Երբեք չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին. Գագիկ Ծառուկյան
«Երբեք ու երբեք չենք մտածել, որ կգա մի ժամանակ, երբ իշխանությունը կվախենա նայել Արարատին, կամ կվախենա խոսել Ցեղասպանությունից, Արցախից։ Դա մեզ պատիվ չի բերում»,-«111-ամյա արդիականություն. Հայոց ցեղասպանությունը և փոփոխվող տարածաշրջանը» թեմայով մասնագիտական խորհրդաժողովի ժամանակ հայտարարել է ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը։
Նա ընդգծել է, ամեն երկիր, պետություն իր պատմությունն ու կենսագրությունն ունի, ինչքան հարուստ է պատմությունը, այնքան հզոր է պետությունը։
Ծառուկյանը ներկաներին հիշեցրել է, իր մորական տատն ու պապն էլ եկել են Արևմտյան Հայաստանից՝ Ալաշկերտից, հաստատվել են Հայաստանում, ընտանիք կազմել։
«Մենք չենք կարող մեր պատմությունը մոռանալ, դա մեզ պատիվ չի բերում։ Ցանկացած բարդ խնդիր պահանջում է նման հանդիպումներ, քննարկումներ»,-նշել է քաղաքական գործիչը։

Гагик Царукян: Мы и подумать не могли, что наступит время – власть будет бояться смотреть на Арарат
«Никогда и ни при каких обстоятельствах мы не могли подумать, что наступит время, когда власть будет бояться смотреть на Арарат или бояться говорить о Геноциде, об Арцахе. Это не делает нам чести», – заявил лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян в ходе профессиональной конференции на тему «111-летняя актуальность: Геноцид армян и меняющийся регион».
Он подчеркнул, что каждая страна и каждое государство имеют свою историю и биографию, и чем богаче эта история, тем сильнее государство.
Царукян напомнил присутствующим, что его бабушка и дедушка по материнской линии также из Западной Армении – из Алашкерта, поселились в Армении и создали семью.
«Мы не можем забыть нашу историю, это не делает нам чести. Любая сложная проблема требует подобных встреч и обсуждений», – отметил политический деятель.