Ժամանակը վճռորոշ է. Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների հարազատները խնդրում են գործարկել «Հովանավոր տերության» մեխանիզմը
Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարազատներն ու ներկայացուցիչները նամակով դիմել են ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանին, Շվեյցարիայի Համադաշնության արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի ղեկավար Իգնացիո Կասիսին, ինչպես նաև Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի նախագահ Միրյանա Սպոլյարիչ Էգերին՝ Միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում «Հովանավոր տերության» մեխանիզմի գործարկման խնդրանքով: Այս մասին տեղեկացնում է «Միջազգային և համեմատական իրավունքի կենտրոնը», որի ղեկավարը ՄԻԵԴ-ում հայ գերիների շահերի ներկայացուցիչ Սիրանուշ Սահակյանն է:
«Մենք՝ Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների հարազատներ ու ներկայացուցիչներ հանդիսացողներս, հայտնում ենք մեր խորին մտահոգությունը Ադրբեջանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի գրասենյակի ամբողջական փակման կապակցությամբ։ Սա զգալի չափով վատթարացրել է մեր հարազատների արդեն իսկ ծանր վիճակը՝ մեզ թողնելով նրանց ճակատագրի և կացության վերաբերյալ խորը անորոշության մեջ։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և հիշեցնելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի շրջանակում սահմանված պարտավորությունները՝ մենք, ամենայն հարգանքով, բայց նաև հաստատակամորեն կոչ ենք անում Հայաստանին պաշտոնապես դիմել Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը, որպեսզի շվեյցարական կողմը ստանձնի «Հովանավոր տերության» դերը։ Սա անհրաժեշտ և հրատապ քայլ է մեր հարազատների իրավունքների, անվտանգության և արժանապատվության պաշտպանությունը միջազգայնորեն ճանաչված մեխանիզմներով ապահովելու համար։
Մենք գիտակցում ենք, որ «Հովանավոր տերության» ինստիտուտը վերջին տասնամյակների ընթացքում չի կիրառվել ու կարող է անսովոր թվալ այսօրվա համատեքստում, սակայն բացառիկ և ապօրինի հանգամանքները, որի հետ առնչվում ենք, պահանջում են հենց այսպիսի բացառիկ միջոցներ։ Ադրբեջանը շարունակում է մեկուսացված պահել հայ գերիներին իրենց ընտանիքներից, անկախ փաստաբաններից և մարդասիրական գործունեություն իրականացնող անկողմնակալ կառույցներից, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում՝ 1949 թվականի Ժնևի կոնվենցիաների կոպիտ խախտում է»,-մասնավորապես ասվում է նամակում։
Նշելով, որ առնվազն 19 անձ այս պահին պահվում է Բաքվում, նրանց հարազատներն արձանագրում են, որ այս իրավիճակը հանգեցրել է իրավունքի պաշտպանության լուրջ վակուումի՝ ստեղծելով բռնության ենթարկվելու, վատ վերաբերմունքի արժանանալու և նույնիսկ բռնի անհետացման բարձր ռիսկեր։
«Հաշվի առնելով այս հրատապ և արտակարգ հանգամանքները, ինչպես նաև Շվեյցարիայի՝ որպես ԿԽՄԿ-ն հյուրընկալող և միջազգային մարդասիրական իրավունքի գլխավոր աջակից պետության կարգավիճակը, ամենայն հարգանքով խնդրում ենք՝
- Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը՝ պաշտոնապես դիմել Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը, որպեսզի այն ստանձնի «Հովանավոր տերության» դերակատարությունն Ադրբեջանի կողմից պահվող բոլոր հայ գերիների նկատմամբ,
- Շվեյցարիայի Համադաշնության կառավարությանը՝ բավարարել Հայաստանի դիմումը և գործել որպես «Հովանավոր տերություն»՝ հնարավորին չափ պաշտպանելով գերիների իրավունքներն ու արժանապատվությունը,
- Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին՝ որպես «Հովանավոր տերության» փոխարինող, աջակցել այս նշանակմանը և օգնել Շվեյցարիային իր գործառույթների իրականացման գործում։
Ժամանակն ունի վճռորոշ նշանակություն։ Շարունակվող հապաղումը կարող է ավելի խորացնել ապօրինի պահվող անձանց տառապանքները և մեծացնել նրանց կյանքի ու ֆիզիկական անձեռնմխելիության նկատմամբ սպառնալիքները։ Ուստի կոչ ենք անում Հայաստանի Հանրապետության և Շվեյցարիայի կառավարություններին ձեռնարկել համապատասխան քայլեր իրենց մանդատի շրջանակում, և դա անել ճիշտ ժամանակին։ Բացի այդ, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեին խնդրում ենք աջակցել, որպեսզի ապահովվի միջազգային իրավունքի արդյունավետ կիրառումը և էթնիկ հայերի իրավունքների պատշաճ պաշտպանությունը՝ շարունակվող խախտումների պայմաններում»,-նշվում է նամակում։

