Տաթև Դանիելյան, Ռուբեն Բաբայան... Հայկական պատվիրակությունը Ադրբեջանում է
Հայաստանի և Ադրբեջանի քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ ապրիլի 10-12-ը Ադրբեջանում տեղի կունենա «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում հերթական երկկողմ կլոր սեղանը։ Այս մասին հայտնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ տարածելով հայկական պատվիրակության ժամանման լուսանկարներ, տեսանյութեր։
«Հայկական Խորհուրդ» ՀԿ-ից հայտնում են. «2026 թվականի ապրիլի 10-12-ը, «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության շրջանակներում, Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Ադրբեջանում տեղի կունենա հերթական երկկողմ կլոր սեղանը։
«Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնությունը շարունակում է խթանել երկխոսությունն ու ուղիղ ներգրավվածությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև։ Այս առիթով հայկական պատվիրակությունը Ադրբեջան է ժամանել ցամաքային սահմանով՝ անցնելով պաշտոնապես սահմանազատված և սահմանագծված հատվածով, հետևելով սահմանային ու անձնագրային վերահսկողության բոլոր համապատասխան ընթացակարգերին։
Քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների միջև երկխոսությունն ընթանում է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Վաշինգտոնում կայացած Ադրբեջանի, Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների առաջնորդների եռակողմ գագաթնաժողովում հաստատված երկկողմ խաղաղության օրակարգի շրջանակներում։
Հանդիպման օրակարգը ներառում է քննարկումներ խաղաղության գործընթացի ներկա վիճակի, «Խաղաղության կամուրջ» նախաձեռնության մասնակիցների կողմից իրենց երկրներում իրականացված գործողությունների ու դրանց արդյունքների, ինչպես նաև՝ տարածաշրջանում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ։
Առանձին նիստեր կնվիրվեն հանրային շրջանակներում խաղաղության առաջմղմանն ուղղված ջանքերին և խաղաղության գործընթացի հաջորդ փուլերում վստահության մակարդակի բարձրացմանը։
Հայաստանյան կողմի մասնակիցներն են․
1. Արեգ Քոչինյան – «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի նախագահ, համակարգող
2. Բորիս Նավասարդյան – Երևանի մամուլի ակումբի պատվավոր նախագահ
3. Նաիրա Սուլթանյան – Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի տնօրեն
4. Նարեկ Մինասյան – «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի ասոցացված փորձագետ
5. Սամվել Մելիքսեթյան – «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ
6. Ստեփան Գրիգորյան – Գլոբալիզացիայի և տարածաշրջանային համագործակցության վերլուծական կենտրոնի խորհրդի նախագահ
7. Էդգար Վարդանյան – «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի ասոցացված փորձագետ
8. Ռոբերտ Ղևոնդյան – «Հայկական խորհուրդ» վերլուծական կենտրոնի փորձագետ
9. Լուսինե Խառատյան – Գրող, մշակութային մարդաբան
10. Նելլի Մինասյան – Պատմական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, թուրքագետ
11. Դավիթ Ստեփանյան – 1in.am-ի քաղաքական մեկնաբան, Միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի փորձագետ
12. Ռուբեն Բաբայան – Երևանի տիկնիկային թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար
13. Էլեոնորա Սարգսյան – Խաղաղության և գենդերային հարցերի փորձագետ, երիտասարդական աշխատող
14. Նաիրա Մարտիկյան – JAMnews-ի հայաստանյան գրասենյակի խմբագիր և տնօրեն
15. Վազգեն Կարապետյան – «Եվրասիա համագործակցություն» հիմնադրամի ծրագրերի ղեկավար
16. Տաթև Դանիելյան – Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերության քաղաքական հաղորդումների գլխավոր խմբագիր և հաղորդավար
17. Արմեն Պետրոսյան – «Օրբելի» կենտրոնի տարածաշրջանային քաղաքականության փորձագետ
18. Ալեն Ամիրխանյան – Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) «Յակոբեան» բնապահպանական կենտրոնի տնօրեն

From 10 to 12 April 2026, within the framework of the Peace Bridge Initiative, another bilateral roundtable with the participation of representatives of Azerbaijani and Armenian civil society will take place in Azerbaijan, the group reported.
“The Peace Bridge Initiative continues to foster dialogue and direct engagement between civil society representatives from Azerbaijan and Armenia. On this occasion, the Armenian delegation arrived in Azerbaijan via the land border, crossing through a formally delimited and demarcated section and undergoing all relevant border and passport control procedures,” it said in a press release.
The dialogue between civil society representatives is taking place within the framework of the agreed bilateral peace agenda endorsed at the trilateral summit of the leaders of Azerbaijan, Armenia, and the United States held in Washington, D.C. on 8 August 2025.
The meeting agenda includes discussions on the current state of the peace process; the activities undertaken by participants in the Peace Bridge Initiative in their respective countries and the results of those efforts; as well as the situation in the region.
Separate sessions will also be devoted to efforts to advance peace at the societal level and to increase trust during the next stages of the peace process, the initiative said.
Participants from Armenia:
- Areg Kochinyan – President of the Armenian Council; Coordinator
- Boris Navasardyan – Honorary President of the Yerevan Press Club
- Naira Sultanyan – Director of the Democracy Development Foundation
- Narek Minasyan – Associate Expert at the Armenian Council
- Samvel Meliksetyan – Expert at the Armenian Council
- Stepan Grigoryan – Chairman of the Board, Analytical Center on Globalization and Regional Cooperation
- Edgar Vardanyan – Associate Expert at the Armenian Council
- Robert Ghevondyan – Expert at the Armenian Council
- Lusine Kharatyan – Writer and Cultural Anthropologist
- Nelli Minasyan – PhD in History, Associate Professor, and Turkologist
- Davit Stepanyan – Political Commentator at 1in.am; Expert at the Armenian Institute of International Security and Relations