Շատ կարևոր է, որ Սամվել Կարապետյանը հնարավորություն ունենա ամբողջությամբ մասնակցել ապրիլի 21-ի համագումարին. Պաշտպանները միջնորդություն են ներկայացրել Դոլմազյանին
14:05 14/04/2026
Վաղը՝ ապրիլի 15-ին ժամը 10։30-ին Հակակոռուպցիոն դատարանում կմեկնարկի Սամվել Կարապետյանի դեմ հարուցված քրեական գործով առաջին նիստը։
Դատարանի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում այս մասին տեղեկացրեց գործարար, ազգային բարերար, «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը՝ գործը որակելով ակնհայտ ապօրինի, քաղաքական դրդապատճառներով։ Մինչ նիստի մեկնարկը պաշտպանները դատարանին ներկայացրել են միջնորդություն։
«Նախնական դատալսումներն իրենցից ենթադրում են մի շարք հարցերի քննարկում, բայց ամենակարևորը խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննարկումն է։ Գործընկերների հետ մուտք ենք արել միջնորդություն՝ ուղղված պատվարժան դատավոր Դոլմազյանին առ այն, որ առաջնահերթության կարգով քննության առարկա դառնա խափանման միջոցի հարցը։ Բացահայտեմ նաև պատճառաբանությունը, յուրաքանչյուր ժամ այլևս էական նշանակություն  ունի Հայաստանում գալիք  խորհրդարանական ընտրությունների տեսանկյունից»,-ասաց Վարդևանյանը։
Նա տեղեկացրեց, որ ապրիլի 21-ին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունը հրավիրել է համագումար, օրակարգում առանցքային հարցերը վերաբերում են ընտրություններին, շատ կարևոր է, որ Սամվել Կարապետյանը հնարավորություն ունենա ամբողջությամբ մասնակցել  համագումարին։
«Կուսակցության նախագահի մասնակցությունն առանցքային է, մենք տեսանք, թե օրինակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախագահն ինչ աստիճան ինտեգրված էր պրոցեսին։ Ընտրական գործընթացի մրցակցության, հավասարության երաշխիքների տեսանկյունից սա  ակնհայտ անհրաժեշտություն է։ Հույս ունենք, որ դա կապահովվի, ինչ-որ իմաստով ցավ ենք ապրում, որ այդ բեռն ընկել է այլևս դատական իշխանության ուսերին։ Այդպես չպետք է լինի, բայց սա Հայաստանի Հանրապետությունում առկա իրականությունն է, սա է քաղաքական հետապնդումների տրամաբանությունը։ Դրանից չենք զարմնաում, բայց մյուս կողմից ունենք հստակ ակնկալիք, հստակ պահանջ իրավունքի խախտման վերացման վերաբերյալ»,-ասաց Վարդևանյանը։
Փաստաբանն անդրադարձավ սույն վարույթով հսկող դատախազ, մեղադրական եզրակացությունը հաստատած դատախազ Արգամ Դալլաքյանի՝ Հանրային հեռուստաընկերության լուրերի թողարկման ընթացքում հնչած հայտարարություններին։
«Լրագրողն ինձ զանգահարել էր, մենք ունեցանք մոտ մեկ րոպեանոց  ջերմ խոսակցություն, հարցրեց՝ մեղադրանքն ընդունելի՞ է, թե՞ ոչ։ Արձագանքեցի, որ այն քաղաքական հետապնդում , ակնհայտ ապօրինի է։ Մի քանի հանգամանք էլ նշեցի, որոնք տեղ չեն գտել այդ թողարկման շրջանակներում»,-մանրամասնեց Վարդևանյանը։

Арам Вардеванян: Самвел Карапетян должен полноценно участвовать в политических процессах, защита подала ходатайство
16:03 14/04/2026
Первое судебное заседание по уголовному делу в отношении предпринимателя и благотворителя Самвела Карапетяна состоится 15 апреля в 10:30 в Антикоррупционном суде. Об этом журналистам сообщил его адвокат Арам Вардеванян, назвав дело «явно незаконным и политически мотивированным».
По его словам, до начала заседания защита представила суду ходатайство.
«Предварительные слушания предполагают обсуждение ряда вопросов, однако ключевым является рассмотрение вопроса о мере пресечения. Совместно с коллегами мы подали ходатайство на имя уважаемого судьи Долмазяна с просьбой рассмотреть вопрос меры пресечения в первоочередном порядке. Отмечу также, что каждый час имеет существенное значение в контексте предстоящих парламентских выборов в Армении», – заявил Вардеванян.
Он сообщил, что 21 апреля возглавляемая Самвелом Карапетяном партия «Сильная Армения» проведет съезд, на котором ключевые вопросы будут касаться выборов, и крайне важно, чтобы находящийся ныне под домашним арестом С.Карапетян смог полноценно участвовать в нем.
«Участие председателя партии имеет ключевое значение. Мы видели, насколько активно был вовлечен в процесс председатель партии “Гражданский договор” (Никол Пашинян. – Ред.). С точки зрения обеспечения конкурентности и равенства избирательного процесса это является очевидной необходимостью. Мы надеемся, что это будет обеспечено. В некотором смысле вызывает сожаление, что это бремя легло на судебную власть. Так быть не должно, однако это реальность Республики Армения – логика политических преследований. Мы этому не удивляемся, но при этом у нас четкие ожидания и требования устранения нарушений права», – сказал Вардеванян.
Адвокат также коснулся вчерашних заявлений осуществляющего надзор прокурора Аргама Даллакяна, напомнив о решении Кассационного суда от 25 февраля 2026 года, которым констатировано отсутствие обоснованного подозрения по одному из обвинений. Что касается другого, то, как он указал, зафиксировано, что «оно на крайне низком уровне».
Как отметил Вардеванян, хотя с ними связались из Общественного телевидения, однако их комментарии не были опубликованы.