Մեր խնդիրը Ռոբերտներին ու Տարոններին արժանավայել առաջնորդներ ունենալն է. Հասրաթյան
«Ուղիղ 10 տարի առաջ՝ այս օրը՝ Արցախում նորից պատերազմ էր, որը մեր ժողովրդի հիշողության մեջ ամրագրվեց որպես՝ Ապրիլյան քառօրյա առճակատում...
2016-ին ՄԵՆՔ հակառակորդին պարտադրեցինք հերթական զինադադար, շնորհիվ Ռոբերտ Աբաջյանների...»,- գրել է  Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության Բանակի պահեստազորի գնդապետ Սենոր Հասրաթյանը։
Նա շարունակել է. «2020-ի 44-օրյա պատերազմում էլ ՄԵՆՔ ունեինք հերոս զավակներ՝ հանձին Տարոն Անդրեասյանների, բայց... պարտվեցինք...
Պարտվեցինք, որովհետև մեր երեկվա և այսօրվա հաջողության ու անհաջողության պատճառը ոչ թե հերոս զինվոր ունենալու կամ չունենալու, այլ նախևառաջ այդ հերոսների ներուժը գրագետ ու նպատակային կառավարելու անընդունակության մեջ էր...
Ռոբերտների ու Տարոնների պակաս հայ ժողովուրդը երբեք չի զգացել և չի զգալու, մեր խնդիրը Ռոբերտներին ու Տարոններին արժանավայել առաջնորդներ ունենալն է...»։

Colonel Senor Hasratyan, a reserve officer of the Artsakh Defense Army, took to Facebook on Thursday to matk the 10th anniversary of the April 2016 four-day war with Azerbaijan. He recalled the sacrifices of young soldiers such as Robert Abajyan, who was posthumously awarded Armenia’s highest military honor.
“In 2016, thanks to Robert Abajyan and his fellow soldiers, we forced the enemy into another ceasefire,” Hasratyan wrote. “In 2020, during the 44-day war, we also had heroic sons like Taron Andreasyan, but we lost it.”
He said the defeats were not due to the absence of brave soldiers but to the inability of commanders and political leaders to channel their strength effectively. “The Armenian people have never lacked Roberts and Tarons, and never will. Our problem is having leaders worthy of them,” he added.