Նախընտրական խոստումներով ևս մեկ անգամ դրսևորվում է իշխող ուժի գաղափարախոսության հակաեկեղեցական ողջ էությունը և նպատակը. Մայր Աթոռ
16:12 09/04/2026
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը խստորեն դատապարտում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու վերաբերյալ մերժելի դրույթների ընդգրկումը։
«Կուսակցության նախընտրական ծրագրում Եկեղեցու բարենորոգման, կանոնադրության վերանայման, Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հեռացման և կաթողիկոսական նոր ընտրությունների անցկացման պարտադրվող օրակարգի ամրագրումը սահմանադրական կարգի, Եկեղեցու ինքնակառավարման իրավունքի, ինչպես նաև խղճի ու կրոնի ազատության միջազգային հիմնարար սկզբունքների բացահայտ ոտնահարում է։
Եկեղեցու դեմ ակնհայտ ապօրինի գործողությունները շարունակելու նախընտրական խոստումներով ևս մեկ անգամ դրսևորվում է իշխող քաղաքական ուժի գաղափարախոսության հակաեկեղեցական ողջ էությունը և նպատակը։
Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հազարամյա առաքելությունը, նրա սրբազան ավանդույթներն ու հոգևոր կյանքը չպետք է քաղաքական շահարկումների առարկա դառնան։ Ինչպես քանիցս Մայր Աթոռը հաստատել է, կաթողիկոսի ընտրությունը և եկեղեցական անդաստանում որևէ բարեկարգում բացառապես հոգևոր-կանոնական տիրույթում են, ուստի և դուրս են քաղաքական կուսակցությունների և պետական իշխանությունների իրավասություններից։
Որդեգրված օրինախախտ գործելաոճն ազգավնաս է և բացարձակ անթույլատրելի։ Այն հակասում է մեր աշխարհասփյուռ ժողովրդի շահերին, վտանգում ազգային արժեհամակարգի հիմերը և խաթարում հոգևոր անվտանգությունը»,- նշված է Մայր Աթոռի տարածած հայտարարության մեջ։

Первопрестольный Св. Эчмиадзин осудил включение планов по смещению Католикоса в предвыборную программу партии Никола Пашиняна
16:43 09/04/2026
Первопрестольный Святой Эчмиадзин решительно осуждает включение в предвыборную программу возглавляемой премьер-министром Армении Николом Пашиняном партии «Гражданский договор» неприемлемых положений, касающихся Армянской Апостольской Святой церкви.
«Закрепление в предвыборной программе партии навязываемой повестки, предусматривающей реформирование Церкви, пересмотр ее устава, смещение Католикоса всех армян и проведение новых католикосских выборов, является явным нарушением конституционного строя, права Церкви на самоуправление, а также основополагающих международных принципов свободы совести и религии.
Предвыборными обещаниями о продолжении явно незаконных действий против Церкви в очередной раз демонстрируются вся антицерковная сущность идеологии правящей политической силы и ее цели.
Тысячелетняя миссия Армянской Апостольской Святой церкви, ее священные традиции и духовная жизнь не должны становиться предметом политических манипуляций. Как неоднократно подтверждал Первопрестольный Святой Эчмиадзин, избрание Католикоса и любые реформы в церковной среде находятся исключительно в духовно-канонической сфере и, следовательно, вне компетенции политических партий и государственных властей.
Взятые на вооружение противоправные методы действий являются вредными для нации и абсолютно недопустимыми. Они противоречат интересам нашего рассеянного по всему миру народа, ставят под угрозу основы национальной системы ценностей и подрывают духовную безопасность», – говорится в заявлении Первопрестольного Св. Эчмиадзина.
Отметим, в последние месяцы Пашинян фактически открыто ведет кампанию за смещение Гарегина II с поста главы Армянской апостольской церкви, который по церковному уставу избирается на пожизненный срок. В феврале в отношении Католикоса всех армян было возбуждено уголовное дело, связанное с лишением сана бывшего главы Масиацотнской епархии Армянской церкви Геворка Сарояна. В рамках этого дела ему запрещен выезд из страны.