Այս քայլը հերթական ոտնձգություն է Եկեղեցու ինքնավարության և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կանոնական իրավասությունների նկատմամբ. Մայր Աթոռը՝ Փաշինյանի որոշման մասին
15:50 13/04/2026
Նիկոլ Փաշինյանի մարտի 27-ի որոշմամբ Արման Սարոյանը (նախկին Գևորգ եպիսկոպոսը) նշանակվել է «Ներման հարցերի քննարկման խորհրդակցական հանձնաժողովի» անդամ՝ որպես Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ։
Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից հայտնում են, որ սույն նշանակումը, որը կատարված է առանց Հայ Առաքելական Եկեղեցու համաձայնության, անընդունելի է ու անօրինական, ինչպես նաև խախտում է ՀՀ օրենսդրությունը։
«Պետական կամ որևէ այլ կառույցում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու ներկայացուցիչ կարող է նշանակվել միայն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ ու արտոնությամբ։ Իսկ կարգալույծ հռչակված Գևորգ եպիսկոպոսը լիազորված չէ և չի կարող ներկայացնել Հայոց Եկեղեցին ո՛չ կանոնական, ո՛չ իրավական և ո՛չ էլ բարոյական տեսանկյունից։
Այս քայլը հերթական ոտնձգություն է Հայոց Եկեղեցու ինքնավարության և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի կանոնական իրավասությունների նկատմամբ։
Հարկ է, որ պաշտոնական փաստաթղթից՝ ՀՀ վարչապետի որոշումից վերացվի նշյալ կեղծ տեղեկությունը»,- նշված է Մայր Աթոռի հայտարարության մեջ։

Первопрестол – о решении Пашиняна: Очередное посягательство на автономию Армянской церкви и канонические полномочия Католикоса
16:16 13/04/2026
Решением Никола Пашиняна от 27 марта, Арман Сароян (бывший епископ Геворг) был назначен членом «Консультативной комиссии по обсуждению вопросов помилования» в качестве представителя Армянской Апостольской Святой церкви.
В Пресс-канцелярии Первопрестольного Святого Эчмиадзина сообщили, что данное назначение, осуществленное без согласия Армянской Апостольской церкви, является неприемлемым и незаконным, а также нарушает законодательство Республики Армения.
«Представитель Армянской Апостольской Святой церкви в государственных или иных структурах может быть назначен исключительно с благословения и разрешения Первопрестольного Святого Эчмиадзина и Католикоса всех армян. Между тем, лишенный сана епископ Геворг не уполномочен и не может представлять Армянскую Церковь ни с канонической, ни с правовой, ни с моральной точки зрения.
Этот шаг является очередным посягательством на автономию Армянской церкви и канонические полномочия Католикоса всех армян.
Необходимо исключить указанную недостоверную информацию из официального документа – решения премьер-министра Республики Армения», – говорится в заявлении Первопрестольного Святого Эчмиадзина.