ԹՐԻՓՓ-ի իրագործման ժամանակ երրորդ գործընկերների կարիք ենք ունենալու. Արարատ Միրզոյան
«Չնայած   աշխարհում և մեր մեծ տարածաշրջանում ընթացող ոչ այնքան բարենպաստ գործընթացներին, Հայաստանի և ԱՄՆ միջև երկկողմ աշխատանքները ԹՐԻՓՓ-ի իրագործման ուղղությամբ շարունակվում են»,- րևանում Էստոնիայի ԱԳ նախարար Մարգուս Ցահքնայի հետ համատեղ ասուլիսում ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը։
Նա նշեց, որ հիմա դեռ աշխատանքների փաստաթղթային փուլն է, ըստ էության, միջպետական պայմանագրի համաձայնեցման փուլում են գտնվում։
«Հուսանք՝ որքան հնարավոր է շուտ կթևակոխենք հաջորդ՝  շինարարական փուլ։ Ահա այստեղ է, որ նաև երրորդ գործընկերների  կարիք ենք ունենալու։ Իհարկե, պայմանագիրը, նախագիծը երկկողմ է՝  Հայաստան-ԱՄՆ, բայց նաև շինարարության փուլում ենք գործընկերների կարիք ունենալու, ամենայն հավանականությամբ, նաև համակարգերի կառավարման փուլում։
Որքան էլ երկկողմ նախագիծ է, բխում է  և համապատասխանում է  բազմաթիվ երկրների շահերից՝ սկսած Չինաստանից, վերջացրած Պորտուգալիայով, էլ չասած մեր անմիջական հարևաններին»,- ասաց Միրզոյանը։

Мирзоян: На этапе строительства TRIPP Армении потребуется помощь третьих стран
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян заявил, что на этапе строительства проекта TRIPP («Маршрута Трампа для международного мира и процветания») Еревану потребуется помощь третьих стран в качестве партнеров.
«Несмотря на не столь благоприятные процессы в мире и в нашем большом регионе, двусторонняя работа между Арменией и США в направлении реализации TRIPP продолжается», – заявил Арарат Мирзоян на совместной пресс-конференции с министром иностранных дел Эстонии Маргусом Цахкной в Ереване.
«Сейчас мы все еще находимся на этапе документирования работы. Мы находимся на этапе согласования межправительственного соглашения. Мы постоянно обмениваемся идеями и позициями по отдельным вопросам с представителями американской администрации. Мы надеемся, что как можно скорее перейдем к следующему этапу – этапу строительства, и именно здесь нам понадобится помощь третьих стран в качестве партнеров», – уточнил Мирзоян.
«Конечно, проект, договор – двусторонний, между Арменией и США. Но на этапе строительства мы будем нуждаться в партнерах. По всей вероятности, также на этапе управления системами», – пояснил Мирзоян.
По его словам, хотя TRIPP и является двусторонним проектом, но он исходит из интересов множества стран, начиная с Китая и заканчивая Португалией.