Ռոբերտ Քոչարյանն էլ սկսեց նմանվել Նիկոլ Փաշինյանին 2019-ից հետո. Միքայել Մինասյան
«Ռոբերտ Քոչարյանն ու Նիկոլ Փաշինյանը աներևակայելի նման են իրար։ Այդ նմանությունը պատահական չէ, ոչ էլ մակերեսային»,-գրում է Սուրբ Աթոռում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը՝ շարունակելով.
«Այն սկսվել է այն պահից, երբ նրանք կանգնած էին հակառակ բևեռներում, միմյանց դեմ էին պայքարում և կառուցում իրենց քաղաքական ինքնությունները։ Բայց այդ երկար դիմակայության ընթացքում նրանք, բառի բուն իմաստով, դարձան հայելային կերպարներ՝ դեմ առ դեմ կանգնած, բայց արդեն գրեթե նույնական։
Նիկոլ Փաշինյանը սկսեց նմանվել Ռոբերտ Քոչարյանին դեռ 2000-ականներին՝ նրա դեմ քաղաքականապես անպտուղ, անարդյունավետ և ինքնամաշ պայքարի տարիներին։ Ռոբերտ Քոչարյանն էլ սկսեց նմանվել Նիկոլ Փաշինյանին 2019-ից հետո, երբ նույնքան անարդյունավետությամբ, փակուղային համառությամբ և քաղաքական անպտղությամբ սկսեց պայքարել Նիկոլի դեմ։
Գտնվելով տարբեր բևեռներում՝ նրանք ի վերջո դարձան նույն քաղաքական էությունը՝ տարբեր երանգներով։ Մեկը թուրքահպատակ դիկտատոր է, որ թքած ունի ժողովրդի վրա՝ չնայած իշխանության եկավ ժողովրդի ալիքի վրա։ Մյուսը՝ ռուսահպատակ, որն արհամարհում է հենց Հայաստանը՝ ղեկավարելով այն 10 տարի։
Ռոբերտ Քոչարյանը պետական գործիչ է եղել։ Միշտ։ Բայց հենց այդտեղ է ողբերգությունը։ Նա երբեք չի ճանաչել ժողովրդին, երբեք չի հասկացել, թե ինչ է իրական իշխանությունը՝ ոչ թե որպես միահեծան լծակ, այլ որպես հանրային վստահության ծանր պատասխանատվություն։ Այդ իսկ պատճառով նրա կառավարման տարիները դարձան իշխանության մասին ամենավատ պատկերացումների, ամենախորքային վախերի և ամենագարշելի դրսևորումների խորհրդանիշը։ Արդյունքում, ժողովրդի գիտակցության մեջ պետության ընկալման հիմքում նստեց ոչ թե պետության արժանապատվությունը և հավաքական ձեռքբերման գաղափարը, այլ Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ամենամութ խտացումները։ Պետությունը ժողովրդի աչքում վերածվեց ոչ թե ընդհանուր տան, այլ ընտրյալների փակ ռեսուրսի, հնարավորությունների գաղտնի պահոցի, մի համակարգի, որից օգտվում են միայն յուրայինները։ Հայ ժողովուրդը նեղացավ պետությունից, օտարվեց պետությունից, վիրավորվեց պետությունից։ Մինչդեռ հայկական պետությունն ինքնին երբեք այնքան վատը չէր, որքան այն արտացոլվում ու խեղվում էր Ռոբերտ Քոչարյանի անձի, վարքի ու կառավարման մշակույթի մեջ։
Նիկոլ Փաշինյանը, հակառակը, չէր ճանաչում պետությունը։ Նա գալիս էր ժողովրդի միջից, ժողովրդի ծոցից, ժողովրդի լեզվով ու հռետորաբանությամբ։ Բայց հենց այդ պատճառով էլ դարձավ ժողովրդի ամենավատ դրսևորումների մարմնավորումը։ Իհարկե, ժողովուրդն այդքան վատը չէ և երբեք այդքան վատը չի եղել։ Բայց Նիկոլ Փաշինյանը մարմնավորում է այն հատկանիշները, որոնք բոլորը գիտեն, տեսել են, բայց նախընտրել են չնկատել, շրջանցել, չառերեսվել։ Նա այն հայելին է, որի մեջ հասարակությունը հրաժարվում է նայել, որովհետև այնտեղ երևում է ոչ թե իր առաքինությունը, այլ իր անկարգությունը, իր չարությունը, նախանձը, իր կուտակած ատելությունն ու քաղաքական անչափահասությունը։
Այս երկուսը ճակատագրականորեն հանդիպեցին 2008 թվականի մարտի 1-ին. մեկը հրահրեց արնահեղությունը, իսկ մյուսը պատրաստակամորեն ընդունեց մարտահրավերը: Այդ օրից այս երկուսի ճակատագրերը միմյանց մեջ մխրճվեցին: Եվ մինչև օրս, իրար ատելով, բայց նաև իրարով սնվելով, իրարից ուժ ստանալով, իրարով արդարանալով՝ նրանք շարունակում են սպանել այս երկիրը և բարոյապես քայքայել այս ժողովրդին։
