Խաղաղության հեռանկարը կործանել է հենց ինքը՝ Փաշինյանը. Զուրաբյան
«Գնում ենք ընտրությունների մեր գաղափարների հաղթանակի ակնկալիքով՝ որպես Հայաստանին ինքնիշխան խաղաղություն բերելու ունակ միակ քաղաքական ուժը»,-լրագրողների հետ ընթացող հանդիպմանը հայտնեց ՀԱԿ համակարգող, ՀԱԿ-ի կողմից վարչապետի թեկնածու հայտարարված Լևոն Զուրաբյանը։
Նա հիշեցրեց, որ հունիսի 7-ին նախատեսված խորհրդարանական ընտրություններին ՀԱԿ-ը մասնակցելու է իր սեփական ցուցակով։
Զուրաբյանն ասաց՝ կարծում են այս ընտրությունների գլխավոր հարցը խաղաղության մասին է։
«Գիտեք, ով ճիշտ է գուշակում գլխավոր հարցը ընտրությունների և ճիշտ է կառուցում իր քարոզարշավը, նա էլ ունի ամենամեծ շանսերն այդ ընտրություններում հաջողության հասնելու համար։ Նիկոլ Փաշինյանը շատ լավ գիտի դա, և դրա համար ընտրել է այդ կարգախոսը, գիտեք իր դատարկ սրտիկը, չգիտես ինչու, կարմիր ձեռքերով։ Կարծես ինքը հասկանում է, որ իր ձեռքերն արյունոտ են ինչ-որ իմաստով։ Նա որոշել է այդ կարգախոսով գնալ ընտրություններին, ավելին, որոշել է տիրանալ այդ մենաշնորհին, սակայն գործ ունենք հերթական մեծ խարդախության հետ»,-ասաց Զուրաբյանը։
ՀԱԿ համակարգողի խոսքով, Փաշինյանը փորձում է 1.5 տարի սահմանին չկրակելը, Ադրբեջանի տարածքով Ալիևի թույլտվությամբ բենզին բերելը ներկայացնել որպես խաղաղություն։
«Բայց դա խաղաղություն չէ, Ադրբեջանը հրաժարվում է ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, մեր գերիները շարունակվում են տանջվել Բաքվի բանտերում։ Ադրբեջանի լրատվամիջոցները, քաղաքագետները շարունակում են խոսել Զանգեզուրի և այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանի ու այլ տարածքների» ազատագրման համար։ Նրա ստորագրած ԹՐԻՓՓ-ը մնացել է մտադրությունների արձանագրության մակարդակի վրա ու վերջին զարգացումների արդյունքում կարելի է ասել, որ կորցնում է իր կենսունակությունը։ Ադրբեջանի կողմից առաջ են քաշվում պահանջներ, որոնք սպառնում են մեր ինքնիշխանությանն ու ժողովրդավարությանը; Ուրեմն նա սուտ է ասում, որ խաղաղություն է բերել, սուտ են ասում, որ խաղաղության կուսակցություն են»,-ասաց Զուրաբյանը՝ հիշեցնելով, որ 2021-ին էլ հայտարարում էին, որ խաղաղության դարաշրջան են բերել, արդյունքում ոչնչացվեց Արցախը, Ադրբեջանը գրավեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքները։
ՀԱԿ ներկայացուցչի խոսով, այսքան ստերից հետո Փաշինյանը հանդգնում են իրենց ներկայացնել խաղաղության կուսակցություն, «մինչդեռ Փաշինյանն ու իր թիմը ապացուցված պատերազմի կուսակցություն են։ Խաղաղության հեռանակարը կործանել է հենց ինքը՝ Փաշինյանը՝ մերժելով 2019 թ. պլանը, և մենք միակ կուսակցությունն  ենք, որ կարող ենք դրա մասին բաց ճակատով ասել»։

Armenia’s opposition Armenian National Congress (ANC) has accused Prime Minister Nikol Pashinyan of undermining the country’s chances for peace ahead of the June 7 parliamentary elections.
ANC coordinator and prime ministerial candidate Levon Zurabyan told reporters on Friday that his party was entering the vote with the expectation of victory, positioning itself as the only political force capable of delivering “sovereign peace” to Armenia.
Zurabyan said peace was the central issue of the election but argued that Pashinyan’s government had misled the public by presenting temporary calm along the border and fuel imports via Azerbaijan as evidence of peace. “That is not peace,” he said, citing Baku’s refusal to sign a peace treaty, the continued detention of Armenian prisoners and Azerbaijani rhetoric about territorial claims on Zangezur and so-called ‘Western Azerbaijan’ narrative.
He dismissed Pashinyan’s campaign slogan as a “fraud”, accusing the prime minister of attempting to monopolize the peace narrative despite what Zurabyan described as a record of failure. “In 2021 they declared the start of a peace era, but the result was the fall of Artsakh and the occupation of Armenia’s sovereign territory,” he said.
Zurabyan further accused Pashinyan of rejecting a 2019 plan that could have secured peace, insisting that the ANC was the only party prepared to speak openly about the government’s mistakes. “After so many lies, they dare to present themselves as the party of peace. In reality, Pashinyan and his team are a proven party of war,” he said.