Время имеет решающее значение: родственники армянских пленных просят привести в действие механизм «державы-покровительницы»
12:11 03/04/2026
Родственники и представители армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, направили письмо министру иностранных дел Республики Армения Арарату Мирзояну, главе Федерального департамента иностранных дел Швейцарской Конфедерации Иньяцио Кассису, а также президенту Международного комитета Красного Креста Мирьяне Сполярич-Эггер с просьбой привести в действие механизм «державы-покровительницы» в рамках международного гуманитарного права. Об этом сообщает «Центр международного и сравнительного права», руководителем которого является представитель интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ Сирануш Саакян.
«Мы, нижеподписавшиеся, родственники и представители армянских пленных, незаконно удерживаемых в Азербайджане, выражаем глубокую озабоченность по поводу полного закрытия представительства Международного комитета Красного Креста в Азербайджане. Это обстоятельство в значительной степени повлияло на ухудшение и без того тяжелого положения наших родственников, оставив нас в глубокой неопределенности относительно их судьбы и состояния.
С учетом вышеизложенного и напоминая об обязательствах, установленных в рамках международного гуманитарного права, мы с уважением, но решительно призываем Армению официально обратиться к правительству Швейцарской Конфедерации с просьбой, чтобы последняя взяла на себя роль «державы-покровительницы». Это необходимый и неотложный шаг для обеспечения защиты прав, безопасности и достоинства наших родственников посредством международно признанных механизмов.
Мы понимаем, что институт «державы-покровительницы» не применялся в последние десятилетия и сегодня может показаться непривычным, но исключительный и противозаконный характер обстоятельств, с которыми мы имеем дело, требуют именно подобных исключительных мер. Азербайджан продолжает держать армянских пленных в изоляции от семей, независимых адвокатов и осуществляющих гуманитарную деятельность нейтральных организаций, тем самым грубо нарушая международное гуманитарное право, в том числе Женевскую конвенцию 1949 года», — говорится в письме.
Отмечая, что в Баку в настоящее время удерживаются, по меньшей мере, 19 человек, их родственники заявляют, что данная ситуация привела к серьезному вакууму относительно защиты прав человека, создав высокие риски осуществления над армянскими пленными насилия, жестокого обращения - вплоть до насильственных исчезновений.
«Учитывая неотложный и чрезвычайный характер ситуации, а также статус Швейцарии как принимающей страны для МККК и главного сторонника международного гуманитарного права, убедительно просим:
• Правительство Республики Армения официально обратиться к Правительству Швейцарской Конфедерации с просьбой взять на себя роль «державы-покровительницы» в отношении всех армянских пленных, удерживаемых в Азербайджане;
• Правительство Швейцарской Конфедерации удовлетворить просьбу Республики Армения, приняв на себя роль «державы-покровительницы», в максимально возможной степени осуществляя защиту прав и достоинства армянских пленных;
• Международный комитет Красного Креста поддержать это назначение в качестве субститута «державы-покровительницы» и оказать помощь Швейцарии в осуществлении соответствующих функций.
Время имеет решающее значение. Дальнейшее промедление может еще больше усугубить страдания незаконно удерживаемых в Азербайджане армян, повысив степень угроз для их жизни и физической неприкосновенности. Мы призываем правительства Республики Армения и Швейцарии предпринять соответствующие меры в рамках их мандатов и сделать это своевременно. Кроме того, мы призываем Международный комитет Красного Креста оказать поддержку для обеспечения эффективного применения международного права и надлежащей защиты прав этнических армян в условиях непрекращающихся нарушений», — говорится в письме.