«Նոր գործընկեր» վարկի նկատմամբ պահանջարկը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդների շրջանում շարունակում է աճել
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն արձանագրում է փոքր բիզնեսի համար նախատեսված վարկային պրոդուկտի նկատմամբ պահանջարկի կայուն աճ։ Վարկատեսակն ունի ձևակերպման պարզեցված ընթացակարգ՝ առանց գրավի ապահովման և լրացուցիչ ֆինանսական վերլուծության։ 2025թ. արդյունքներով` դրա մասնաբաժինը տվյալ սեգմենտի ընդհանուր վարկավորման ծավալում հասել է 24%-ի, ինչը վկայում է ձեռնարկատերերի բարձր հետաքրքրության մասին։
«Նոր գործընկեր» վարկային պրոդուկտը հատկապես նպատակահարմար է այն ընկերությունների համար, որոնք արդեն ունեն գործող վարկեր այլ բանկերում․ ֆինանսավորումը տրամադրվում է դրական վարկային պատմության հիման վրա։ Առանց գրավի և լրացուցիչ ֆինանսական վերլուծության՝ ձևակերպման պարզեցված ընթացակարգը հնարավորություն է տալիս ձեռնարկատերերին կարճ ժամանակում ստանալ անհրաժեշտ միջոցներ և արդյունավետ կերպով լուծել բիզնես խնդիրները։
Վարկային միջոցները կարող են ուղղվել ընթացիկ գործունեությանը, գործող պարտավորությունների մարմանը և այլ բիզնես նպատակների, ինչն այն դարձնում է փոքր ձեռնարկատիրության համար ունիվերսալ ֆինանսական գործիք։
«2025թ. արդյունքներով՝ այս պրոդուկտի պորտֆելը ցուցաբերում է դրական դինամիկա՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 18%-ով։ Նման աճ է գրանցվել նաև հաճախորդների թվի մասով, ինչը վկայում է հաճախորդների բազայի ընդլայնման և շուկայում պրոդուկտի դիրքերի ամրապնդման մասին։ Պրոդուկտի մասնաբաժինը փոքր բիզնեսի վարկավորման ընդհանուր ծավալում հասել է 24%-ի, ինչը հաստատում է դրա բարձր պահանջարկը ձեռնարկատերերի շրջանում։ Միևնույն ժամանակ, վարկի միջին գումարը պահպանվում է կայուն մակարդակում՝ արտացոլելով դրա արդյունավետությունը փոքր բիզնեսի առօրյա խնդիրների լուծման գործում»,- մեկնաբանում է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Եվգենի Մոտովիլովը։
Վարկը մեծ պահանջարկ ունի մանրածախ առևտրի, արտադրության և ծառայությունների ոլորտներում գործող ընկերությունների շրջանում։ Դա պայմանավորված է բիզնեսի կողմից շրջանառու միջոցների համալրման, ապրանքների ձեռքբերման և կայուն գործունեության ապահովման համար արագ ֆինանսավորման անհրաժեշտությամբ։
«Նոր գործընկեր» վարկի առավելագույն գումարը կազմում է մինչև 5 մլն ՀՀ դրամ։ Վարկը տրամադրվում է առանց գրավի՝ մինչև 48 ամիս ժամկետով՝ տարեկան 18% տոկոսադրույքով (փաստացի տոկոսադրույք՝ 19.56%)։
Վարկի վերաբերյալ մանրամասն տեղեկատվություն կարելի է ստանալ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի պաշտոնական կայքում կամ Բանկի ցանկացած մասնաճյուղում։

Кредит «Новый партнер» набирает популярность среди клиентов ВТБ (Армения)
ВТБ (Армения) фиксирует устойчивый рост спроса на кредитный продукт для малого бизнеса с упрощенной процедурой оформления — без залогового обеспечения и дополнительного финансового анализа. По итогам 2025 года его доля в общем объеме кредитования сегмента достигла 24%, что подтверждает высокий интерес со стороны предпринимателей.
Кредитный продукт «Новый партнер» особенно удобен для компаний, уже имеющих действующие кредиты в других банках: финансирование предоставляется на основании положительной кредитной истории. Упрощенная процедура оформления - без залога и дополнительного финансового анализа - позволяет предпринимателям в кратчайшие сроки получать необходимые средства и своевременно решать бизнес-задачи.
Кредитные средства можно направить на ведение текущей деятельности, погашение задолженности и другие бизнес-цели, что делает продукт универсальным финансовым инструментом для малого предпринимательства.
«Портфель продукта по итогам 2025 года демонстрирует положительную динамику, увеличившись на 18% по сравнению с предыдущим годом. Аналогичный рост зафиксирован и по количеству клиентов-пользователей, что свидетельствует о расширении клиентской базы и укреплении позиций продукта на рынке. Доля продукта в общем объеме кредитования малого бизнеса достигла 24%, что подтверждает его высокую востребованность среди предпринимателей. При этом средний размер кредита сохраняется на стабильном уровне, отражая его актуальность для решения повседневных задач малого бизнеса», – прокомментировал заместитель генерального директора – председателя директората ВТБ (Армения) Евгений Мотовилов.
Продукт востребован среди клиентов — представителей сферы розничной торговли, производства, а также компаний, предоставляющих услуги. Это обусловлено потребностью бизнеса в быстром доступе к финансированию для пополнения оборотных средств, закупки товаров и поддержания стабильной деятельности.
Максимальная сумма кредита «Новый партнер» составляет до 5 млн драмов РА. Кредит предоставляется без залогового обеспечения на срок до 48 месяцев по ставке 18% годовых (эффективная процентная ставка: 19,56%).
Подробную информацию по кредиту можно получить, на официальном сайте ВТБ (Армения) или в любом отделении  банка.