Ահա սա է քոչարյանական պրոպագանդայի դեմքն ու որակը՝ ստախոս, անդեմ և ատելություն սերմանող. Միքայել Մինասյան
Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը պատասխանել է երեկ սոցիալական ցանցերի իր էջերի «սթորի» բաժնում հրապարակած կարճ տեսանյութի արձագանքներից մեկին։
«Ահա սա է քոչարյանական պրոպագանդայի դեմքն ու որակը՝ ստախոս, անդեմ և ատելություն սերմանող։
Սրանք սկզբում այլ տեխառաջադրանք ունեին՝ մաքրել Ռոբերտ Քոչարյանի թիմին ու ընտանիքին 2018 թվականի իրադարձություններին մասնակցելու խարանից։ Հենց այդ ժամանակ ստեղծվեց առաջին ֆեյք էջը՝ «Առասպելական Հայաստանը», որով սկիզբ դրվեց «Ով է Նիկոլին իշխանության բերել» PR օպերացիային։
2020 թվականի կապիտուլյացիայից հետո եկավ հաջորդ առաջադրանքը՝ «Կրելու ենք» օպերացիան։ Երբ դա էլ ձախողվեց, սկսվեց այն, ինչ շարունակվում է մինչև այսօր՝ ընդդիմադիր դաշտի ամայացում և բոլոր միջոցներով ընդդիմադիրների դեմորալիզացում։
Դրանով են զբաղված քոչարյանական պրոպագանդիստները։ Դա անում են հրահանգավորված ու համակարգված ձևով։ Կատաղած շան պես աշխատելով հանդերձ՝ մարգինալ են ու անիմաստ:
Արդյունավետ լինեին՝ Հայաստանը Թուրքիայի վիլայեթ չէր դառնա, իրենք էլ չէին մնա պատմության լուսանցքում:
Երկրորդ նախագահի «վոյինի» իմիջից չէին գահավիժի մաշված ընդդիմադիրի, որի կենսագրության միակ հիշվող դրվագը «Պոպլովոկի» չարչրկված միջադեպը մնաց։
Հիմա սրանց մնացել է միայն մի բան անել՝ խաբելով ռուսական որոշ շրջանակների՝ պսևդոընդդիմադիր պայքարի անվան տակ փող փախցնել, դավադրապաշտական ստեր ու ատելություն տարածել՝ թիրախավորելով կոնկրետ մարդկանց ու ընտանիքների։
Բայց դրանով նրանք ժողովրդին չեն մոտենում, ոչ էլ ժողովրդի մաս են դառնում։ Դրանով նրանք նմանվում են Նիկոլին՝ ոճով, ատելությամբ ու ագրեսիվությամբ։

Микаэл Минасян: Вот таковы лицо и качество кочаряновской пропаганды – лживое, безликое и сеющее ненависть
Бывший чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения при Святом Престоле Микаэл Минасян ответил на один из откликов на короткое видео, опубликованное им накануне в разделе stories на своих страницах в социальных сетях.
«Вот таковы лицо и качество кочаряновской пропаганды – лживое, безликое и сеющее ненависть.
Сперва у них было иное техническое задание: очистить команду и семью Роберта Кочаряна от клейма участия в событиях 2018 года. Именно тогда была создана первая фейковая страница – “Мифическая Армения”, с которой началась PR-операция “Кто привел Никола к власти”.
После капитуляции 2020 года последовало следующее задание – операция “Выиграем”. Когда провалилась и она, началось то, что продолжается по сей день: опустошение оппозиционного поля и деморализация оппозиционеров всеми средствами.
Именно этим и заняты кочаряновские пропагандисты. Делают это по указке и скоординированным образом. При всем том, что работают они как бешеные псы, остаются маргиналами и бессмысленны.
Будь они эффективны – Армения не превратилась бы в вилайет Турции, а сами они не остались бы на обочине истории.
Не скатились бы с имиджа “воина” второго президента до уровня изношенного оппозиционера, единственным запомнившимся эпизодом биографии которого остался заезженный инцидент в ереванском кафе “Поплавок”.
Теперь им осталось лишь одно: обманывая определенные российские круги, под видом псевдооппозиционной борьбы выудить деньги, распространять конспирологическую ложь и ненависть, избирая мишенью конкретных людей и семьи.
Но этим они не становятся ближе к народу и не становятся его частью. Этим они лишь уподобляются Николу – по стилю, по ненависти и по агрессивности.