Այստեղ են ասել. «Աշխա՛րհ, կանգնի՛, իջնող կա», իջնողը Փաշինյանն է. Արթուր Խաչատրյան
«Սիրելի քաղաքացինե՛ր, մենք դեմ չենք խաղաղությանը, ինչպես փորձում է ներկայացնել ՔՊ-ական «գեբելսյան» քարոզչությունը․ մենք դեմ ենք Նիկոլ Փաշինյանին և հենց այն պատճառով, որ  ինքը ունակ չէ խաղաղություն հաստատել»,- ԱԺ-ում կառավարության ծրագրի 2025թ. կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
Պատգամավորի խոսքով՝ Նիկոլ Փաշինյանն այս «խախուտ հրադադարը» ներկայացնում է խաղաղություն և բացատրում է, թե ինչպես եկան այս օրվան։
«Ինքն իրեն հարցնում է՝ ինչպե՞ս և պատասխանում. «Զոհերի և զոհողությունների գնով, բազում զրկանքների և տառապանքների միջով, Դժոխքի միջով անցնելով»։ Պարոն Փաշինյան, դուք Նովսեսը չեք, դուք ժողովրդին չբերեցիք ավետյաց երկիր, դուք բերեցիք, ողբ, ողբերգություն, Արցախի Հանրապետության և Հայաստանի 3-րդ հանրապետության կորուստ։ Դուք Իվան Սուսանինն եք՝ այն տարբերությամբ, որ նա կործանեց զավթիչների զորքը, դուք փորձում եք կործանել սեփական ժողովուդը»,-ասաց Արթուր Խաչատրյանը։
Նա հիշեցրեց ԵՄ ամբիոնից Փաշինյանի հայտարարությունը, թե երբ Հայաստանը 1991 թ. միացավ ԱՊՀ-ին՝ դարձավ անկախ և հարցրեց.«Այսինքը, որ Լիտվան չի միացել ԱՊՀ-ին՝ անկախ չէ՞, Վրաստանը, որ դուրս է եկել ԱՊՀ-ից՝ անկախ չէ՞...Եվ այս հավատամքով այս հայացքների տեր մարդը մեզ սովորեցնում է ինչ է անկախությունը, այստեղ են ասել՝ աշխարհ, կանգնի,  իջնող կա։ Իջնողը Փաշինյանն է»։
Ընդդիմադիր պատգամավորը նշեց, թե Նիկոլ Փաշինյանը ուռճացնում է ադրբեջանական երկաթուղով 5000 տոննա բենզինի ներմուծումը, որը ՀՀ պահանջարկի 5 %-ն՝ ասելով, թե դրանով բենզինի մաֆիան վերացրել է և Հորմուզի նեղուցի փակումը չի ազդել Հայաստանում բենզինի գների վրա։
Նա ենթադրեց, որ նման ուռճացումը նրա համար է, որ առաջիկայում իշխանությունը ասի, թե ադրբեջանական բենզինով բենզինի շուկա կայունացրին, մաֆիա վերացրեցին, հաջորդ քայլով թող ադրբեջանական ոստիկանությունն էլ գա ՀՀ ճանապարհներին կարգուկանոն հաստատի։
«Ավելին, ասեմ ձեզ՝ արդեն հայտարարել են, որ Ադրբեջանն է Հայաստանի անվտանգության երաշխավորը, այնպես, որ շատ չզարմանաք, որ վաղը ադրբեջանի ասկյարներն էլ գան, որ Հայաստանի անվտանգությունը երաշխավորվի։ 2018 թ. մոլորեցրեցիք, 2021 թ մոլորեցրեցիք, 2026-ին՝ էլ չի ստացվի»,-եզրափակեց Խաչատրյանը։

Armenian opposition lawmaker Artur Khachatryan hit out at Prime Minister Nikol Pashinyan at a parliamentary debate on the government’s 2025 program execution on Friday, accusing him of misrepresenting the fragile ceasefire as peace and eroding the country’s independence.
Khachatryan, a member of the Hayastan faction, rejected government claims that critics oppose peace, insisting instead that they oppose Pashinyan personally because “he is incapable of establishing peace.” He ridiculed the prime minister’s depiction of Armenia’s path as one of sacrifice and suffering, saying: “Mr. Pashinyan, you are not Moses leading people to the Promised Land. You brought grief, tragedy, the fall of Artsakh and the Third Republic of Armenia.”
The MP further criticized Pashinyan’s remarks at the European Parliament, where the prime minister suggested Armenia’s independence was tied to joining the Commonwealth of Independent States in 1991. “Lithuania did not join the CIS, is it not independent? Georgia left the CIS, is it not independent? And yet this man presumes to lecture us on sovereignty,” Khachatryan countered.
He also accused the government of exaggerating the significance of importing 5,000 tons of fuel via Azerbaijan, roughly 5% of Armenia’s demand, portraying it as the elimination of a “fuel mafia”. He warned that such rhetoric could pave the way for deeper Azerbaijani involvement in Armenia’s economy and security. “Do not be surprised if someday Azerbaijani soldiers arrive to ‘guarantee’ Armenia’s security,” he said, adding that the government had already suggested Baku was a guarantor of Armenia’s safety.
Concluding his remarks, Khachatryan accused Pashinyan of misleading the public in 2018 and 2021, but vowed that “in 2026, it will not work anymore.”