Հորդորում եմ Նիկոլին և իր անօրեն կամակատարներին ձեռնպահ մնալ Եկեղեցու ներքին գործերին միջամտելուց. Տեր Վրթանես
11:44 17/04/2026
««Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրում տեղ գտած հակաեկեղեցական դրույթները ոչ միայն անհարգալից են հավատացյալ ժողովրդի նկատմամբ, այլև ուղիղ հակասության մեջ են Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության հիմնարար դրույթների հետ»,- այս մասին ասում է Բյուրականի Սուրբ Հովհաննես եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Վրթանես քահանա Բաղալյանը՝ նշելով, որ անհրաժեշտ է համարում մեղմ, բայց պատասխանատու և հստակ ձևով արձանագրել այն, ինչն այլևս չի կարելի լռությամբ շրջանցել։
Տեր Վրթանեսը գրում է. «Սահմանադրության 17-րդ հոդվածը սահմանում է, որ «Հայաստանի Հանրապետությունում ապահովվում է կրոնական կազմակերպությունների ազատ գործունեությունը»։ Սա ոչ թե ձևական դրույթ է, այլ պարտավորություն՝ չխոչընդոտելու Եկեղեցու ինքնուրույն և ազատ գործելուն։
Ավելին, Սահմանադրության 18-րդ հոդվածը հստակ արձանագրում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայ Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում»։ Այս դրույթը հստակ կերպով պարտադրում է հարգանք Եկեղեցու նկատմամբ ու բացառում է միջամտության և թելադրանքի Եկեղեցու հանդեպ։
Սակայն առավել մտահոգիչ է այն, որ նույն ծրագրում հնչեցվում են կաթողիկոսին հրաժարական պարտադրելու և Եկեղեցի «բարեփոխելու» հակասահմանադրական և անօրեն գաղափարներ։ Պետք է հստակ արձանագրել՝
Կաթողիկոսի և որևէ հոգևորականի ընտրությունը, պաշտոնավարումը և հրաժարականը բացառապես Եկեղեցու ներքին կանոնական կարգավորման տիրույթում են։ Որևէ քաղաքական ուժ, որևէ պետական կամ հասարակական դերակատար իրավասու չէ միջամտելու այս գործընթացներին։ Նման մտահաղացումները ոչ միայն հակասում են Սահմանադրության վերոհիշյալ հոդվածներին, այլ նաև խախտում են պետություն–Եկեղեցի տարանջատման բուն էությունը։
Եկեղեցին «բարեփոխելու» կոչերը, երբ դրանք գալիս են քաղաքական ծրագրերից, վտանգավոր նախադեպ են ստեղծում։ Եկեղեցին բարեփոխման ենթակա կառույց չէ արտաքին պարտադրանքով․ նրա ներքին կյանքը կարգավորվում է դարավոր կանոններով, հոգևոր ժողովներով և եկեղեցական իրավակարգով։ Դրսից թելադրվող ցանկացած «բարեփոխում» իրականում միջամտություն և անհարգալից վերաբերմունք է հավատքի ու ավանդույթի հանդեպ։
Առավել մտահոգիչ է նաև այն փաստը, որ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ զբաղվում են կարգալույծ հոգևորականների բացահայտ կամ քողարկված հովանավորչությամբ՝ փորձելով նրանց ներկայացնել որպես այլընտրանքային «հոգևոր հեղինակություններ»։ Սա ոչ միայն խաթարում է եկեղեցական կարգապահությունն ու կանոնական կառուցվածքը, այլ նաև միտված է ներսից պառակտելու Եկեղեցին և թուլացնելու նրա միասնականությունը։
Պետք է հստակ արձանագրել՝ կարգալույծ հոգևորականը, եկեղեցական իրավունքի համաձայն, զրկված է հոգևոր ծառայություն իրականացնելու իրավունքից։ Նման անձանց քաղաքական կամ վարչական աջակցությունը փաստացի նշանակում է միջամտություն Եկեղեցու ներքին կարգերին և անտեսում նրա կանոնական որոշումները։
Մեղմ ասած, դրանք դուրս են ոչ միայն իրավական, այլև` բարոյական բոլոր սահմաններից։
Հորդորում եմ Նիկոլին և իր անօրեն կամակատարներին ձեռնպահ մնալ Եկեղեցու ներքին գործերին միջամտելուց, դադարեցնել կարգալույծ անձանց հովանավորելու վտանգավոր պրակտիկան և վերանայել իրենց ծրագրային ձևակերպումները՝ առաջնորդվելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ և մեր ժողովրդի դարավոր արժեհամակարգով։
Հակառակ դեպքում՝ այսպիսի գործողությունները չեն ընկալվելու որպես «բարեփոխում» կամ «քաղաքական դիրքորոշում», այլ՝ որպես ուղղակի ճնշում հոգևոր հաստատության նկատմամբ՝ իր բոլոր ծանր հետևանքներով։
Հայցում եմ քաղաքական ուժերի հստակ գնահատականը նիկոլի և Քպ-ի նախընտրական ծրագրում տեղ գտած հակաեկեղեցական դրույթների վերաբերյալ, որպեսզի հավատացյալներն իմանան ու՞ մ տան իրենց քվեն, որ ապագայում չհայտնվեն ինքնության և հավատքի կորստի փաստի առջև»։

Отец Вртанес Багалян: Призываю Никола и его незаконных приспешников воздержаться от вмешательства во внутренние дела Церкви
