխատանքից ազատում, եթե խախտումը ենթադրում է պարտականությունների կոպիտ խաթարում»,-ասել է Կուտարովան։
Ըստ նրա, «կատակները», որոնք ներառում են ղեկավարության կեղծ հաղորդագրություններ, աշխատանքային գործընթացները խաթարող տարբեր կատակներ և գործատուին կամ գործընկերներին ծաղրող սոցիալական ցանցերում գրառումներ, կարող են համարվել անտեղի։ Սակայն, ըստ փորձագետի, ցանկացած արտահայտություն, որը կարող է դասակարգվել որպես վիրավորական, կարող է հիմք հանդիսանալ կարգապահական տույժի համար։
Ապրիլի 1-ը տարվա ամենաուրախ օրն է, երբ աշխարհը նշում է ծիծաղի օրը։ Այս օրը դուք կարող եք կատակել ձեր ընտանիքի, ընկերների և գործընկերների հետ, մասնակցել կատակների և կիսվել զվարճալի պատմություններով։ Միակ պայմանն այն է, որ կատակները պետք է լինեն բարի։

1 апреля: работодатель может уволить сотрудника за неуместные шутки
Работодатель может уволить сотрудника за шутки 1 апреля, если они нарушают деловую этику или же содержат оскорбления. Об этом сообщила ТАСС доцент кафедры предпринимательского, трудового и корпоративного права Президентской академии Мария Кутарова.
"Если "шутка" нарушает правила внутреннего распорядка, деловую этику, содержит оскорбления, подрывает репутацию компании или мешает работе, работодатель вправе применить дисциплинарное взыскание - замечание или выговор. В отдельных случаях возможны и более серьезные последствия, вплоть до увольнения, если речь идет о грубом нарушении обязанностей", - сказала Кутарова.
По ее словам, неудачными могут считаться "шутки" с фальшивыми сообщениями от имени руководства, розыгрыши, из-за которых срываются рабочие процессы, публикации в соцсетях с насмешками над работодателем или коллегами, а также любые высказывания, которые можно квалифицировать как оскорбление или дискредитацию компании.
Кутарова добавила, что 1 апреля не является каким-то особым днем с точки зрения трудового права - действуют обычные нормы Трудового кодекса. По словам эксперта, сам факт шутки не запрещен, но важны ее содержание и последствия. Важно, чтобы шутка не нарушала этические нормы и законодательство: недопустимы высказывания, унижающие человека по национальному, религиозному, гендерному или иному признаку, а также любые формы дискриминации и травли, отметила эксперт.