Նրանք իսկապես չափազանց շատ են նմանվել իրար։ Այդ երկար պայքարի, այդ թունավոր փոխադարձ գոյության արդյունքում Նիկոլ Փաշինյանը գրեթե ամբողջությամբ կրկնօրինակում է Ռոբերտ Քոչարյանի իշխանության ռեպրեսիվ տրամաբանությունը, նրա կառավարման մեթոդները, ճնշման գործիքակազմը։ Իսկ Ռոբերտ Քոչարյանը նույն Նիկոլ Փաշինյանին բնորոշ քաղաքական անպտղությամբ, նույն փակուղային համառությամբ, նույն հանրային մերժումը չընկալելու ունակությամբ շարունակում է իր պայքարը՝ չհասկանալով մի պարզ ճշմարտություն. ինչպես 2000-ականներին ժողովուրդը կանգնած չէր Նիկոլ Փաշինյանի թիկունքին, այնպես էլ այսօր ժողովուրդը կանգնած չէ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկունքին։
Այս երկուսը նման են նույնիսկ իրենց ամենախորքային հավակնություններով։ Երկուսն էլ, բացահայտ թե քողարկված, զրկում են Հայաստանը ինքնիշխանությունից։ Մեկը պատրաստ է Հայաստանը դարձնել թրքահպատակ գոյացություն, մյուսը՝ ռուսահպատակ կցորդ։ Մեկը ներկայանում է Սուլթանի բարեկամ, մյուսը՝ Ցարի միակ հայ ընկեր։ Բայց էությունը նույնն է՝ երկուսն էլ պատրաստ են Հայաստանի ինքնուրույնությունը զոհաբերել սեփական իշխանական հավակնությունների զոհասեղանին։
Նրանց վարքագիծն էլ է նույնը։ Երկուսի թիկնազորների մահաբեր արկածներն արդեն վաղուց մրցում են անպատժելիության և սառնասրտության աստիճանով։ Երկուսն էլ անհանդուրժող են ազատ խոսքի, ազատ մտքի, ազատ մամուլի նկատմամբ։ Երկուսի համար քաղաքական մրցակցությունը վաղուց դադարել է լինել գաղափարների պայքար և վերածվել է միայն ատելության կազմակերպված արտադրության՝ հանուն սեփական իշխանության:
Երկուսն էլ անհավատ են։ Եվ երկուսն էլ արհամարհում են պատմությունը։ Ոչ թե չեն հասկանում այն, այլ նվաստացնում են այն՝ մեկը պետական ցինիզմով, մյուսը՝ անգրագետ մակերեսայնությամբ։ Երկուսի համար էլ պատմությունը փորձ չէ, դաս չէ, պատասխանատվություն չէ։ Այն ընդամենը գործիք է՝ հերթական մանիպուլյացիայի, ճառի, ինքնարդարացման համար։ Երկուսն էլ չեն ճանաչում ու չեն սիրում Սփյուռքին, ամեն ինչ արեցին հայաստանցիներին Սփյուռքից օտարացնելու համար։ Սփյուռքահայերին զրկեցին ընտրելու իրավունքից, հետո՝ ֆիզիկապես արգելելով նրանց մուտքը հայրենիք։ Երկուսն էլ Հայաստանի քաղաքացիներին ընկալում են որպես հպատակ։
Մի կարևոր նկատառում։ Այս դիտարկումները վերաբերում են այսօրվա՛ Ռոբերտ Քոչարյանին և այսօրվա՛ Նիկոլ Փաշինյանին։ Խոսքը այն նախագահի մասին չէ, որը կառավարում էր 20 տարի առաջ, և ոչ էլ այն հեղափոխականի մասին, որն իշխանության եկավ 8 տարի առաջ։ Խոսքը նրանց ներկայի՛ս քաղաքական կերպարների մասին է՝ այլասերված, ձևափոխված, սեփական երբեմնի ինքնություններից հեռացած կերպարների։
Երբ այսօր մարդիկ Ռոբերտ Քոչարյանին անվանում են «մարդ-պետություն»՝ քչերը և հիմնականում վճարովի ջանասիրությամբ, նրանք մոռանում են մի պարզ փաստ. ոչ այդ պետությունն այլևս կա, ոչ էլ այդ մարդը։ Այդ մարդը փոխվել է։ Եվ փոխվել է դեպի վատը՝ դեպի քաղաքական ռևանշիզմ, դեպի սպառված ամբիցիա, դեպի ժամանակից դուրս մնացած ծանր ստվեր։
Երբ մարդիկ դեռ շարունակում են Նիկոլ Փաշինյանին ընկալել որպես հեղափոխական բարեփոխիչ, նրանք պարզապես չեն ցանկանում առերեսվել իրականությանը։ Չեն ցանկանում ընդունել, որ այդ հեղափոխությունը ոչ միայն ձախողվեց, այլև սեփական ներսից ծնել է իր հակապատկերը։ Իսկ նրա գլխավոր հեղափոխականը ոչ թե փոփոխություն և բարեկեցություն բերեց, այլ արյունալի դավաճանություն, պատմական խայտառակություն, որից հետո վերածվեց հերթական իշխանամոլ ղեկավարի, որը հեղափոխության անունով ընդամենը վերարտադրեց այն ամենը, ինչի դեմ ենթադրաբար պայքարում էր։