14:21 17/04/2026
Антицерковные положения, включенные в предвыборную программу партии «Гражданский договор», не только являются неуважением к верующему народу, но и находятся в прямом противоречии с основополагающими нормами Конституции Республики Армения, заявил духовный пастырь церкви Святого Иоанна Крестителя в селе Бюракан Арагацотнской области Армении отец Вртанес Багалян.
Священнослужитель счел необходимым в мягкой, но ответственной и четкой форме зафиксировать то, что, по его словам, больше нельзя оставлять без внимания.
По его словам, указанные положения противоречат Конституции Армении. Он сослался на статью17, которая гласит: «В Республике Армения гарантируется свобода деятельности религиозных организаций».
«Это не просто формальность, а обязательство – не препятствовать самостоятельной и свободной деятельности Церкви.
Более того, статья 18 Конституции РА четко устанавливает: ʺРеспублика Армения признает исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви как национальной церкви в духовной жизни армянского народа, в деле развития его национальной культуры и сохранения его национальной самобытностиʺ.
Данное положение прямо обязывает проявлять уважение к Церкви и исключает вмешательство и диктат по отношению к ней.
Однако еще более тревожным является то, что в той же программе ГД звучат антиконституционные и незаконные идеи о принуждении Католикоса к отставке и “реформировании” Церкви.
Необходимо четко зафиксировать: избрание Католикоса и любого духовного лица, прохождение ими служения и вопрос отставки относятся исключительно к сфере внутреннего канонического регулирования Церкви. Ни одна политическая сила, ни один государственный или общественный актор не вправе вмешиваться в эти процессы. Подобные замыслы не только противоречат вышеуказанным статьям Конституции, но и нарушают саму сущность принципа разделения государства и Церкви.
Призывы “реформировать” Церковь, когда они исходят из политических программ, создают опасный прецедент. Церковь не является структурой, подлежащей реформированию внешним принуждением: ее внутренняя жизнь регулируется многовековыми канонами, духовными собраниями и церковным правопорядком. Любая “реформа”, навязываемая извне, на деле является вмешательством и неуважением к вере и традиции.
Особенно тревожным является и тот факт, что отдельные представители власти занимаются открытым или завуалированным покровительством лишенных сана духовных лиц, пытаясь представить их как альтернативные “духовные авторитеты”. Это не только подрывает церковную дисциплину и канонический строй, но и направлено на раскол Церкви изнутри и ослабление ее единства.
Следует четко констатировать: лишенный сана священнослужитель, согласно церковному праву, утрачивает право осуществлять духовное служение. Политическая или административная поддержка таких лиц фактически означает вмешательство во внутренний порядок Церкви и игнорирование ее канонических решений.
Мягко говоря, все это выходит не только за правовые, но и за моральные границы.
Призываю Никола и его незаконных приспешников воздержаться от вмешательства во внутренние дела Церкви, прекратить опасную практику покровительства лишенным сана лицам и пересмотреть программные формулировки, руководствуясь Конституцией Республики Армения и многовековой системой ценностей нашего народа.
В противном случае подобные действия будут восприниматься не как “реформа” или “политическая позиция”, а как прямое давление на духовный институт – со всеми тяжелыми последствиями.
Прошу политические силы дать четкую оценку антицерковным положениям, включенным в предвыборную программу Никола и “Гражданского договора”, чтобы верующие знали, кому отдавать свой голос и не столкнулись в будущем с утратой идентичности и веры», – написал он.