Artemis II-ի անձնակազմը հաջողությամբ վերադարձել է Երկիր. Լուսնի շուրջ պատմական թռիչքն ավարտված է
Artemis II տիեզերանավը և դրա չորս հոգանոց անձնակազմը, ճեղքելով Երկրի մթնոլորտը, ուրբաթ օրը ապահով վայրէջք կատարեց Խաղաղ օվկիանոսում։ Սրանով եզրափակվեց վերջին կես դարում մարդկանց առաջին թռիչքը դեպի Լուսնի մակերևույթ, որը տևեց շուրջ 10 օր։ Ընդամենը չորս օր առաջ այս տիեզերագնացները գտնվում էին Երկրից 252,756 մղոն հեռավորության վրա՝ տիեզերքի ավելի խորը շերտերում, քան երբևէ որևէ մարդ նախկինում եղել էր։ Այս մասին գրում է Reuters-ը։
Artemis II-ը, որն ընդհանուր առմամբ անցել է 694,392 մղոն (1,117,515 կմ)՝ կատարելով երկու պտույտ Երկրի շուրջ և մոտենալով Լուսնի մակերևույթին մինչև 4,000 մղոն հեռավորության վրա։ Այս ծրագրի նպատակն է 2028 թվականից վերսկսել տիեզերագնացների վայրէջքները Լուսնի մակերևույթին։
Վայրէջքը հեռարձակվում էր NASA-ի ուղիղ եթերով։
«Իդեալական վայրէջք հենց թիրախի կենտրոնում՝ Integrity-ի և դրա չորս տիեզերագնացների համար»,- վայրէջքից վայրկյաններ անց հայտարարել է NASA-ի մեկնաբան Ռոբ Նավիասը:
«Մենք կայուն վիճակում ենք, չորս տիեզերագնացներն էլ իրենց լավ են զգում»,- ռադիոկապով հայտնել է առաքելության հրամանատար Ռիդ Ուայզմենը՝ հաստատելով, որ պատիճը ուղղահայաց դիրքում է, իսկ անձնակազմը՝ անվնաս։
NASA-ի և ԱՄՆ ռազմածովային ուժերի փրկարարական թիմերից պահանջվեց երկու ժամից պակաս՝ ջրի վրա գտնվող պատիճը ֆիքսելու և անձնակազմի անդամներին դուրս բերելու համար: Տիեզերագնացներն են՝ Ռիդ Ուայզմենը (50 տարեկան), Վիկտոր Գլովերը (49 տարեկան), Քրիստինա Կոխը(47 տարեկան) և կանադացի տիեզերագնաց Ջերեմի Հանսենը (50 տարեկան)։
Անձնակազմի վերադարձը համարվում էր առաքելության ամենառիսկային փուլը։ Այն պետք է փորձարկեր Lockheed Martin ընկերության կողմից կառուցված Orion տիեզերանավի ջերմային վահանի դիմացկունությունը լուսնային հետագծից Երկիր վերադառնալու գերհզոր ճնշման պայմաններում։
Տիեզերանավը մտավ Երկրի մթնոլորտ ձայնի արագությունը 32 անգամ գերազանցող արագությամբ։ Մթնոլորտային շփման հետևանքով ջերմային վահանը տաքացել էր մինչև 5,000 աստիճան ըստ Ֆարենհայթի (2,760 աստիճան ըստ Ցելսիուսի): Իոնացված գազի շերտը շրջապատել էր տիեզերանավը, ինչը, ըստ պլանի, հանգեցրել էր ավելի քան վեց րոպե տևողությամբ ռադիոկապի բացակայության՝ վերադարձի ամենածանր պահին։ Լարվածությունն անցավ այն ժամանակ, երբ կապը վերականգնվեց (թեև դա տեղի ունեցավ սպասվածից 40 վայրկյան ուշ)։ Ազատ անկման մեջ գտնվող պատիճի քթամասից բացվեցին պարաշյուտները՝ դանդաղեցնելով արագությունը մինչև 25 կմ/ժ, ինչից հետո «Orion»-ը մեղմորեն դիպավ ջրին։
Աղբյուրը նշել է, որ տիեզերագնացներ Գլովերն ու Կոխը լայն ժպտում և ձեռքով էին անում տեսախցիկներին, երբ նստած էին ուղղաթիռի դռան եզրին: NASA-ն հայտնել էր, որ անձնակազմը գիշերը կանցկացնի նավի վրա, իսկ շաբաթ օրը կթռչի Հյուսթոն՝ վերջապես հանդիպելու իրենց ընտանիքներին։

The Artemis II capsule and its four-member crew streaked through Earth's atmosphere and safely splashed down in the Pacific Ocean on Friday after nearly 10 days in space, capping the first voyage by humans to the ​vicinity of the moon in over half a century, Reuters reported.
NASA's gumdrop-shaped Orion capsule, dubbed Integrity, parachuted gently into calm seas off the Southern California coast shortly after 5:07 p.m. Pacific Time (0007 GMT on Saturday), concluding a mission that four days prior took ‌the astronauts 252,756 miles away from Earth, deeper into space than anyone had flown before.
The Artemis II flight, traveling a total of 694,392 miles (1,117,515 km) in two Earth orbits and a climactic lunar flyby some 4,000 miles from its surface, was the debut crewed test flight in a series of Artemis missions that aim to return astronauts to the lunar surface starting in 2028.
The splashdown under partly cloudy skies was carried by live video feed in a NASA webcast. "A perfect bull's eye splashdown for Integrity and its four astronauts," NASA commentator Rob Navias said moments after the landing.
"We are stable one - four green crew members," mission commander Reid Wiseman radioed just after splashdown, signaling the ​capsule was upright and that all four astronauts were in good shape.
It took NASA and U.S. Navy recovery teams less than two hours to secure the floating capsule and retrieve the four crew members - U.S. astronauts Wiseman, 50, Victor Glover, 49, and Christina Koch, 47, ​along with Canadian astronaut Jeremy Hansen, 50.
The crew's homecoming was the riskiest test of the mission and its Lockheed Martin-built (LMT.N), opens new tab Orion spacecraft, proving the capsule's heat shield could withstand the extreme forces of re-entry from a ⁠lunar-return trajectory.
The capsule plunged into Earth's atmosphere at 32 times the speed of sound, with atmospheric friction pummeling its heat shield at temperatures of some 5,000 degrees Fahrenheit (2,760 degrees Celsius). A sheath of ionized gas enveloped the vehicle, causing a planned radio blackout of over six minutes at the peak ​of re-entry stress.
The tension broke as contact was re-established some 40 seconds later than expected, and two sets of parachutes billowed from the nose of the free-falling capsule to slow its descent to about 15 mph (25 kph) before Orion gently hit the water.
Once Navy divers had attached a floating collar to ​stabilize the capsule, the four astronauts, still wearing their orange flight suits, were helped onto an inflatable raft. From there, they were hoisted one by one to helicopters hovering overhead and flown a short distance to a nearby Navy amphibious transport vessel, the John P. Murtha, for further medical examination.
Glover and Koch smiled broadly and waved toward cameras as they sat on the edge of a helicopter door on the flight deck. The crew was expected to spend the night aboard the ship and be flown on Saturday to Houston, where they will be reunited with family, NASA said.