Նման խոսույթ տարածողներին հիշեցնեմ՝ իրենց գործողությունների շնորհիվ ենք կորցրել Արցախն ու տարածքներ Հայաստանից. Շահրամանյանը՝ Փաշինյանի հայտարարությունների մասին
11:12 02/04/2026
«Չտրվել նման սադրանքներին, որովհետև նման խոսույթները ունեն մեկ նպատակ՝ պառակտել և սերմանել մեր հասարակության մեջ անհանդուրժականություն իրար նկատմամբ, որը գլոբալ մեծ ծրագրի մի մասն է կազմում»,- «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոնում լրագրողներին ասաց Արցախի Հանրապետության 5-րդ նախագահ Սամվել Շահրամանյանը՝ անդրադառնալով Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին, որ արցախիցները փախել են, ճողոպրել են, «արցախցիների՝ կռվելու մասին պնդումները միֆեր են»։
Նշենք, որ Ապրիլյան պատերազմի 10-րդ տարելիցի կապակացությամբ  քաղաքական գործիչներտ, զոհված զինծառայողների հարազատներն այցելել են «Եռաբլուր» զինվորական պանթեոն։
«Փախան, ճողոպրեցին...Եթե դա վերաբերում է 2020 թվականի պատերազմին, ուզում եմ նման խոսույթ տարածող անձանց  հիշեցնել, որ իրենք են եղել քաղաքական և դիվանագիտական առաջնագծում, հենց իրենց գործողությունների շնորհիվ է, որ այսօր  արցախցիները հայտնվել են նման իրավիճակում, հայ ժողովուրդը կորցրել է Արցախը, օկուպացված է Հայաստանի զգալի տարածքներ, այսօր Ադրբեջանը ներկայացնում է  պահանջներ, որոնք Հայաստանի իշխանությունները ստիպված կատարում են։ Մնացած գնահատականը թողնում եմ  մեր հասարակությանը»,- ասաց Ս. Շահրամանյանը։
Ինչ վերաբերում է Փաշինյանի մեկ այլ հայտարարությանը՝ Արցախ վերադարձը մասին,  Արցախի նախագահն ասաց. «Մենք միշտ ասել ենք, որ Հայաստանի անվտանգությունը մեզ համար առջնահերթություն է։ Իհարկե, մենք այսօր հասկանում ենք Հայաստանում տիրող իրավիճակը, այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում,  մենք փորձում են ամեն ինչ անել, որպեսզի վնաս չհասցնենք Հայաստանի անվտանգությանը, այդ թվում նաև ռազմական  գործողությունների վերսկսման առիթ չդառնանք։
Բայց մենք բարձրաձայնում ենք միջազգային իրավունքով նախատեսված մեր իրավունքները, փորձում ենք տարբեր հարթակներում մեր հետվերադարձի իրավունքը պահել օրակարգում, որը նաև միջազգային իրավունքի հարց է»։

С. Шахраманян: Распространяющим подобную риторику напомню – из-за их действий мы потеряли Арцах и территории в Армении
Пятый президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Самвел Шахраманян призвал не поддаваться провокационным заявлениям, направленным на раскол общества.
«Не следует поддаваться подобным провокациям, поскольку такие высказывания преследуют одну цель – посеять раскол и нетерпимость в нашем обществе, что является частью более глобального плана», – заявил он журналистам в воинском пантеоне «Ераблур» в Ереване, комментируя высказывания Никола Пашиняна о том, что арцахцы «бежали», а утверждения о сражении до последнего являются «мифами».
По случаю 10-й годовщины развязанной Азербайджаном против Арцаха Апрельской четырехдневной войны 2 апреля политические деятели и родственники погибших военнослужащих посетили пантеон «Ераблур».
Комментируя заявления о событиях 2020 года, Шахраманян отметил:
«Мол, сбежали, улизнули… Если речь идет о войне 2020 года, хочу напомнить распространяющим подобную риторику лицам, что именно они находились на политической и дипломатической передовой. Именно в результате их действий сегодня арцахцы оказались в таком положении, армянский народ потерял Арцах, значительная часть территорий Армении оккупирована, а Азербайджан выдвигает требования, которые власти Армении вынуждены выполнять. Остальные оценки оставляю нашему обществу».
Отвечая на вопрос о другом заявлении Пашиняна – касательно возвращения в Арцах, Шахраманян подчеркнул:
«Мы всегда говорили, что безопасность Армении для нас – приоритет. Сегодня мы понимаем ситуацию в стране и происходящие процессы и стараемся делать все, чтобы не нанести ущерб безопасности Армении, в том числе не стать поводом для возобновления военных действий.
В то же время мы заявляем о своих правах, предусмотренных международным правом, и стремимся на различных площадках сохранять в повестке вопрос нашего возвращения, который также является вопросом международного права».