Թուրքական պետությունն ու հասարակությունը պետք է ընդունեն, որ Օսմանյան կայսրությունը կատարել է նման ոճիր հայերի հանդեպ. Նարեկ Կարապետյան
11:33 24/04/2026
«Արցախցիները պետք է ունենան իրենց հայրենիք անվտանգ վերադառնալու իրավունք»,-Օսմանյան կայսրության կողմից սպանված անմեղ զոհերի հիշատակին անմար կրակի շուրջ ծաղիկներ խոնարհելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության խորհրդի անդամ Նարեկ Կարապետյանը։
Նա ընդգծեց, Հայաստանը որևէ երկրի նկատմամբ տարածքային նկրտումներ չունի, սակայն  իրենց քաղաքական ուժը երկարաժամկետ արդարության կողմնակից է։
«Սպանել են մեր նախնիներին, մեկ ու կես մլն մարդու, թուրքական պետությունն ու հասարակությունը պետք է ընդունեն, որ Օսմանյան կայսրությունը կատարել է նման ոճիր իր տարածքում ապրող հայերի ու մյուս քրիստոնյաների հանդեպ»,-ասաց Նարեկ Կարապետյանը։
Ի պատասխան լրագրողների հարցերի, «Ուժեղ Հայաստան»-ի խորհրդի անդամն ասաց՝ մեզ պետք է ունենալ ուժեղ երկիր, բազմաթիվ քամիներով հարուստ բարդ տարածաշրջանում ունենանք գործոն հանդիսացող երկիր։
«Աշխարհում շատ են օրինակները, երբ փոքր երկրները, լավ կազմակերպված լինելով, դարձել են գործոն»,-ասաց նա։

Нарек Карапетян: В Турции должны признать, что Османская империя совершила такое преступление в отношении армян
Нарек Карапетян, возглавляющий избирательный список партии «Сильная Армения», в сопровождении членов партии и сторонников посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в Ереване.
«У арцахцев должно быть право на безопасное возвращение на свою Родину», – сказал журналистам Нарек Карапетян после того, как возложил цветы к Вечному огню, почтив память жертв Геноцида армян в Османской империи 1915 года.
«Армения не имеет территориальных претензий ни к одной стране. Но мы сторонники долгосрочного мира и справедливости. Убиты полтора миллиона армян, государство и общество Турции должны это признать – признать, что Османская империя совершила преступление в отношении армян и других христиан, проживавших в стране», – указал Нарек Карапетян.
Отвечая на вопросы журналистов, член совета партии «Сильная Армения» заявил, что нам необходимо построить сильное государство, чтобы в сложном регионе, где пересекаются многочисленные интересы, быть фактором.
«В мире немало примеров, когда небольшие государства, будучи хорошо организованными, становились весомым фактором», – сказал он.