Իսկ այսօր նրանք՝ իրար պահելով, իրար սնուցելով, շարունակում են փորել Հայաստանի գերեզմանափոսը։ Մեկը գոյություն ունի այնքան ժամանակ, որքան գոյություն ունի մյուսը։ Եվ եթե 2021-ին դեռ հնչում էր հարցը՝ արդյոք Ռոբերտ Քոչարյանը գիտակցաբա՞ր է գնում ընտրության Նիկոլ Փաշինյանի հետ, ապա ֆիասկոյից, դրան հաջորդած հնգամյա լռությունից ու անգործությունից հետո այդ հարցն այլևս ակտուալ չէ։ Այն վաղուց ունի իր հստակ պատասխանը․ Ռոբերտ Քոչարյանը շատ լավ հասկանում է, թե ինչ է անում։ Նրանք երկուսն էլ ամեն ինչ շատ լավ հասկանում են»։

Микаел Минасян – о Кочаряне и Пашиняне: Один позиционирует себя как друг Султана, другой – как единственный армянский друг Царя
15:49 19/04/2026
«Роберт Кочарян и Никол Пашинян невероятно похожи друг на друга. Это сходство – не случайно и не поверхностно», – написал бывший чрезвычайный и полномочный посол Республики Армения при Святом Престоле Микаэл Минасян.
По его словам, это сходство началось в тот момент, когда они стояли на противоположных полюсах, боролись друг против друга и выстраивали свои политические идентичности.
«Но в ходе этого долгого противостояния они, в буквальном смысле слова, превратились в зеркальные образы – стоящие лицом к лицу, но уже почти идентичные.
Никол Пашинян начал становиться похожим на Роберта Кочаряна еще в 2000-х годах – в годы политически бесплодной, неэффективной и самоистощающей борьбы против него. Роберт Кочарян же начал становиться похожим на Никола после 2019 года, когда с той же неэффективностью, тупиковым упрямством и политической бесплодностью начал бороться против Никола.
Находясь на разных полюсах, они в итоге стали одной и той же политической сущностью – с разными оттенками. Один – турецкоподанный диктатор, которому наплевать на народ, несмотря на то, что он пришел к власти на народной волне. Другой – русскоподанный, который презирает саму Армению, хотя управлял ею десять лет.
Роберт Кочарян был государственным деятелем. Всегда. Но именно в этом и заключается трагедия. Он никогда не знал народ, никогда не понимал, что такое реальная власть – не как автократический рычаг, а как тяжелая ответственность общественного доверия. Именно поэтому годы его президенства стали символом самых худших представлений о власти, самых глубинных страхов и самых отвратительных ее проявлений. В результате в сознании народа в основе восприятия государства укоренилось не достоинство государства и не идея коллективного достижения, а самые мрачные сгущения власти Роберта Кочаряна. Государство в глазах народа превратилось не в общий дом, а в закрытый ресурс избранных, в тайное хранилище возможностей, в систему, которой пользуются только свои. Армянский народ обиделся на государство, отдалился от него, оскорбился. Между тем, армянское государство само по себе никогда не было настолько плохим, насколько это отражалось и искажалось в личности Роберта Кочаряна, в его поведении и культуре управления.
