Չենք ցանկանում առերեսվել պարզագույն այն իրականությանը, որ բարբարnuները հասկանում են միայն մեկ լեզու, և այդ լեզուն ուժի լեզուն է. Ոսկանյան
11:14 23/04/2026
«Միանգամայն ընկալելի է այն զայրույթը, որը, բնականաբար, պետք է առաջ գա, երբ Բաքվի բարբարոսական վարչախումբը քանդում է Արցախի որևէ եկեղեցի կամ հուշարձան։  Բայց այլ կերպ, ցավոք, լինել չի կարող, քանզի այդ վարչախումբի բնույթը և դրա դավանած «արժեքներն» ու «գաղափարախոսությունը» հենց բարբարոսական են»,- նշել է իրանագետ, «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Վարդան Ոսկանյանը։
Նա շարունակել է. «Նույնքան զարմանալի է, սակայն, որ մեզանում դեռևս կենսունակ են մանկամիտ և վտանգավոր պատրանքները այդ վարչախմբի բազմիցս ապացուցված իրական էության մասին։
Մենք՝ որպես ազգ և պետություն, ցավալիորեն, չենք ցանկանում առերեսվել պարզագույն այն իրականությանը, որ բարբարոսները հասկանում են միայն մեկ լեզու, և այդ լեզուն ուժի լեզուն է։
Իսկ քանի դեռ կենսունակ է լիովին անհիմն այն պատրանքը, թե դրանց բոլոր անպատվաբեր պահանջները բավարարելով, ամեն ինչ լավ կլինի, ոչ միայն քանդվելու են մեր եկեղեցիները, այլ նաև աստիճանաբար ավերվելու է մեր՝ որպես ազգի և պետության, դիմակայունությունը»։

Вардан Восканян: Мы не хотим взглянуть в лицо очевидной реальности – варвары понимают только язык силы
14:16 23/04/2026
«Совершенно понятно возмущение, которое, естественно, возникает, когда варварский бакинский режим разрушает очередную церковь или памятник в Арцахе. Но, к сожалению, иначе и быть не может, поскольку суть этого режима, а также исповедуемые им “ценности” и “идеология” – как раз варварские», – заявил иранист, представитель партии «Айреник» («Отечество») Вардан Восканян.
«Столь же удивительно, однако, что у нас до сих пор актуальны инфантильные и опасные иллюзии относительно многократно доказанной истинной сущности этого режима.
Мы, как нация и государство, к сожалению, не хотим взглянуть в лицо очевидной реальности: варвары понимают только один язык – язык силы.
А пока сохраняется совершенно необоснованная иллюзия, будто после удовлетворения всех их унизительных требований все будет хорошо, будут разрушаться не только наши церкви, но и постепенно уничтожаться наша устойчивость как нации и государства», – резюмировал Восканян.
Напомним, омбудсмен культурного наследия Арцаха Овик Аванесов ранее сообщил, что азербайджанцы разрушили кафедральный собор Покрова Пресвятой Богородицы в оккупированном Степанакерте. Аванесов подчеркнул, что разрушение собора осуществлено в преддверии 111-й годовщины Геноцида армян, что свидетельствует о четко проводимой политике.