Միրզոյանն ու Կայա Կալասը քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի կյանքի կոչմանն ուղղված աշխատանքները
14:56 07/04/2026
Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի հետ։
ՀՀ ԱԳՆ հաղորդմամբ, զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ-ԵՄ գործընկերության ռազմավարական օրակարգի հետևողական կյանքի կոչմանն ուղղված աշխատանքները: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա բարձրաստիճան այցերի և միջոցառումների օրակարգային հարցերին և նախաձեռնություններին, որոնք միտված են շոշափելի արդյունքների շարունակական ապահովմանը:
Արարատ Միրզոյանը և Կայա Կալասը մտքեր են փոխանակել Մերձավոր Արևելքում զարգացումների և իրավիճակի հանգուցալուծման հնարավորությունների շուրջ:

Мирзоян и Каллас обсудили работу, направленную на последовательную реализацию стратегической повестки партнерства Армения-ЕС
15:22 07/04/2026
Арарат Мирзоян 7 апреля провел телефонный разговор с вице-председателем Европейской комиссии, Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Каей Каллас.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, собеседники обсудили работу, направленную на последовательную реализацию стратегической повестки партнерства Армения-ЕС. Были затронуты пункты повестки и инициативы предстоящих визитов и мероприятий на высоком уровне, направленных на постоянное обеспечение ощутимых результатов.
Арарат Мирзоян и Кая Каллас обменялись мнениями о развитии событий на Ближнем Востоке и возможностях урегулирования ситуации.