Հորդորում ենք ԱՆ-ին հարգել օրենքը, խոչընդոտելով Եկեղեցու առաքելությունը՝ վերականգնել ՔԿՀ-ներում հոգևոր ծառայության բնականոն ընթացքը. Մայր Աթոռ
15:27 17/04/2026
ՀՀ Արդարադատության նախարարության Քրեակատարողական ծառայության պետի ապօրինի որոշմամբ արգելվել է Հայոց Եկեղեցու կողմից նշանակված եկեղեցականների մուտքը ազատազրկման վայրեր։  Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգի տարածած հայտարարության մեջ ասվում է. «ՔԿՀ պետը փաստացի դադարեցրել է Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու քրեակատարողական հիմնարկների հոգևոր ծառայությունը, միևնույն ժամանակ, շրջանցելով Մայր Աթոռը և անտեսելով իրավական կարգավորումները, անհատ եկեղեցականների հետ կնքել է աշխատանքային պայմանագրեր: Այս քայլը իշխանությունների հերթական թիրախավորված ու հակաեկեղեցական արշավն է՝ սահմանափակելու օրենսդրությամբ երաշխավորված Հայոց Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը հանրային կյանքում, ինչը դրսևորվել է նաև ՀՀ Զինված ուժերում և կրթական ոլորտում։
«Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերությունների մասին» օրենքի 10-րդ հոդվածով ամրագրված է ազատազրկման վայրերում Հայոց Եկեղեցու հոգեխնամ գործունեություն ծավալելու առաքելությունը, իսկ «Խղճի ազատության և կրոնական կազմակերպությունների մասին» օրենքի 17-րդ հոդվածը Քրեակատարողական հիմնարկներում Հայ Եկեղեցու հոգեխնամ առաքելությունը համարում է որպես ազգային Եկեղեցու մենաշնորհ և օրենքի ուժով երաշխավորում է պետության կողմից այդ գործունեությանը չխոչընդոտելու պարտականությունը:
Ըստ այդմ՝ մերժելի է այն փաստը, որ Քրեակատարողական ծառայության պետը, անտեսելով իր վերադաս նախարարության և Հայոց Եկեղեցու միջև կնքված պայմանագիրը, քրեակատարողական հիմնարկներում հոգեխնամ ծառայության իրականացման համար կատարել է ինքնակամ տնօրինումներ։ Մեկընդմիշտ պետք է արձանագրել, որ վերոհիշյալ օրենքների և ՀՀ արդարադատության նախարարության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու միջև կնքված պայմանագրի համաձայն հոգեխնամ գործունեություն իրականացնող սուբյեկտը ոչ թե անհատ քահանան է, այլ՝ Հայոց Եկեղեցին:
Նման գործելակերպը կոպիտ միջամտություն է Եկեղեցու ներքին կյանքին և կազմաքանդում է Եկեղեցու կանոնակարգված ու կազմակերպված հովվական ծառայությունը՝ այն դարձնելով անհատական նախաձեռնություն և վարչական կամայականություն։ Եկեղեցու դեմ շարունակվող այսօրինակ ապօրինի գործողությունները տարակույս չեն թողնում, որ իշխող քաղաքական ուժը հակաեկեղեցականությունը վերածել է պետական քաղաքականության, ինչը կործանարար է, որով և՝ խստագույնս դատապարտելի։
Տարիներ շարունակ քրեակատարողական հիմնարկներում իրականացվող հոգևոր ծառայությունը եղել է Հայոց Եկեղեցու կարևոր առաքելությունը՝ միտված ազատազրկված անձանց հոգևոր խնամքին, ապաշխարությամբ նրանց վերափոխմանը և հասարակություն արժանապատիվ վերադարձին։
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինը հորդորում է ՀՀ Արդարադատության նախարարությանը հարգել օրենքն ու եկեղեցական ընկալյալ կարգը և չխոչընդոտելով Եկեղեցու առաքելությունը՝ վերականգնել քրեակատարողական հիմնարկներում հոգևոր ծառայության բնականոն ընթացքը»։

Первопрестол: Призываем Минюст восстановить нормальное осуществление духовного служения в пенитенциарных учреждениях
16:26 17/04/2026
Первопрестольный Святой Эчмиадзин выступил с заявлением о запрете духовного служения в пенитенциарных учреждениях:
«Незаконным решением начальника Уголовно-исполнительной службы (УИС) Министерства юстиции Республики Армения священнослужителям, делегированным Армянской Церковью, запрещено входить в места лишения свободы.
Тем самым глава УИС фактически прекратил духовное служение Армянской Апостольской Святой Церкви в пенитенциарных учреждениях и, вместе с тем, игнорируя действующие правовые нормы, в обход Первопрестольного Святого Эчмиадзина заключил трудовые договоры с отдельными священнослужителями.
Этот шаг является очередным проявлением целенаправленной антицерковной политики властей, направленной на ограничение гарантированной законом пастырской миссии Армянской Церкви в общественной жизни. Подобные действия уже имели место в Вооружённых силах Республики Армения и в сфере образования.
В Статье 10-й Закона «О взаимоотношениях Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церкви» закреплена миссия Армянской Церкви по осуществлению духовного попечения в местах лишения свободы. В свою очередь, статья 17 Закона «О свободе совести и религиозных организациях» признаёт духовную миссию Армянской Церкви в пенитенциарных учреждениях исключительным правом Национальной Церкви и возлагает на государство обязанность не препятствовать данной деятельности.
В связи с этим недопустим тот факт, что начальник Уголовно-исполнительной службы, игнорируя соглашение, заключённое между возглавляемым им ведомством и Армянской Церковью, самовольно распорядился вопросами организации духовного служения в пенитенциарных учреждениях. Следует однозначно подчеркнуть: в соответствии с вышеуказанными законами, а также соглашением между Министерством юстиции Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церковью, субъектом духовного служения является не отдельный священник, а Армянская Церковь.
Подобная практика представляет собой грубое вмешательство во внутреннюю жизнь Церкви и дезорганизует ее канонически выстроенное пастырское служение, превращая его в сферу частной инициативы и административного произвола. Продолжающиеся незаконные действия против Церкви не оставляют сомнений в том, что правящая политическая сила возвела антицерковность в ранг государственной политики, что носит разрушительный характер и заслуживает самого решительного осуждения.
На протяжении многих лет духовное служение в уголовно-исполнительных учреждениях являлось важной миссией Армянской Церкви, направленной на духовное попечение о заключённых, их нравственное преображение через покаяние и достойное возвращение в общество.
Первопрестольный Святой Эчмиадзин призывает Министерство юстиции Республики Армения соблюдать закон и уважать установленный церковный порядок, не препятствовать миссии Церкви и восстановить нормальное осуществление духовного служения в пенитенциарных учреждениях».