Իրան-ԱՄՆ պատերազմն ազդել է պահպանակների գների վրա և առաջացրել դրանց դեֆիցիտ
Պահպանակներ արտադրող աշխարհի խոշորագույն արտադրողը պլանավորում է բարձրացնել գները ԱՄՆ-Իրան պատերազմի պատճառով։
Մալայզիական Karex ընկերությունը հայտարարել է, որ իր արտադրանքի գինը կբարձրացնի 30%-ով կամ նույնիսկ ավելի, եթե Իրանում պատերազմը շարունակվի։ Պատերազմի հետրանքով խաթարվել են մատակարարման շղթաները։
BBC-ն գրում է, որ ընկերության գործադիր տնօրեն Գոհ Միա Քիաթի խոսքով՝ արտադրության ծախսերը կտրուկ աճել են հակամարտության սկզբից ի վեր։ Karex-ը տարեկան արտադրում է ավելի քան հինգ միլիարդ պահպանակ և մատակարարում դրանք առաջատար համաշխարհային ապրանքանիշերին, ինչպիսին օրինակ Durex-ն է, ինչպես նաև հանրային առողջապահական համակարգերին, ինչպիսիք են Մեծ Բրիտանիայի Ազգային առողջապահական ծառայությունը։ Այն նաև արտադրում է պահպանակներ իր սեփական ապրանքանիշերի ներքո, ինչպիսիք են ONE Condoms-ը և Carex-ը։
Իրանի հետ ԱՄՆ-Իսրայել պատերազմի սկզբից ի վեր Հորմուզի նեղուցը փակ է։ Սա էական ազդեցություն է ունեցել նավթի համաշխարհային մատակարարումների վրա։ Աշխարհի հում նավթի և հեղուկ բնական գազի մոտ մեկ հինգերորդը, ինչպես նաև այլ նավթաքիմիական արտադրանքներ, անցնում են նեղուցով։
Գոհ Միա Քիաթը  բողոքել է, որ արտադրական ծախսերը աճել են 25-30%-ով: Մատակարարման շղթայի խափանումները հանգեցրել են ինչպես պահպանակների, այնպես էլ դրանց փաթեթավորման համար նախատեսված հումքի գների բարձրացմանը:
Նա ասել է, որ ընկերությունն ունի բավարար հումք՝ հաջորդ երկու-երեք ամիսների ընթացքում արտադրությունը պահպանելու համար, սակայն դրանից հետո հեռանկարը անորոշ է։ Նա զգուշացրել է, որ պահպանակների գները կբարձրանան հաջորդ մի քանի ամիսների ընթացքում:
«Մենք արդեն քննարկումների մեջ ենք մեր հաճախորդների մեծ մասի հետ գների ճշգրտումների վերաբերյալ, և սա, անկասկած, վերջին մի քանի տարիների ընթացքում մեր կատարած ամենանշանակալի գնային ճշգրտումներից մեկն է», - ասել է  Գոհ Միա Կիաթը։
Karex-ն օգտագործում է նավթից ստացված նյութեր, այդ թվում՝ ամոնիակ, այն օգտագործվում է լատեքսը պահպանելու համար, և սիլիկոնային յուղ՝ յուրաքանչյուր պահպանակը յուղելու համար։ Նշվում է, որ պատերազմի մեկնարկից ի վեր սիլիկոնի համար նախատեսված յուղի գինը աճել է մոտ 30%-ով, նիտրիլային լատեքսի գները կրկնապատկվել են, բնական կաուչուկի գները հունվարից ի վեր աճել են մեկ երրորդով։
Ընկերության գլխավոր տնօրենը շեշտել է, որ փոխարինողներ գտնելը հեշտ չէ՝ հաշվի առնելով բժշկական սարքավորումների, այդ թվում՝ պահպանակների նկատմամբ սահմանված խիստ պահանջները։ Նրա խոսքով՝ պահպանակների պահանջարկը այս տարի աճել է մոտ 30%-ով, իսկ առաքման ծախսերի աճը և առաքման ուշացումները սրում են դեֆիցիտը։
«Դժվարին ժամանակներում պահպանակների կարիքն ավելի է մեծանում, քանի որ մարդիկ անորոշության մեջ են իրենց ապագայի հարցում. նրանք չգիտեն՝ հաջորդ տարի աշխատանք կունենա՞ն, թե ոչ. Այդ պաըճառով խուսափում են երեխա ունենալուց», - նշել է ընկերության ղեկավարը։
ԱՄՆ-ի և Իսրայելի պատերազմը Իրանի դեմ հանգեցրել է նաև այլ սպառողական ապրանքների գների բարձրացմանը։ Պարարտանյութերի գները բարձրացել են, իսկ շշալցված ջրի արտադրողները բողոքում են հումք ձեռք բերելու դժվարություններից։
Հելիումը, որն օգտագործվում է համակարգչային չիպերի արտադրության համար, նույնպես նվազել է։ Ավիաընկերությունների գները կտրուկ աճել են. նոր հետազոտության համաձայն՝ էկոնոմ դասի ամենաէժան տոմսերը միջինում 24%-ով ավելի թանկ են, քան մեկ տարի առաջ։ ՄԱԿ-ը զգուշացնում է, որ տրանսպորտային ծախսերի աճը կհանգեցնի շաքարի, կաթնամթերքի և մրգերի գների բարձրացմանը։

