Սամվել Կարապետյանը Հակակոռուպցիոն դատարանում է. մեկնարկում է առաջին դատական նիստը
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության վարչապետի թեկնածու, հայտնի գործարար Սամվել Կարապետյանին բերեցին Հակակոռուպցիոն դատարան. մեկնարկում է նրա դեմ քրեական գործով առաջին դատական նիստը։
Լրագրողները նրան հարցրեցին, թե ի՞նչ ակնկալիքներ ունի դատարանից։ Կարապետյանը չպատասխանեց, ասաց «բարև ձեզ» ու մտավ դատարան։
Հիշեցնենք, որ գործը մակարագրվել է դատավոր Վահե Դոլմազյանին։
Մինչ նիստի մեկնարկը պաշտպանները դատարանին ներկայացրել են միջնորդություն։
«Նախնական դատալսումներն իրենցից ենթադրում են մի շարք հարցերի քննարկում, բայց ամենակարևորը խափանման միջոցի վերաբերյալ հարցի քննարկումն է։ Գործընկերների հետ մուտք ենք արել միջնորդություն՝ ուղղված պատվարժան դատավոր Դոլմազյանին առ այն, որ առաջնահերթության կարգով քննության առարկա դառնա խափանման միջոցի հարցը։ Բացահայտեմ նաև պատճառաբանությունը, յուրաքանչյուր ժամ այլևս էական նշանակություն  ունի Հայաստանում գալիք  խորհրդարանական ընտրությունների տեսանկյունից»,-նախօրեին լրագրողներին ասել է Սամվել Կարապետյանի պաշտպան Արամ Վարդևանյանը։

Проходит первое заседание суда по делу Самвела Карапетяна
Первое заседание по делу предпринимателя и благотворителя, главы партии «Сильная Армения» Самвела Карапетяна проходит в Антикоррупционном суде 15 апреля в открытом режиме, но запрещены фото и видеосъемка, а также прямая трансляция.
Журналисты спросили Самвела Карапетяна, какие ожидания он связывает с судом. Карапетян не ответил, поздоровался и вошел в здание суда.
Напомним, дело рассматривает судья Ваге Долмазян.
До начала заседания адвокаты представили суду ходатайство.
«Предварительные слушания предполагают обсуждение ряда вопросов, однако ключевым является рассмотрение вопроса о мере пресечения. Совместно с коллегами мы подали ходатайство на имя уважаемого судьи Долмазяна с просьбой рассмотреть вопрос меры пресечения в первоочередном порядке. Отмечу также, что каждый час имеет существенное значение в контексте предстоящих парламентских выборов в Армении», – заявил накануне адвокат Арам Вардеванян.
18 июня 2025 года Карапетян был задержан по обвинению в публичных призывах к захвату власти и арестован на два месяца, позже арест несколько раз продлевался. Затем обвинение дополнилось статьей о финансовых махинациях.