Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարությունը մարտի 31-ին հայտարարություն էր տարածել՝ կեղծ մեղադրանքներ ներկայացնելով, թե իբր «1918 թվականին հայկական խմբավորումները ցեղասպանություն են իրականացրել ադրբեջանցիների նկատմամբ»։
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությանն արձագանքել է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը։
Հարց. Ի՞նչ մեկնաբանություն ունեք Ադրբեջանի ԱԳ նախարարության՝ 2026թ. մարտի 31-ի հայտարարության կապակցությամբ:
Պատասխան. Տասնամյակների պատմություն ունեցած հակամարտության ընթացքում ձևավորվել են մի շարք թշնամական, ոչ հավաստի նարատիվներ, որոնք, ցավալիորեն, Ադրբեջանում դեռ շարունակվում են օգտագործվել նաև պետական մակարդակով:
Հուսով ենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հաստատված խաղաղությունը ոչ միայն կծառայի երկու պետությունների և հասարակությունների միջև կայուն խաղաղ համակեցության և բարիդրացիական հարաբերությունների ձևավորմանը, այլև վերջ կդնի մտացածին թեզերի գոյությանն ու կբացառի ատելության խոսքը: Հիշեցնենք, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներն այս մասին նաև պայմանավորվածություն են ձեռք բերել Վաշինգտոնում, որտեղ 2025թ. օգոստոսի 8-ին ստորագրված հռչակագրի 5-րդ կետում հստակ խոսվում է երկու ժողովուրդների միջև թշնամանքի էջը փակելու և մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո երկու ժողովուրդների համար բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու հնարավորության մասին:

МИД Армении ответил на обвинения Баку
МИД Азербайджана 31 марта выступил с заявлением, содержащим ложные обвинения в том, будто «в 1918 году армянские группировки совершили геноцид против азербайджанцев».
В интервью Арменпресс пресс-секретарь МИД Армении Ани Бадалян ответила на заявление МИД Азербайджана.
Вопрос: Как Вы прокомментируете заявление МИД Азербайджана от 31 марта 2026 года?
Ответ: За десятилетия конфликта сформировался ряд враждебных, недостоверных нарративов, которые, к сожалению, продолжают использоваться в Азербайджане на государственном уровне.
Мы надеемся, что мир, установленный между Арменией и Азербайджаном, послужит не только установлению стабильного мирного сосуществования и добрососедских отношений между двумя государствами и обществами, но и положит конец существованию надуманных тезисов и исключит разжигание ненависти. Напомним, что лидеры Армении и Азербайджана также достигли соглашения по этому вопросу в Вашингтоне, где пункт 5 декларации, подписанной 8 августа 2025 года, ясно говорит о возможности закрыть страницу вражды между двумя народами и начать добрососедские отношения между ними после конфликта, причинившего невыразимые человеческие страдания.