Իշխանության կողմից հատված կարմիր գծերը բացառապես բխում են մեր հակառակորդի շահերից. Մելոյան
«Այսօր Հայաստանում ստեղծվել է մի իրականություն, երբ կալանավորվում են սրբազան հայրեր, եկեղեցուն աջակցող խոսքի համար  բարերար Սամվել Կարապետյանը, մեղադրանք է առաջադրվում Վեհափառ հորը, քաղաքական նպատակահարմությունից ելնելով խմբագրվում են պատարագներ»,-ԱԺ-ում ունեցած ելույթում ասաց սահմանադրական իրավունքի մասնագետ, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանը։
Նա ընդգծեց, որ սրանք հատված կարմիր գծեր են, այս հատված կարմիր գծերը բացառապես բխում են մեր հակառակորդի շահերից։
Նշենք, որ այսօր ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության նախաձեռնությամբ ԱԺ նիստերի դահլիճում տեղի ունեցան խորհրդարանական լսումներ «Պետություն-ազգային եկեղեցի հարաբերությունների ներկա վիճակի առնչությամբ» ՀՀ Ազգային ժողովի հայտարարության  նախագծի վերաբերյալ:
Գոհար Մելոանն ասաց, որ օրենքի կամայական կիրառումն ու մեկնաբանումը, իրավունքի ձևախեղումը, ընտրովի, զանգովի, նամակագրային, խմբագրական արդարադատությունները չեղարկում են պետության իրավական բնույթը։
«Սահմանադրության նման դեֆիցիտը և իրավունքի գերակայության անկումը հերթական անվտանգային խնդիրներից են, այս անգամ վտանգված է  իրավական անվտանգությունը»,- նշեց նա։
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ Գոհար Մելոյանն ասաց, որ եկեղեցին, երբ թիրախավորվում է, թիրախավորվում է մեր ինքնությունը՝ խոցելով պետության իմունային համակարգը։ Նա նշեց, որ միջազգային հանրությունը, գործընկերային կազմակերպությունները չեն կիսում Հայաստանի այօսրվա իշխանության հակաեկեղեցական վարքագիծը։

Гоар Мелоян: Власти перешли эти «красные линии», что полностью соответствуют интересам противника
В Армении сложилась реальность, когда арестовывают священнослужителей, за слова в поддержку церкви обвинения выдвигают против благотворителя Самвела Карапетяна, обвинения предъявляют Католикосу всех армян, а литургии редактируются из политической целесообразности, заявила в парламенте специалист по конституционному праву, член партии «Сильная Армения» Гоар Мелоян.
Она подчеркнула, что власти перешли эти «красные линии», что полностью соответствуют интересам противника.
Отметим, что сегодня по инициативе оппозиционной фракции «Честь имею» в зале заседаний Национального Собрания Армении прошли парламентские слушания по проекту заявления НС РА «О текущем состоянии отношений государства и национальной церкви».
Мелоян заявила, что произвольное применение и толкование закона, искажение права, а также избирательное, «телефонное» правосудие подрывают правовой характер государства.
По ее словам, дефицит конституционности и регресс верховенства права являются очередной проблемой безопасности – на этот раз под угрозой оказалась правовая безопасность.
Она также отметила, что избрание мишенью церкви означает удар по идентичности общества и по «иммунной системе» государства. По ее словам, международное сообщество и партнерские организации не разделяют антицерковную политику нынешних властей Армении и считают происходящее неприемлемым и возмутительным.