Սկանդալ հայկական ֆուտբոլում. «Ուրարտու»-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ
«Ուրարտու» ակումբի գլխավոր տնօրեն Դավիթ Շախբագյանը երեկ «Ալաշկերտ»-ի հետ հանդիպումից ու 1;3 հաշվով կրած պարտությունից հետո հանդես է եկել հայտարարությամբ.
«Մենք չենք ընդունում Հայաստանի Պրեմիեր լիգայի 22-րդ տուրի «Ուրարտու» – «Ալաշկերտ» հանդիպման արդյունքը՝ այն համարելով ոչ արդար և ձևավորված մրցավարական լուրջ սխալների պայմաններում։
Մրցավարության օբյեկտիվության և որակի վերաբերյալ ստիպված ենք հրապարակավ արտահայտել մեր դժգոհությունը։
Մրցավարությունը եղել և մնում է հայկական ֆուտբոլի ամենացավոտ և խնդրահարույց օղակներից մեկը՝ ուղղակիորեն ազդելով առաջնության մակարդակի, արդարության և վստահության վրա։ Այս հանդիպումը հերթական անգամ դարձավ դրա վառ ապացույցը․ մենք ականատես եղանք մրցավարության անընդունելի որակի, որը խաթարեց խաղի բնական ընթացքը և մրցակցության արդար սկզբունքները։
Անընդունելի է, որ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան չի ցուցաբերում բավարար հետևողականություն նմանատիպ մրցավարական համակարգի բարելավման հարցում։ Ակնհայտ սխալները մնում են անպատիժ, ինչը ձևավորում է անվստահության և անարդարության խորացող մթնոլորտ։
Հաշվի առնելով, որ մրցաշրջանի ավարտը մոտենում է, առկա են լուրջ հիմքեր կարծելու, որ նմանատիպ խայտառակ մրցավարական սխալները կարող են ազդել մրցաշարային աղյուսակի ձևավորման վրա՝ վտանգելով առաջնության արդարությունն ու թափանցիկությունը։
Մենք պահանջում ենք՝
մրցավարության որակի անհապաղ բարելավում,
պատասխանատվության հստակ մեխանիզմներ,
և հավասար, անկողմնակալ մոտեցում բոլոր թիմերի նկատմամբ։
Արդարությունը չի կարող լինել ընտրովի։ Հաղթողը պետք է որոշվի խաղադաշտում, ոչ թե մրցավարական սխալներով»։
Հիշեցնենք, որ Fastex Պրեմիեր լիգայի 22-րդ տուրում «Ալաշկերտը» հյուրընկալվելիս 3-1 հաշվով առավելության էր հասել «Ուրարտուի» նկատմամբ։ Հանդիպման ընթացքում դաշտի տերերը մնացել էին 9 հոգով. 43-րդ րոպեին ուղիղ կարմիր քարտով հեռացվել էր Ալեքսանդր Միշիչը, իսկ 90+4-րդ րոպեին երկրորդ դեղին քարտով դաշտը լքել էր Նարեկ Աղասարյանը:

Скандал в армянском футболе: клуб «Урарту» выступил с заявлением
Генеральный директор футбольного клуба «Урарту» Давид Шахбагян после вчерашнего поражения в матче с «Алашкертом» со счетом 1:3 выступил с заявлением.
В заявлении Давида Шахбагяна говорится:
«Мы не принимаем результат матча 22-го тура Премьер-лиги Армении «Урарту» – «Алашкерт», считая его несправедливым и сформированным в условиях серьезных судейских ошибок.
Мы вынуждены публично выразить наше недовольство объективностью и качеством судейства.
Судейство было и остается одним из самых болезненных и проблемных звеньев армянского футбола, напрямую влияя на уровень чемпионата, справедливость и доверие к нему. Этот матч в очередной раз стал ярким подтверждением: мы стали свидетелями недопустимого уровня судейства, который нарушил естественный ход игры и принципы честной конкуренции.
Неприемлемо, что Федерация футбола Армении не проявляет достаточной последовательности в вопросе улучшения судейской системы. Очевидные ошибки остаются безнаказанными, что формирует растущую атмосферу недоверия и несправедливости.
Учитывая, что сезон подходит к завершению, есть серьезные основания полагать, что подобные позорные судейские ошибки могут повлиять на формирование турнирной таблицы, ставя под угрозу справедливость и прозрачность чемпионата.
Мы требуем: немедленного улучшения качества судейства, четких механизмов ответственности, и равного, беспристрастного подхода ко всем командам.
Справедливость не может быть выборочной. Победитель должен определяться на поле, а не из-за судейских ошибок».
Напомним, продолжается 22-й тур Fastex Премьер-лиги. «Алашкерт» на выезде обыграл «Урарту» со счетом 3:1. Карен Налбандян оформил дубль за гостей. Еще один раз отличился Джефферсон Гранадо. Мигель Велоса забил единственный гол за команду Роберта Арзуманяна.