ՊՆ և ԳՇ ղեկավար կազմի կյանքն ու ծառայությունը երևի 2018-ից է սկսվել, հենց դրա համար էլ ապրիլի 2-ին Եռաբլուր չեն գնում. Աբրահամյան
«ՊՆ և ԳՇ ղեկավար կազմի կյանքն ու ծառայությունը երևի 2018-ից է սկսվել․ հենց դրա համար էլ ապրիլի 2-ին Եռաբլուր չեն գնում»,- նշել է ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, ժամանակին, երբ դա մոդայիկ էր, հպարտանում էին իրենց զինվորներով և հրամանատարներով, հիշեցնում՝ դաժան դաս են տվել հակառակորդին, իսկ հիմա Արցախի թեմայով խոսելը, դրանով Ադրբեջանին «ցավ պատճառելը» խստիվ արգելված է։
«Դեռ չեմ խոսում ժամանակին Աղդամում ու Ստեփանակերտում նկարվողների, դրանով հպարտացողների ու հիմա այն ուրանալով Ադրբեջան հռչակողների մասին:
Հիմա խնդիր է դրված 2020-ից արձանագրված պատերազմները, ագրեսիայի դրսևորումները, պարտություններն ու զիջումները որպես պատմական հաջողություն ներկայացնել, անցյալի փառավոր էջերն անտեսել ու մեր ժողովրդին ներկայացնել միայն զոհի ու ստիպված զիջողի կարգավիճակով։
ՀԳ․ Միգուցե ոմանք, ինչ-որ օրերի, թաքուն այցի են գնում իրենց համածառայակիցներին ու զինվորներին, բայց խոստովանեք, որ կռացածի ու ստորացվածի կարգավիճակով ապրելն էլ մի բան չէ»,- գրել է Տ.Աբրահամյանը։

Тигран Абрамян: Руководство МО и ГШ ВС Армении живет так, будто история началась с 2018 года
«Наверное, жизнь и служба руководящего состава министерства обороны и Генерального штаба ВС Армении начались с 2018 года – именно поэтому 2 апреля (2 апреля 2016 года Азербайджан возобновил военные действия против Арцаха. – Ред.) они не посещают воинский пантеон ʺЕраблурʺ», – написал на своей странице в соцсети Facebook секретарь фракции «Честь имею» Национального Собрания Армении Тигран Абрамян.
По его словам, в свое время, когда это было модно, они гордились своими солдатами и командирами, напоминали, что дали противнику суровый урок, тогда как сейчас говорить об Арцахе, «причиняя этим боль» Азербайджану, строго запрещено.
«Уже не говорю о тех, кто в свое время фотографировался в Агдаме и Степанакерте, гордился этим, а теперь, отрекаясь от этого, провозглашает Арцах азербайджанским.
Сейчас поставлена задача представлять войны, проявления агрессии, поражения и уступки, зафиксированные после 2020 года, как исторический успех, игнорировать славные страницы прошлого и представлять наш народ исключительно в статусе жертвы и вынужденно уступающего.
P.S. Возможно, некоторые в отдельные дни тайно посещают своих сослуживцев и солдат, но согласитесь, жить в положении согнувшегося и униженного – тоже не дело», – отметил Абрамян.