Էրդողանի ուղերձը Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի կապակցությամբ՝ առանց «ցեղաuպանnւթյnւն» եզրույթի
15:47 24/04/2026
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 24-ին Պոլսո Հայոց պատրիարքությանն ու Թուրքիայի հայ համայնքին ուղերձ է հղել՝ Հայոց ցեղասպանության 111-րդ տարելիցի առթիվ: Այն ընթերցվել է Ստամբուլի հայկական Սուրբ Հակոբ եկեղեցում Հայոց ցեղասպանության տարելիցին նվիրված պատարագի ժամանակ։ «Էրմենիհաբեր»-ի հաղորդմամբ, «Ակոս» պարբերականի հաղորդմամբ՝ ուղերձն ընթերցել է պատրիարքական փոխանորդ Գրիգոր քահանա Տամատյանը։
Տամատյանի ընթերցմամբ պարզ է դարձել, որ Էդողանն այս անգամ էլ ամենամյա ուղերձը սկսել է նույն տեքստով. «Այս տարի ևս հարգանքով հիշում եմ Առաջին աշխարհամարտի դժվարին պայմաններում զոհված օսմանցի հայերին ու կրկին ցավակցություններս հղում նրանց թոռներին»։
Թուրքիայի նախագահը պնդել է, որ 1915-ին տեղի ունեցածը ոչ թե ցեղասպանություն է, այլ հրոսակային գործողությունների հետևանք. «Օսմանյան կայսրության անկման ընթացքում օկուպացիաների, բախումների, ապստամբությունների, հրոսակների գործողությունների, հիվանդությունների պատճառով օսմանցի ժողովուրդները մեծ ցավ են ապրել»։
Նրա խոսքով, մեծ ցավ են ապրել օսմանցի հայերը, որոնք արժեքավոր ներդրում են ունեցել Օսմանյան կայսրության տարբեր ոլորտներում։
«Թուրքիայի Հանրապետությունը կարողացել է առանց այդ ցավերը մոռանալու հասկանալ, թե ինչպես դրանք հաղթահարել»։
Ուղերձում Թուրքիայի նախագահը հայտարարել է, թե իրենք ձգտում են ապագա սերունդներին թողնել այնպիսի ժառանգություն, որտեղ «ճշմարտությունը կապում են խղճի, այլ ոչ թե վատ հիշողությունների հետ»։
Էրդողանն իր ուղերձը ամփոփել է հետևյալ կերպ. «Որպես 86 միլիոնանոց երկիր՝ միասին ենք կառուցելու մեր ապագան ու այն ժառանգությունը, որը թողնելու ենք մեր թոռներին։ Այս մտքերով կրկին կիսում եմ հայ հասարակության՝ անցյալում ապրած ցավերը ու ևս մեկ անգամ հարգանքով ոգեկոչում զոհված օսմանյան բոլոր քաղաքացիների հիշատակը»։

Эрдоган направил послание армянской общине Турции и повторил старые тезисы
Реджеп Тайип Эрдоган выразил соболезнования Армянскому патриархату и армянской общине Турции в связи со 111-й годовщиной событий 24 апреля 1915 года, пишет местная армянская газета «Акос».
Эрдоган, который с 2012 года ежегодно 24 апреля выступает с посланием, в этом году также повторил старые тезисы.
«В этом году мы с почтением чтим память османских армян, погибших в суровых условиях Первой мировой войны, и я еще раз выражаю свои соболезнования их потомкам», – указал в частности Эрдоган.
Как и в прошлых своих обращениях 24 апреля, Эрдоган заявил, что «в каждом уголке Анатолии все народы Османской империи испытали глубокое горе», и «к сожалению, среди армянских граждан Османской империи были и те, кто сильно пострадал».
Известно, что факт Геноцида армян в Османской империи 1915г. (Armenian Genocide) признан многими государствами. Первым это в 1965 году сделал Уругвай. Парламентами нескольких европейских стран приняты законы, предусматривающие уголовную ответственность за отрицание Геноцида армян. Однако Турция по-прежнему отрицает массовое убийство армянского населения Османской империи во время Первой мировой войны (в канун Первой мировой войны в Османской империи жило два миллиона армян, около 1,5 млн. армян было уничтожено за период с 1915 до 1923 года, оставшиеся полмиллиона армян были рассеяны по всему миру).