Крупнейший в мире производитель презервативов собирается повысить цены из-за войны США с Ираном
Крупнейший в мире производитель презервативов, малайзийская компания Karex, поднимет цены на 30% — или даже больше, если война в Иране не закончится и будет дальше нарушать цепочки поставок. По словам генеральногодиректора компании Го Миа Киата, производственные затраты резко выросли с начала конфликта, пишет Би-Би-Си.
Karex производит более пяти миллиардов презервативов в год и поставляет их ведущим мировым брендам, таким как Durex, а также государственным системам здравоохранения, например, британской Национальной службе здравоохранения. Производит она презервативы и под собственными брендами, например, ONE Condoms и Carex.
После начала войны США и Израиля с Ираном Ормузский пролив оказался фактически заблокирован. Это серьезно ударило по мировым поставкам нефти. Через пролив проходит около пятой части мировых поставок сырой нефти и сжиженного природного газа, а также других нефтехимических продуктов.
Го Миа Киат пожаловался в интервью Reuters и Bloomberg, что производственные расходы выросли на 25–30%. Сбои в цепочке поставок привели к подорожанию сырья и для самих презервативов, и даже их упаковки. По его словам, у компании достаточно сырья для поддержания производства в течение следующих двух-трех месяцев, но дальше перспективы туманны.
Цены на презервативы вырастут в ближайшие несколько месяцев, предупредил он.
«Мы уже ведем переговоры о корректировке цен с большинством наших клиентов, и это, безусловно, одна из самых значительных корректировок цен, которые мы проводили за очень долгое время», — рассказал Го Миа Киат.
Karex использует материалы, полученные из нефти, в том числе аммиак, который применяется для консервирования латекса, и силиконовое масло для смазки каждого презерватива.
Как отмечает Bloomberg, с начала войны стоимость силиконового масла подскочила примерно на 30%, а цены на нитрильный латекс удвоились, в то время как цены на натуральный каучук с января выросли на треть.
Найти заменители не так просто, учитывая строгие нормативные требования к медицинским изделиям, к которым относятся презервативы, подчеркнул глава компании.
По его словам, в этом году спрос на презервативы вырос примерно на 30%, а рост транспортных расходов и задержки с доставкой усугубляют дефицит.
«В тяжелые времена потребность в презервативах становится еще выше, потому что люди не уверены в своем будущем — не знают, сохранится ли у них работа в следующем году, — отметил он. — Если завести ребенка прямо сейчас, придется кормить еще один рот».
Война США и Израиля с Ираном привела к росту цен и на другие потребительские товары. Выросли цены на удобрения, производители бутилированной воды жалуются, что им трудно достать сырье. В дефиците оказался и гелий, который используется для производства компьютерных чипов.
Резко подорожали авиабилеты: согласно новым исследованиям, самые дешевые билеты эконом-класса стоят в среднем на 24% дороже, чем год назад.
ООН предупреждает, что из-за повышения транспортных расходов вырастут цены на сахар, молочные продукты и фрукты.