Никол Пашинян, напротив, не знал государства. Он вышел из народа, из народной среды, говорил языком народа и его риторикой. Но именно поэтому он и стал воплощением худших проявлений народа. Конечно, народ не настолько плох и никогда таким не был. Но Никол Пашинян воплощает те качества, которые все знают, видели, но предпочитали не замечать, обходить стороной, не сталкиваться с ними лицом к лицу. Он – то зеркало, в которое общество отказывается смотреть, потому что там видит не собственную добродетель, а собственную безалаберность, собственную злобу, зависть, накопленную ненависть и политическую незрелость.
Эти двое судьбоносным образом встретились 1 марта 2008 года: один спровоцировал кровопролитие, а другой с готовностью принял вызов. С того дня судьбы этих двоих вонзились друг в друга. И до сих пор, ненавидя друг друга, но одновременно питаясь друг другом, черпая силу друг в друге, оправдываясь друг другом, они продолжают убивать эту страну и морально разлагать этот народ.
Они действительно стали слишком похожи друг на друга. В результате этой долгой борьбы, этого ядовитого взаимного сосуществования Никол Пашинян почти полностью копирует репрессивную логику власти Роберта Кочаряна, его методы управления, инструментарий давления. А Роберт Кочарян с той же присущей Николу Пашиняну политической бесплодностью, тем же тупиковым упрямством, той же неспособностью воспринять общественное неприятие продолжает свою борьбу, не понимая простой истины: как в 2000-х народ не стоял за спиной Никола Пашиняна, так и сегодня народ не стоит за спиной Роберта Кочаряна.
Эти двое похожи даже в своих глубинных притязаниях. Оба – открыто или завуалированно – лишают Армению суверенитета. Один готов превратить Армению в поданное Турции образование, другой – в поданный России придаток. Один позиционирует себя как друг Султана, другой – как единственный армянский друг Царя. Но сущность одна и та же: оба готовы пожертвовать самостоятельностью Армении на алтаре собственных властных амбиций.
Одинаковым является и их поведение. Смертоносные приключения охраны обоих уже давно соревнуются степенью безнаказанности и хладнокровия. Оба нетерпимы к свободе слова, свободе мысли, свободной прессе. Для обоих политическая конкуренция давно перестала быть борьбой идей и превратилась лишь в организованное производство ненависти – во имя собственной власти.
Оба – неверующие. И оба презирают историю. Не то, что не понимают ее, а унижают ее: один – государственным цинизмом, другой – безграмотной поверхностностью. Для обоих история – не опыт, не урок и не ответственность. Это всего лишь инструмент для очередной манипуляции, речи, самооправдания. Оба не знают и не любят Диаспору, сделали все, чтобы отдалить жителей Армении от Диаспоры. Лишили армян Диаспоры права выбирать, затем – физически запретили им въезд на Родину. Оба воспринимают граждан Армении как подданных.
Важное замечание: эти наблюдения относятся к сегодняшнему Роберту Кочаряну и сегодняшнему Николу Пашиняну. Речь не о том президенте, который управлял двадцать лет назад, и не о том революционере, который пришел к власти восемь лет назад. Речь об их нынешних политических образах – искаженных, деформированных, отдалившихся от собственных прежних сущностей.
Когда сегодня люди Роберта Кочаряна называют ʺчеловек-государствоʺ – немногие, в основном с оплаченной старательностью, они забывают один простой факт: больше нет ни того государства, ни того человека. Этот человек изменился. И изменился к худшему – в сторону политического реваншизма, исчерпанных амбиций, тяжелой тени, выпавшей из времени.
Когда люди все еще воспринимают Никола Пашиняна как революционного реформатора, они просто не хотят смотреть в лицо реальности. Не хотят признавать, что та революция не только провалилась, но и породила изнутри собственную противоположность. А ее главный революционер принес не перемены и благополучие, а кровавое предательство, исторический позор, после чего превратился в очередного властолюбивого руководителя, который под именем революции всего лишь воспроизвел все то, против чего предположительно боролся.
А сегодня они, поддерживая друг друга, подпитывая друг друга, продолжают рыть могилу Армении. Один существует ровно столько, сколько существует другой. И если в 2021 году еще звучал вопрос, идет ли Роберт Кочарян сознательно на выборы с Николом Пашиняном, то после фиаско, последовавшего за ним пятилетнего молчания и бездействия этот вопрос больше не актуален. У него давно есть четкий ответ: Роберт Кочарян прекрасно понимает, что делает. Они оба все прекрасно понимают».