Տիգրան Պասկևիչյանի «Անկախության մեր ճանապարհը» վավերագրական ֆիլմն արդեն հասանելի է Հանրայինի յութուբյան էջում
13:38 15/04/2026
Հանրային հեռուստաընկերության գործադիր տնօրեն Հովհաննես Մովսիսյանը տեղեկացնում է, որ ինոռեժիսոր, սցենարիստ, հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանի  «Անկախության մեր ճանապարհը»  վավերագրական ֆիլմն արդեն հասանելի է Հանրայինի յութուբյան պաշտոնական էջում։
««Արգելված ֆիլմը» արդեն հասանելի է Հանրայինի յութուբյան պաշտոնական էջում։
Ինչու ենք հիմա տեղադրում
Դատարանը վերջերս որոշում հրապարակեց, որով արձանագրվեց, որ հեղինակը խախտել է Հանրային հեռուստաընկերության հեղինակային իրավունքները։ Ավելի վաղ հեղինակը խախտել էր նաև ֆիլմի հանձնման ժամկետները։
Արդյունքում, հիմա, երբ վերականգնվել են Հանրային հեռուստաընկերության իրավունքները, Հանրային հեռարձակողի խորհրդի համաձայնությամբ ֆիլմը դարձնում ենք հրապարակային հասանելի, որպեսզի բոլորը կարողանան գնահատել այն։
Այսքանով այս պատմությունը համարում եմ սպառված»,- գրել է Հովհաննես Մովսիսյանը։
Հիշեցնենք՝ ավելի վաղ գրել էինք, որ Հանրային հեռուստաընկերության պատվերով կինոռեժիսոր, սցենարիստ, հրապարակախոս Տիգրան Պասկևիչյանը 2020 թվականին պատրաստել է «Անկախության մեր ճանապարհը»  վավերագրական ֆիլմը՝ ներկայացնելով 1988-1991 թվականներին ծավալված քաղաքական աննախադեպ պայքարը։ Սակայն այս տարիների ընթացքում պետական բյուջեի միջոցներով նկարահանված ֆիլմն այդպես էլ չի հայտնվել էկրանին։ Ավելին՝ Հանրային հեռուստաընկերությունը դատարանով բացառել է ֆիլմի ցուցադրության որևէ ձևաչափ, այդ թվում՝ դահլիճային դիտումները։
Panorama.am-ի հետ զրույցում Տիգրան Պասկևիչյանն ասել էր. «Քանի որ չունեմ որևէ ողջամիտ պատասխան, թե ինչու ֆիմը չի ցուցադրվում, հակված եմ ենթադրելու՝ չի ցուցադրվում քաղաքական պատճառներով։
Ներկա իշխանությունը փորձում է ռևիզիայի ենթարկել Հայաստանի նորագույն պատմությունը սկսած 1988 թվականից։ Լսած կլինեք Նիկոլ Փաշնյանի բոցաշունչ ելույթներն այն մասին, որ Ղարաբաղյան շարժումը սխալ էր, ական էր։
Ստեղծել եմ ֆիլմ՝ հիմնված իրական փաստերի վրա։ Մի հատ թող տեսնեն իրական փաստերն ու համեմատեն Նիկոլ Փաշինյանի բացականչությունների հետ»։

A documentary film chronicling Armenia’s path to independence has been released online following a protracted legal dispute between its creator and the country’s public broadcaster.
Hovhannes Movsisyan, Executive Director of Armenia’s Public Television, announced that Our Road to Independence, a documentary by filmmaker, screenwriter and publicist Tigran Paskevichyan, is now available on the broadcaster’s official YouTube channel.
In a statement released on Wednesday, Movsisyan said the film, previously described as “banned”, was relased after a recent court ruling determined that the author had violated the broadcaster’s copyright. He also noted earlier breaches of contractual deadlines by the filmmaker.
“Now that Public Television’s rights have been restored and with the approval of the Public Broadcaster’s Council, we are making the film publicly accessible so that audiences can evaluate it themselves,” Movsisyan said, adding that he considers the matter closed.
The documentary, commissioned by Public Television and completed in 2020, examines the political struggle in Armenia between 1988 and 1991, a pivotal period leading to independence. Despite being funded by the state budget, the film had not been publicly screened for several years. Legal action by the broadcaster had previously blocked all forms of exhibition, including cinema screenings.
Speaking to Panorama.am earlier, Paskevichyan suggested the lack of release was politically motivated. He argued that the current authorities are attempting to reinterpret Armenia’s modern history, particularly the events surrounding the Karabakh movement.
“I have created a film based on factual evidence,” he said. “Let viewers see those facts and compare them with the current political narrative.”