Ռուսաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել AZAL ինքնաթիռի կործանման հետևանքների կարգավորման շուրջ
17:36 15/04/2026
Ռուսաստանը և Ադրբեջանը համաձայնության են եկել AZAL ինքնաթիռի կործանման հետևանքների կարգավորման վերաբերյալ։ Ըստ երկու երկրների ԱԳ նախարարությունների համատեղ հայտարարության, ինքնաթիռի կործանումը տեղի է ունեցել հակաօդային պաշտպանության ոչ միտումնավոր հարվածի հետևանքով։
«Համաձայն Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների կողմից Դուշանբեում 2025 թվականի հոկտեմբերի 9-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների, կողմերը համապատասխան համաձայնության են եկել հետևանքների, այդ թվում՝ փոխհատուցման հարցի վերաբերյալ, որոնք կապված են AZAL-ին պատկանող Embraer 190 ինքնաթիռի վթարի հետ»,-նշված է հայտարարության մեջ։
Հիշեցնենք, որ օդանավի կործանումը տեղի է ունեցել 2024 թվականի դեկտեմբերի 25-ին Ակտաու քաղաքի մոտ։
«Ձեռնարկված քայլերը հաստատում են մեր փոխադարձ հանձնառությունը՝ մեր դաշնակցային գործընկերության շրջանակներում փոխշահավետ համագործակցության հետագա կառուցմանը։
Վստահություն ենք հայտնում, որ ռուս-ադրբեջանական հարաբերությունների առաջընթաց զարգացումը՝ հիմնված փոխադարձ հարգանքի, վստահության և երկու կողմերի շահերի հաշվառման վրա, կշարունակի ամրապնդել բարիդրացիական հարաբերությունները և ընդլայնել համագործակցությունը՝ երկու երկրների ժողովուրդների շահերից ելնելով։
Մենք կրկին մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում ինքնաթիռի վթարի հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և մերձավորներին և կիսում ենք այս անդառնալի կորստի ցավը ողբերգությունից տուժած բոլոր մարդկանց հետ»,-ասված է համատեղ հայտարարության մեջ։

РФ и Азербайджан пришли к урегулированию последствий крушения самолета AZAL – совместное заявление МИД
16:20 15/04/2026
РФ и Азербайджан пришли к урегулированию последствий крушения самолета AZAL в результате непреднамеренного действия ПВО, следует из совместного заявления МИД.
«В соответствии с договоренностями Президентов Российской Федерации и Азербайджанской Республики, достигнутыми в ходе их встречи в Душанбе 9 октября 2025 года, Стороны пришли к надлежащему урегулированию последствий, включая вопрос выплаты компенсаций, в связи с крушением самолета Embraer 190, принадлежащего авиакомпании AZAL, вблизи города Актау 25 декабря 2024 года в результате непреднамеренного действия системы ПВО в воздушном пространстве Российской Федерации.
Предпринятые шаги подтверждают обоюдное стремление к дальнейшему выстраиванию взаимовыгодного сотрудничества в рамках союзнического взаимодействия.
Выражаем уверенность в том, что поступательное развитие российско-азербайджанских связей на основе взаимного уважения, доверия и учета интересов сторон будет и далее способствовать укреплению добрососедских отношений и расширению сотрудничества в интересах народов двух государств.
Вновь приносим глубокие соболезнования родным и близким погибших в результате крушения воздушного судна и разделяем боль невосполнимой утраты со всеми, кого затронула трагедия», – говорится в заявлении.