Տեսնելով իշխանության գլխին գտնվողի նոպաները՝ հասկանում ենք, որ ծայրահեղ կերպով ուզում է ընտրությունները վերածի խուժան մի փողոցային գործընթացի. Սաղաթելյան
14:13 08/04/2026
«Ընտրություններին մասնակցում են մի քանի խոշոր դաշինքներ, առնվազը 2 և ավել։ Գտնում ենք, որ այն թիմերը, որոնք ձևավորվել են, բավականին արդյունավետ ֆորմատ է այս իշխանության վերարտադրություը կախելու համար»,-««Հայաստան» դաշինքի նախընտրական ծրագրի սոցիալ-տնտեսական ուղենիշները» նախընտրական ծրագրի ներկայացման ժամանակ լրագրողներին ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը։
Անդրադառնալով «GALLUP International Association»-ի վերջին ուսումնասիրություններին, որով «Հայաստան» դաշինքին ցածր տոկոսներ էր ներկայացվել՝ Սաղաթելյանն ասաց, որ 2021 թվականին և դրանից հետո էլ այդ ընկերության կանխատեսումները սխալ են  եղել։
«Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ վերջին ամիսների ընթացքում  մենք պարբերաբար իրականացնում ենք հարցումներիսկ վերջին հարցումն ունեցել ենք 10 օր առաջ, որոնք իրականացնում ենք մեր աշխատանքները պլանավորելու համար,  և այն, ինչ հրապարակել է GALLUP-ը, դրանց հետ բացարձակ կապ չունի և դրանք խեղաթյուրված արդյունքներ են». ասաց Սաղաթելյանը՝ պնդելով, ոչ բոլոր թվերը, որոնք հրապարակված են «Հայաստան»դաշինքի կամ ՔՊ-ի վերաբերյալ իրականության հետ ոչ մի կապ չունեն, իսկ միասնական ընդդիմության վարկանիշը կրկնակի ավել է քան գործող վարչախմբինը։
Նրա խոսքով. «Պարբերաբար՝ 10 օրը մեկ, «Հայաստան» դաշինքի վերաբերյալ թիվ են հրապարակում, հետո մի քանի հոգի հելնում այդ թիվը քննարկում են, որը իրականության հետ կապ չունի։
«Տեսնելով իշխանության գլխին գտնվող անձի նոպաները, վերջին երկու օրվա մեջ արդեն առավոտ-իրիկվա ուղերձները, հասկանում ենք, որ այս մարդն արդեն կորցնում է իր կառավարումը, քաղաքականությունը ինչպես նախորդ տարիներին էր, հիմա էլ ծայրահեղ կերպով ուզում է վերածի խուժան մի  փողոցային գործընթացի»,- ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչը՝ նշելով, որ Փաշինյանի բառապաշարը և պահվածքը խոսում է այսօրվա վախերի մասին։
Ընդդիմադիր պատգամավորը նկատեց, որ այդ ջղաձգումների հիստերիաների ժամանակ նա ապօրինի հրահամաններ է տալու ուժային կառույցներին, ԿԸՀ-ին, խոչընդոտելու է ընդդիմությանը և նախընտրական հանձնաժողովների աշխատանքը և այդ ամենի դեմ պետք է միասնական ճակատով պայքարել։

«Не допустить воспроизводства власти»: Ишхан Сагателян – о выборах и рейтингах
В предстоящих 7 июня выборах в Национальное Собрание Армении участвуют несколько крупных политических объединений, что создает эффективный формат для недопущения воспроизводства действующей власти, заявил депутат Национального Собрания Армении, представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян.
«В выборах участвуют несколько крупных блоков, как минимум два и более. Считаем, что сформированные команды являются достаточно эффективным форматом для того, чтобы не допустить воспроизводства этой власти», – сказал Сагателян журналистам 8 апреля в ходе презентации предвыборной программы блока «Армения», посвященной социально-экономическим приоритетам.
Комментируя последние исследования «GALLUP International Association», согласно которым у блока «Армения» – низкие рейтинги, Сагателян заявил, что прогнозы этой компании в 2021 году и после этого были ошибочными.
«Я официально заявляю, что в последние месяцы мы регулярно проводим собственные опросы – последний был 10 дней назад – с целью планирования нашей работы. И то, что опубликовал GALLUP, не имеет с ними никакой связи и представляет собой искажённые результаты», – отметил он.
По его словам, опубликованные показатели как по блоку «Армения», так и по партии «Гражданский договор», не отражают реальную ситуацию, тогда как рейтинг объединенной оппозиции вдвое превышает показатели действующего режима.
«Каждые 10 дней публикуют какие-то цифры по блоку “Армения”, после чего несколько человек начинают их обсуждать, хотя они не имеют ничего общего с реальностью», – сказал Сагателян.
«Наблюдая за приступами находящегося во главе власти человека, за его утренними и вечерними обращениями в последние два дня, мы понимаем, что он уже теряет свой контроль. Он, как и в предыдущие годы, пытается перевести политический процесс в уличный, хулиганский», – заявил Ишхан Сагателян, добавив: лексика и поведение Пашиняна говорят о его сегодняшних страхах.
Сагателян также выразил мнение, что в условиях этой истерики с его стороны могут последовать незаконные указания силовым структурам и Центральной избирательной комиссии, направленные на создание препятствий для оппозиции и работы избирательных комиссий.