ԱՄՆ-Իսրայելի համար պարզ դարձավ՝ Իրանին պատերազմով կոտրելն անհնարին է, հրադադարի համաձայնությունը կայացավ Իրանի կողմից զրոյական զիջմամբ. Ոսկանյան
10:06 08/04/2026
«Մերձավոր Արևելքը և աշխարհը մի քայլ հետ դարձավ անդունդի եզրից։ Երկշաբաթյա հրադադարի համաձայնությունը Պակիստանի միջնորդությամբ կայացավ Իրանի կողմից զրոյական զիջմամբ»,- նշել է իրանագետ Վարդան Ոսկանյանը։
Ըստ նրա, աշխարհաքաղաքական առումով նույնիսկ կա կարևորագույն ձեռքբերում, քանի որ բոլորը գիտեն, որ Հորմուզի նեղուցով նավագնացությունը մինչև պատերազմը կախված չէր Իրանի կամքից, իսկ այժմ հենց այդ երկիրն է բացում կամ փակում այն։
«ԱՄՆ-ի և Իսրայելի համար պարզ դարձավ, որ Իրանին պատերազմով կոտրելն անհնարին է, անհնարին է նաև այդ ճանապարհով հասնել իշխանափոխության, միջուկային և հրթիռային ծրագրերից հրաժարման, Մերձավոր Արևելքում իրանամետ ուժերին աջակցության դադարեցման և այլն։
Ընդ որում, ուշագրավ է, որ հրադադարի համաձայնագիրը պարտադրում է Իսրայելին դադարեցնել հարձակումը նաև լիբանանյան «Հիզբալլահի» դեմ։
Հայաստանի հարևան հինավուրց իրանական քաղաքակրթությունը շարունակելու է իր ընթացքը, իսկ այս պատերազմի դասերը ուսուցողական կարող են լինել նաև մեզ համար»,- գրել է Վարդան Ոսկանյանը։

A newly brokered ceasefire has pulled the Middle East back from the brink of a wider regional conflict, with Iran emerging from the standoff without making concessions, according to regional analyst Vardan Voskanyan.
The two-week truce, reportedly mediated by Pakistan, marks a significant de-escalation after a period of heightened tensions that had threatened to spiral into open warfare. Voskanyan characterized the agreement as a geopolitical turning point, emphasizing that Tehran secured the ceasefire on its own terms.
He argued that the outcome carries far-reaching strategic implications. Prior to the conflict, navigation through the Strait of Hormuz, one of the world’s most critical energy transit routes, was not widely viewed as being subject to Iran’s direct control. In the aftermath of the escalation, however, Tehran has demonstrated its capacity to influence, and potentially regulate, access to the vital waterway.
According to Voskanyan, the developments have also reshaped strategic thinking in both Washington and Tel Aviv.
"It has become increasingly clear to the United States and Israel that Iran cannot be subdued through military force, nor can such pressure compel it to abandon its nuclear and missile programs or halt support for its allied groups in the Middle East," the analyst wrote on Telegram on Wednesday.
He further noted that the ceasefire framework reportedly obliges Israel to suspend military operations not only against Iran but also against Hezbollah in Lebanon.
Voskanyan concluded that Iran’s longstanding statehood and civilizational continuity remain intact, adding that the lessons of the conflict may carry important implications for neighboring countries, including Armenia.